15/12/18

oxyro N 3.551

Βόλεϊ Ανδρών 10ης αγωνιστικής

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός - 0-3

Το Σάββατο 15 Δεκεμβρίου, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Volley League «ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ» 2018 τον Ολυμπιακό στο PAOK Sports Arena, γνωρίζοντας από τον τελευταίο την ήττα με 0-3 σετ.

Στο πρώτο σετ, μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί, με το πρώτο τάιμ άουτ να τον βρίσκει πίσω στο σκορ με 5-10. Στην επιστροφή, με ένα σερί τεσσάρων πόντων, ο Δικέφαλος πλησίασε στο σκορ, 10-12, γεγονός που οδήγησε τον αντίπαλο προπονητή να ζητήσει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια, οι «ασπρόμαυροι», παρά τη δυνατή αντεπίθεσή τους, ξαναβρέθηκαν πίσω στο σκορ για 7 πόντους, 12-19, σημείο στο οποίο ο Σέρτζιου Στάνκου ζήτησε τάιμ άουτ. Και πάλι στο ίδιο έργο θεατές, ο ΠΑΟΚ στην επιστροφή με ένα σερί 6 πόντων, με ηγέτη τον Δημήτρη Τζούριτς, πλησίασε στον... πόντο, 18-19 και 20-21, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό, αφού το σετ κατέληξε στον αντίπαλο με 22-25 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πορεύονταν "χέρι-χέρι", με τον ΠΑΟΚ μάλιστα σε πολλά σημεία να προηγείται και να χτίζει μία διαφορά τεσσάρων πόντων, 15-11, στο οποίο απάντησε ο αντίπαλος, ισοφαρίζοντας σε 15-15. Από εκεί και έπειτα το σκορ κρινόταν στον πόντο μέχρι το 22-22, οπότε και οι «ασπρόμαυροι» άφησαν τον αντίπαλο να φύγει μπροστά και να κάνει το πολυπόθητο σετ δικό του με σκορ 22-25.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε με χαμηλή την ψυχολογία, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 5-13 και 8-15. Οι «ασπρόμαυροι», αν και προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά στους πέντε πόντους, 13-18, δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο σκορ, με το σετ (15-25) και τη νίκη να καταλήγουν στον αντίπαλο.

Αναλυτικά τα σετ: 22-25, 22-25, 15-25

Γυναικεία ομάδα βόλεϊ

ΑΓΣ Άρτεμις - ΠΑΟΚ -1-3

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ αντιμετώπισε το απόγευμα του Σαββάτου 15 Δεκεμβρίου στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Pre League τον ΑΓΣ Άρτεμις στο Γήπεδο του Κορυδαλλού, του οποίου και επικράτησε με 1-3 σετ.

Στο πρώτο σετ, η γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε να βάλει «δύσκολα» στα κορίτσια του Δικεφάλου, κατακτώντας το με 25-20.

Οι «ασπρόμαυρες», ωστόσο, στο δεύτερο σετ, ετοίμασαν την αντεπίθεσή τους και, βασιζόμενες στην ποιότητα και τη θέλησή τους για νίκη, έκαναν το 1-1 στα σετ, αφού το δεύτερο βρήκε τον Δικέφαλο νικητή με 24-26 τελικό σκορ.

Με «αέρα» νικητή, ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα του ΑΓΣ Άρτεμις με 17-25, κάνοντας το 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ, με μία πολύ καλή εμφάνιση τόσο στο αμυντικό όσο και στο επιθετικό κομμάτι, ο Δικέφαλος κατέκτησε με σχετική ευκολία τη νίκη με 1-3 σετ, με το τελευταίο να λήγει με 18-25 υπέρ του.

Ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ πήρε τους βαθμούς της νίκης και συνεχίζει ασταμάτητος την πορεία του για την κατάκτηση του μεγάλου στόχου της σεζόν, που δεν είναι άλλος από την άνοδο στα σαλόνια της Α1

Αναλυτικά τα σετ: 25-20, 24-26, 17-25, 18-25

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.208

Play-Off, Super League 8η αγωνιστική ΠΑΟΚ - Αεκ - 3-2 Για την 8η αγωνιστική των play offs της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ.....