9/12/18

oxyro N 3.544

Μπάσκετ Γυναικών

ΠΑΟΚ - ΑΟ Δάφνη Αγίου Δημητρίου - 84-78

Νωρίς το απόγευμα της Κυριακής ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ υποδέχθηκε στο PAOK Sports Arena για την 6η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ Γυναικών τον ΑΟ Δάφνης Αγίου Δημητρίου, της οποίας και επικράτησε στην παράταση με 84-78, παίρνοντας ένα ακόμη "ροζ" φύλλο αγώνα.

Το παρόν στη σημερινή αναμέτρηση έδωσαν ο Α' Αντιπρόεδρος του ΠΑΟΚ κ. Δημοκράτης Παπαδόπουλος, ο Έφορος του τμήματος μπάσκετ γυναικών ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, κ. Βασίλης Αγγελίδης, καθώς και ο Τεχνικός Διευθυντής των Ακαδημιών κ. Θόδωρος Πολυμένης.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 22-23, 34-35, 52-55, 69-69

Παράταση: 84-78

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Πολυμένη, Λύμουρα 13, Κωτούλα 12, Καρλάφτη 5, Κριμίλη 6, Ταρπάγκου 2, Καρακούλα 1, Μιχαηλίδου Ε., Μιχαηλίδου Κ., Govan 9, Jackson 13, Williams 23

Βόλεϊ Γυναικών

ΠΑΟΚ - ΓΑΣ Μεσσαράς - 3-0

Μπροστά στο δικό του βολεϊκό κοινό που δημιουργεί σιγά σιγά το τμήμα βόλεϊ γυναικών του Συλλόγου μας, η ομάδα μας επικράτησε στην 8η αγωνιστική της Pre League του ΓΑΣ Μεσσαράς με 3-0 σετ.

Σε μία όμορφη οικογενειακή ατμόσφαιρα, με πολλά νέα κορίτσια των Ακαδημιών παρόντα, ο ΠΑΟΚ πήρε το πρώτο σετ με 25-12, το δεύτερο σετ με 25-14 και το τρίτο με 25-18.

Σε ένα ακόμη παιχνίδι αναδείχθηκε και αποδείχθηκε η ποιότητα των παικτριών ατομικά, η πληρότητα του ρόστερ συνολικά και η προπονητική δουλειά, καθώς και ο επιτυχής διοικητικός σχεδιασμός του τμήματος.

Στην επόμενη αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει στην Αθήνα, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΑΓΣ Άρτεμις στο κλειστό γήπεδο του Κορυδαλλού το Σάββατο 15 Δεκεμβρίου.

Αναλυτικά τα σετ: 25-12, 25-14, 25-18

ΠΑΟΚ (Σολκίδης): Κιόση 6 (6/7 επ.), Κλέπκου 11 (9/18 επ., 2 άσοι, 55% υπ.), Κυριακίδου 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Πλουμή 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντάβα 7 (7/12 επ., 60% υπ.) / Κελεσίδου (λ, 60% υπ.), Ξανθοπούλου (λ, 58% υπ.), Ηλιοπούλου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Κυπαρίσση 5 (5/13 επ., 40% υπ.), Λεονταρίδου 6 (2/2 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσιόγκα 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Τσιτσιπλάμη 5 (5/8 επ.).

7η αγωνιστική, Ποδόσφαιρο Γυναικών

ΠΑΟΚ - Προοδευτική Περάματος - 7-0 / Ημίχρονο: 3-0

Γνωρίζοντας ότι το παιχνίδι με την Προοδευτική προσφέρεται όχι μόνο για νίκη, αλλά και για σκορ και θέαμα, οι "ισόβιες" του ΠΑΟΚ ΜΟRRIS στο ποδόσφαιρο γυναικών, μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, με σκοπό να προσφέρουν όμορφο απόγευμα στον κόσμο που παρευρέθηκε στο γήπεδο της Νέας Μεσημβρίας,

μεταξύ των οποίων και η Ακαδημία Ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ σε ένα ηλιόλουστο απόγευμα.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τις Νάση, Γεωργίου, Smiljkovic, Κακαμπούκη, Πούλιου, Χατζηγιαννίδου, Σπυριδωνίδου, Βαρδαλή, Betancourt, Μήτκου και Γκάτσου, μπήκε με όρεξη και διάθεση για ένα ωραίο αγώνα με όμορφο ποδοσφαιρικό θέαμα. Πρώτη άνοιξε το σκορ για το Δικέφαλο η Θωμαή Βαρδαλή, η οποία στο 5ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης έγραψε το 1-0 για το Δικέφαλο, με την Gizela Betancourt να την ακολουθεί, κάνοντας το 2-0 στο 21ο λεπτό και το 3-0 στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το Δικέφαλο να έχει πετύχει 3 γκολ, διατηρώντας παράλληλα ανέπαφη την εστία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αναστασία Σπυριδωνίδου, στέλνοντας την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα στο 65ο λεπτό, έγραψε το 4-0 για τις "ασπρόμαυρες", ενώ 14' αργότερα, στο 79' η Ρούλα Πούλιου ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0, για να έρθουν άλλα δύο γκολ πάλι από τη Σπυριδωνίδου στο 90' και από την Πούλιου στο 91' για να διαμορφωθεί το τελικό 7-0 και να λάβει τέλος η σεμνή τελετή.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το επίσημο ντεμπούτο της Ζωής Νάση κάτω από τα δοκάρια του Δικεφάλου.

ΠΑΟΚ: Νάση, Γεωργίου, Smiljkovic, Κακαμπούκη, Πούλιου, Χατζηγιαννίδου, Σπυριδωνίδου, Βαρδαλή, Βetancourt (63' Δοϊρανλή), Μήτκου, Γκάτσου (59' Καραπέτσα)

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.194

Europa Conference League φάση των «8»  ΠΑΟΚ -  Μπριζ -0-2 Για τον επαναληπτικό προημιτελικό του Κόνφερενς Λιγκ, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με ...