14/3/21

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.109

Βόλεϊ ανδρών 13η αγωνιστική

ΟΣΦΠ - ΠΑΟΚ - 3-2

Σε εξ αναβολής παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής της Volleyleague, o ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας με 3-2 από τον Ολυμπιακό ...

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Τακουρίδη, Κουμεντάκη, Εβάντρο, Βαν Ντε Ντρις, Τερζή, Άγκανιτς και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο στους πρώτους πόντους, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να αποκτήσουν από νωρίς προβάδισμα επτά πόντων, 16-9. Στη συνέχεια οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους, ωστόσο η διαφορά δεν μειώθηκε, με το πρώτο σετ να καταλήγει στους γηπεδούχους με 25-16, 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και ηγήθηκε από νωρίς στο σετ, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Ραφαήλ Κουμεντάκη. Οι «ασπρόμαυροι» από την πρώτη διακύμανση ήταν μπροστά στο σκορ, διατηρώντας διαφορά «ασφαλείας» μέχρι και το κομβικό 18-21. Κάνοντας διαχείριση του προβαδίσματος, ο ΠΑΟΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με 21-25, 1-1.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτες του Nikola Matijasevic συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο «γκάζι». Με τους Κουμεντάκη και Άγκανιτς να παίζουν σε υψηλό επίπεδο, ο ΠΑΟΚ με εκπληκτική εμφάνιση είχε την υπεροχή στο σκορ από τα μέσα, 14-16, μέχρι και τους τελευταίους πόντους, 19-21. Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν εξαίσια διαχείριση του προβαδίσματος, κάνοντας την ανατροπή στα σετ με 20-25, 1-2.

Στο τέταρτο σετ, η εικόνα ήταν ισορροπημένη. Ο ΟΣΦΠ είχε την διαφορά στους πρώτους πόντους, 8-6, ωστόσο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και έκανε την ανατροπή, 14-16. Στη συνέχεια, η υποδοχή του Δικεφάλου δεν λειτούργησε σωστά, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά με 21-17. Η διαφορά έμεινε μέχρι το τέλος, με το σετ να καταλήγει στους γηπεδούχους με 25-21, τα σετ να γίνονται 2-2, και οι δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο τάι-μπρέικ.

Η εικόνα του τάι-μπρέικ ήταν εφάμιλλη όλου του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να μάχονται για κάθε μπάλα. Σε ένα πραγματικό «ντέρμπι», ο Δικέφαλος είχε το προβάδισμα στα μέσα του σετ με 7-8. Στο δεύτερο μισό οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα, με το πέμπτο σετ να οδηγείται σε «παράταση», 14-14. Το τάι-μπρέικ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει εν τέλη την ήττα με 17-15, 3-2.

Συμπερασματικά, ο ΠΑΟΚ παρά την ταλαιπωρία των συνεχόμενων ταξιδιών από Θεσσαλονίκη σε Σύρο και από Σύρο σε Αθήνα παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός και αποφασισμένος να φύγει με τη νίκη από τον Πειραιά. Ο Δικέφαλος φαίνεται να ανεβαίνει στον τομέα των μπλοκ, στον οποίο ο Nikola Matijasevic δουλεύει από την πρώτη μέρα που ήρθε στην Θεσσαλονίκη. Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος, ο ΠΑΟΚ απέδειξε ότι η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων δεν αποτυπώνεται από τον βαθμολογικό πίνακα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Volleyleague ανδρών, την Παρασκευή 19 Μαρτίου και ώρα 20:00 στο PAOK Sports Arena, απέναντι στην Κηφισιά.

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-13, 25-16

2ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 21-25

3o σετ: 8-7, 14-16, 19-21, 20-25

4o σετ: 8-6, 14-16, 21-17, 25-21

5ο σετ: 7-8, 14-14, 17-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 65 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-16, 21-25, 20-25, 25-21, 17-15) σε 137'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 17 (16/38 επ., 1 άσσος, 42% υπ. - 27% άριστες), Στιβαχτής 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 19 (17/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 31% υπ. - 23% άριστες), Ανδρεάδης 9 (4/7 επ., 5 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 25 (20/44 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Όκολιτς 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 55% υπ. - 41% άριστες), Νικολάκης 1 (1/1 επ.), Βουλκίδης, Ριζόπουλος (75% υπ. - 50% άριστες), Εφραιμίδης.

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Τερζής 1 (1/1 επ.), Άγκανιτς 13 (9/16 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 23 (20/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Τακουρίδης 5 (1/5 επ., 4 μπλοκ), Εβάντρο 4 (4/6 επ., 38% υπ. - 19% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 19 (16/50 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 70% υπ. - 30% άριστες), Παπαλεξίου, Πριγέν, Σωτηρίου 10 (7/16 επ., 3 μπλοκ, 38% υπ. - 27% άριστες), Κανέλλος, Καπετανίδης, Μπούτος.