5/3/21

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.104

Βόλεϊ Ανδρών εξ' αναβολής 10η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Α.Π.Σ. Φίλιππο Βέροιας - 3-1

Στην εξ' αναβολής 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο PAOK Sports Arena το βράδυ της Παρασκευής 5 Μαρτίου 2021 τον Α.Π.Σ. Φίλιππο Βέροιας, του οποίου και επικράτησε με 3-1 σετ.

Στο ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Τερζή, Άγκανιτς, Σωτηρίου, Κουμεντάκη, Τακουρίδη, Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη πορεύτηκε ισόπαλος με τον φιλοξενούμενο Φίλιππο μέχρι το 11-11. ‘Υστερα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και βα βρεθεί στο +4 και το 17-13. Ο Δικέφαλος κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του, κερδίζοντας το πρώτο σετ με 25-22, κάνοντας το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν δυνατά και σταδιακά έφτιαξαν μια διαφορά πέντε πόντων, 7-2. Ακολούθησε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων όταν το παιχνίδι του Δικεφάλου άρχισε να «μουδιάζει» και το παιχνίδι ήρθε στην ισοπαλία 12-12, με τις δύο ομάδες να πορεύονται έτσι, μέχρι και το 18-18. Στους τελευταίους πόντους του σετ ο Φίλιππος στάθηκε πιο τυχερός και κατάφερε να ισοφαρήσει το παιχνίδι σε 1-1 σετ, κερδίζοντας με 22-25.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενοι πήραν νωρίς +3 διαφορά με 5-8 με τον Δικέφαλο να αντεπιτίθεται και να παίρνει προβάδισμα με 11-10. Από ‘κει και πέρα ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό, έφτιαξε διαφορά 5 πόντων με 20-15, και τελικά κέρδισε το σετ με 25-21, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 0-4 με του «ασπρόμαυρους» να ισοφαρίζουν σε 6-6 και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 11-10 μετά από κόκκινη του Τζιουμάκα για έντονη διαμαρτυρία. Στην συνέχεια ο Δικέφαλος ήταν καταιγιστικός και δεν έδωσε περιθώριο στον αντίπαλό του να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση, παίρνοντας το σετ με 25-16 και την νίκη με 3-1.

Εν κατακλείδι, ο ΠΑΟΚ πήρε την νίκη στο πρώτο παιχνίδι του Νίκολα Ματιάσεβιτς στο «Παλατάκι» και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, πάνω στα οποία θα δουλέψει για να βελτιώσει την βαθμολογική του θέση.

1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-18, 25-22

2ο σετ: 8-4, 15-16, 19-21, 22-25

3ο σετ: 5-8, 16-14, 21-16, 25-21

4ο σετ: 7-8, 16-14, 21-15, 25-16

Τα σετ: 3-1 (25-22, 22-25, 25-21, 25-16) σε 105'

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Τερζής 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Άγκανιτς 11 (8/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (10/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 46% άριστες), Σωτηρίου 6 (4/22 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ. - 52% άριστες), Τακουρίδης 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 28 (20/43 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 75% υπ. - 55% άριστες), Πριγέν 2 (2 άσσοι), Κανέλλος, Καπετανίδης.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μαυροβουνιώτης 9 (7/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 35% άριστες), Γραμμενούδης 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Γάτσης 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 21 (20/46 επ., 1 άσσος), Στουντζίνσκι 12 (8/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 65% υπ. - 42% άριστες), Φερέλ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 47% υπ. - 41% άριστες), Μιχελάκης, Τζιουμάκας Στ., Αρτακιανός, Βαρβεσιώτης.