27/1/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.111

Χάντμπολ Γυναικών 10η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών - 44-11

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, ο οποίος επικράτησε στο «Σπίτι του Χάντμπολ» του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών με 44-11, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο δικέφαλος έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του, και με όπλο του την καλή άμυνα και το γρήγορο τρανζίσιον, άνοιξε γρήγορα την διαφορά του αγώνα μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στην γηπεδούχο ομάδα. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου, τον βρήκε προηγούμενο με 20-5.

Το δεύτερο ημίχρονο, είχε ανάλογη εικόνα με αυτή του πρώτου, με τον Δημήτρη Πελεκίδη να δίνει χρόνο σε όλες τις αθλήτριες, οι οποίες με τον ίδιο ζήλο και αγωνιστικότητα αύξαναν σταδιακά την διαφορά, μέχρι και το τελικό 44-11.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Δημήτρη Πελεκίδη, την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου, εντός έδρας, κόντρα στον Αθηναϊκό, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος Χάντμπολ γυναικών.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-1, 8-1, 13-4, 16-5, 20-5 (ημχ.) 25-7, 30-8, 33-9, 35-10, 39-11, 44-11

Χάντμπολ Ανδρών 12η αγωνιστική

ΑΣΕ Δούκας - ΠΑΟΚ - 32-35

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο ΠΑΟΚ στην Handball Premier, επικρατώντας του ΑΣΕ Δούκα στην Αθήνα με 32-35, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Δυναμικά ξεκίνησε στο παιχνίδι ο Δικέφαλος, ο οποίος με εκπληκτική άμυνα και ώριμες αποφάσεις στην επίθεση, πήρε σημαντικό προβάδισμα, 0-5. Στη συνέχεια, μπορεί οι γηπεδούχοι να έβγαλαν αντίδραση και να μείωσαν, 5-7, ωστόσο με νέο «ασπρόμαυρο ξέσπασμα» η διαφορά αυξήθηκε, 8-14. Έχοντας πλήρως τον έλεγχο του παιχνιδιού, και εμφανίζοντας ποικιλία προσώπων στην επίθεση του, ο ΠΑΟΚ πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με τρία τέρματα, 13-16.

Δίχως να αφήσει κάποιο περιθώριο αντίδρασης, ο Δικέφαλος διατηρούσε την διαφορά υπέρ του, σ' ένα παιχνίδι στο οποίο έδειξε τις επιθετικές του αρετές. Οι «ασπρόμαυροι» παρά τις σημαντικές απουσίες των Τσαμουρίδη, Παπαγεωργίου και Τιούκιν, διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, 22-30. Έχοντας πλήρως τα... ηνία της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» με 32-35, καθώς εκτός από τους δύο βαθμούς, πήρε και το προβάδισμα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία κόντρα στον Δούκα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Στέλιου Σεϊρεκίδη, το Σάββατο 3 Φεβρουαρίου και ώρα 18:00, εκτός έδρας, απέναντι στην Δράμα, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Handball Premier.