9/1/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.092

2η αναμέτρηση των Play In του BCL

Τόφας Π.Α.Ο.Κ. -87-88 (2η παράταση)

Τεράστιος ΠΑΟΚ πήρε το διπλό στην Προύσα επί της Τόφας με 88-87 στην δεύτερη παράταση! Η σειρά των play-in επιστρέφει στο Παλατάκι για το τελευταίο ματς πρόκρισης.

Ο ΠΑΟΚ mateco με μεγάλη εμφάνιση και αποφασιστικότητα νίκησε στην δεύτερη παράταση μετά από συγκλονιστική αναμέτρηση στην Προύσα, την Τόφας (88-87, κ.α. 70-70, 78-78), ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά των Play-In του Basketball Champions League και την φέρνει πίσω στην Θεσσαλονίκη για το τρίτο και τελευταίο ματς την προσεχή Τρίτη (16/1)!

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήγε στην Τουρκία για να... πάρει το αίμα του πίσω μετά την συντριβή του πρώτου αγώνα και στο μεγαλύτερο διάστημα της κανονικής διάρκειας της συνάντησης είχε χάρις στην εξαιρετική άμυνα του τον έλεγχο.

Με τρία τρίποντα των Λαουρίνας Μπελιάουσκας, Άντριου Χάρισον και Νίκου Τσιακμά, ο ΠΑΟΚ mateco ξέφυγε με διψήφια διαφορά (51-41) με 1' και 39'' να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και με λέι απ του Όστιν Γουάιλι μετά από επιθετικό ριμπάουντ οδηγήσαν το ματς στην πρώτη παράταση (70-70).

Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο ο Άντριου Χάρισον ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ σε 78-78, 23'' πριν την λήξη και στην δεύτερη παράταση, ο «Δικέφαλος του Βορρά» κράτησε το προβάδισμα που πήρε από την αρχή και με τον Σταύρο Τσιακμά να πετυχαίνει το καθοριστικό τρίποντο (83-81 με 3' και 48'' να απομένουν για το τέλος) πήρε τη νίκη.

Κορυφαίοι του ΠΑΟΚ mateco ήταν ο Έλβαρ Φρίντρικσον με 18 πόντους και 8 ασίστ, ο Τζαμάνι ΜακΝις με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Νίκος Τσιακμάς με 15 πόντους με 5/7 τρίποντα και ο Χάρισον με 17 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 32-31, 44-54, 70-70 (κανονικός αγώνας), 78-78 (1η παράταση), 87-88 (2η παράταση).

ΤΟΦΑΣ (Ενέ): Τσενγκίζ, Μέι 3 (1), Ντένμον 20 (3), Γκετσίμ, Χόμσλι 6 (2), Ο' Μπράιεν 10, Σάκιτς 3, Γουάιλι 23 (16 ριμπ.), Γουίνστον 22 (3).

ΠΑΟΚ mateco (Τακιανός): Μπελιάουσκας 8 (2), Φρίντρικσον 18 (3), Γκίλμορ 2, ΜακΝίς 17, Αρσενόπουλος 2, Χάρισον 17 (1), Μαργαρίτης 3 (1), Σχίζας 2, Τσιακμάς 15 (5/7 τριπ.).

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.24

7η αγωνιστική των play offs Λαμία - ΠΑΟΚ - 1-1 Για την 7η αγωνιστική των play offs o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τη Λαμία,...