1/6/21

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.193

Χάντμπολ ανδρών 1η αγωνιστική Play-Off

Αεκ - ΠΑΟΚ - 30-26

Για την «πρεμιέρα» των Play-Off της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα προκειμένου να αντιμετωπίσει το απόγευμα της Κυριακής 6 Ιουνίου στο ΟΑΚΑ, την ΑΕΚ, από την οποία γνώρισε την ήττα με 30-26.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τους: Στογιάνοβιτς, Τσαναξίδη, Καβουσανάκη, Τζωρτζίνη, Σεϊρεκίδη, Παπαβασίλη και τερματοφύλακα τον Γκιγκόφ.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ, λόγω της απουσίας του Καραγκιοζόπουλου την τελευταία στιγμή, εμφάνισε δύο πρόσωπα, ψάχνοντας λύσεις και σχήματα κυρίως όσον αφορά την περιφέρεια. Ο Δικέφαλος επέτρεψε στους γηπεδούχους να ανοίξουν την διαφορά μέχρι και στα έξι τέρματα, 12-6, ωστόσο στην συνέχεια έχοντας σε καλή μέρα τον Άρσιτς έκανε μεγαλειώδη επιστροφή. Τρία δευτερόλεπτα πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ έχασε με αυστηρή κόκκινη κάρτα τον Μέντουριτς, με το πρώτο μέρος να «κλείνει» στο 14-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η μαχητικότητα του ΠΑΟΚ ανάγκασε στην δημιουργία εικόνων εφάμιλλων με του τελικού κυπέλλου. Ο Δικέφαλος έπαιξε στις περισσότερες άμυνες και επιθέσεις με παίκτη ή παίκτες λιγότερους, όταν το σκορ ήταν 20-20. Τα τελευταία δεκαπέντε λεπτά του αγώνα ήταν για γερά νεύρα, οι γηπεδούχοι είχαν «περίεργη» ώθηση, η οποία τους έδωσε την δυνατότητα να ανοίξουν την διαφορά, 27-24, καθώς οι διαιτητικές αποφάσεις ήταν καθοριστικές για την διαμόρφωση του σκορ. Το τελικό 30-26 δεν αποτυπώνει την εικόνα του αγώνα σε καμία περίπτωση.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους παίκτες του Πάνου Γούσιου απέναντι στον Διομήδη Άργους στο «Σπίτι του Χάντμπολ», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των Play-Off της Handball Premier.

Πεντάλεπτα: 3-1, 7-4, 9-6, 12-6, 12-9, 14-13(ημχ), 17-14, 19-17, 20-20, 21-21, 25-22, 30-26