17/2/18

oxyro N 3.323

Μπάσκετ Γυναικών

ΑΣ Νίκη Λευκάδας - ΠΑΟΚ - 76-62

Για την 15η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ Γυναικών ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ δεν τα κατάφερε στον εκτός έδρας αγώνα με την Νίκη Λευκάδας και γνώρισε την ήττα με 76-62, στην επανέναρξη του πρωταθλήματος, νωρίς το μεσημέρι του Σαββάτου 17/2,  μετά απο τέσσερα σερί νικηφόρα αποτελέσματα.

Ουσιαστικά η ομάδα "πλήρωσε" τη διακοπή του πρωταθλήματος, λόγω εθνικών ομάδων,  αφού "έχασε" το πολύ καλό αγωνιστικό ρυθμό που είχε.Αυτό το γεγονός συν την σκληρή και απαιτητική έδρα της Λευκάδας, ήταν οι κύριες αιτίες του άτυχου αποτελέσματος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος μπήκε "μουδιασμένα" δίνοντας το δικαίωμα στην γηπεδούχο ομάδα, στο τέλος αυτού να προηγείται με διαφορά δεκα πόντων, 20-10.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο παρά την μικρή βελτίωση του ΠΑΟΚ, κυρίως στον επιθετικό τομέα και κάπως έτσι οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 40-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα έγινε "πραγματικός" ΠΑΟΚ επικρατώντας 18-25, ψαλιδίζοντας την διαφορά στην λήξη της τρίτης περιόδου, 58-51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα προσπάθησε για την ολική ανατροπή, προσπάθησε να βάλει κάποια "μεγάλα" σουτ, η τύχη όμως δεν ήταν με το μέρος της και τελικά ο αγώνας έκλεισε με 76-62 υπέρ των γηπεδούχων.

Τα κορίτσια του Βασίλη Μασλαρινού πέτυχαν 21 πόντους έξω απο τα 6.75, 26 πόντους εντός περιφέρειας και 15 πόντους απο το σημείο των ελευθέρων βολών.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ αντιμετωπίζει εντός έδρας την ομάδα του Ολυμπιακού (25/2).

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 20-10, 40-26, 58-51, 76-62