13/5/21

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.178

2ος αγώνας Προημιτελική Φάση Play-Off, Basket League

ΠΑΟΚ - Αεκ - 81-73

Για τον 2ο αγώνα της προημιτελικής φάσης των play offs, o ΠΑΟΚ νίκησε στο Παλατάκι την αεκ με 81-73 και πάει τη σειρά σε 3ο αγώνα!

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και η κυριαρχία του ουσιαστικά δεν αμφισβητήθηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Με το δεύτερο τρίποντο του Love ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 11-10, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με σερί 0-5, πήρε το προβάδισμα (11-15 στο 4'). O ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να επανέλθει και με τον Τσαλμπούρη να πετυχαίνει 8 πόντους (2/2 τρίποντα), προηγήθηκε 26-20. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεσή της και ισοφάρισε 32-32, αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 8-2, πήρε ξανά προβάδισμα (40-34) στη λήξη του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και το δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με διαφορά 7 πόντων (45-38), ωστόσο, πολύ γρήγορα η ΑΕΚ επανήλθε και μείωσε στο καλάθι (45-43). Ο Νώντας Παπαντωνίου με 9 πόντους βοήθησε σημαντικά για να ανοίξει και πάλι η διαφορά για τον ΠΑΟΚ (52-45 στο 25') και παρά τις προσπάθειες της ΑΕΚ να μειώσει, η διαφορά διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα ως τη λήξη της τρίτης περιόδου (60-55).

O Griffin με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά στον ΠΑΟΚ διαφορά 9 πόντων (71-62 στο 34'30'') και αμέσως μετά ο Beech με νέο τρίποντο στο +10 (74-64 στο 35΄). Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμη και με 12 (76-64) και έφτασε καθαρά και δίκαια στη νίκη...

Α. Λυκογιάννης:

«Συζητήσαμε τι πρέπει να γίνει στο ένας εναντίον ενός, παίξαμε καλή προσωπική άμυνα. Μικρές λεπτομέρειες μας στέρησαν τη νίκη στα προηγούμενα παιχνίδια, τώρα όμως ήταν υπέρ μας και πήραμε μία σημαντική νίκη. Ο ΠΑΟΚ είναι εδώ, αξίζει σεβασμό.

Το τρίτο παιχνίδι θα είναι δύσκολο. Απέναντι σε έναν αντίπαλο με μεγαλύτερη εμπειρία, ποιότητα, βάθος. Εμείς ταξιδεύουμε οδικώς, έχουμε καταπόνηση παικτών, πρέπει να το διαχειριστούμε και να το αντιμετωπίσουμε.

Είμαστε στα πλέι-οφ. Δεν υπάρχει χρόνος για πανηγυρισμούς. Έγινε απλώς το 1-1».

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-34, 60-55, 81-73

ΠΑΟΚ: Beech 6 (2), Konate 1, Love 16 (2), Griffin 13 (2), Τσαλμπούρης 11 (2), Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 11, Ρούμογλου, Καμπερίδης 3 (1), Παπαντωνίου 9 (1), Carter 8 (2), Turner 3 (1).

Αεκ: Moreira 19, Macon 11 (1), Maciulis 2, Jankovic, Κατσίβελης 12 (2), Χρυσικόπουλος 8 (1), Ζήσης 3, Γκίκας 7 (1), Lojeski 9 (1), Kingsley 2.