31/3/21

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.122

Βόλεϊ γυναικών Προκριματική φάση, Κύπελλο Ελλάδος

ΠΑΟΚ - Θέτις Βούλας - 3-0

Στον πρώτο αγώνα της α' φάσης του Κυπέλλου, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την Θέτιδα Βούλας, της οποίας και επικράτησε με 3-0 σετ, παίρνοντας το προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες μέχρι το 4-4, με τον Δικέφαλο να παίρνει το προβάδισμα με 5-4, χωρίς ωστόσο να το κρατάει, επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να περάσουν μπροστά στο σκορ, 6-8. Αυτό, ωστόσο, δεν διήρκεσε για πολύ, με τον Δικέφαλο να ισοφαρίζει σε 8-8, να παίρνει το προβάδισμα, 9-8, και να χτίζει μία διαφορά των +5 πόντω, 14-9. Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, δεν έχασαν στιγμή το προβάδισμα, 20-15, κατακτώντας τελικά το πρώτο σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πορεύονταν χέρι-χέρι, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει "φόρα" και να ανοίγει με ένα σερί τη διαφορά στο +6, 11-5. Η διαφορά άγγιξε τους 8 πόντους στο 17-9, με τον Δικέφαλο να κάνει άνετα το 2-0 με 25-16 σκορ.

Στο τρίτο σετ, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ πήραν από νωρίς το προβάδισμα, 7-2, ωστόσο, οι αντίπαλες μείωσαν σε 10-9. Αυτό, όμως, δεν φρέναρε τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, τα οποία ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο +5, 17-12, χωρίς όμως να διατηρούν το προβάδισμα, με τις αντίπαλες να ισοφαρίζουν σε 18-18. Οι "ασπρόμαυρες", όμως, δεν το έβαλαν κάτω και έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-22 και της νίκης με 3-0 σετ.

Ο Δικέφαλος, έδειξε εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο, διατήρησε τον έλεγχο καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασα επάξια στη νίκη.

Επόμενη αγωνιστική αναμέτρηση για τον ΠΑΟΚ το Σάββατο 3 Απριλίου, όπου και αντιμετωπίζει τη Θέτιδα Βούλας εκτός έδρας...

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-18, 25-22)

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 9 (4/9 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ηλιοπούλου 2 (2 άσσοι), Μερτέκη 11 (9/22 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. - 36% άριστες), Κούμπουρα 14 (13/32 επ., 1 μπλοκ), Πότοκαρ 20 (16/33 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 30% άριστες), Τσιόγκα 6 (2/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 40% υπ. - 20% άριστες), Κλέπκου, Καραφουλίδου 1 (1/1 επ.), Μπρουκς.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Γεωργιάδου 5 (3/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χατζηγρηγορίου 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Σιρίνινα 8 (7/23 επ., 1 άσσος), Δραγουμάνου 8 (8/30 επ., 54% υπ. - 43% άριστες), Αποστολάκη 7 (7/20 επ., 53% υπ. - 26% άριστες), Παπαγεωργίου 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ) / Καράμπαλη (λ, 33% υπ. - 17% άριστες), Οικονόμου (λ), Παναγοπούλου 1 (1 άσσος), Μπόκη, Μαραθοκαμπίτου, Λάβδα 1 (1 μπλοκ).