27/3/21

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.114

Μπάσκετ γυναικών 5η αγωνιστική, Α1

ΟΣΦΠ - ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ - 64-57

Για την 5η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ Γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ταξίδεψε στον Πειραιά, για να αντιμετωπίσει τον τοπικό ΟΣΦΠ, από τον οποίο και γνώρισε την ήττα με 64-57.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ακλ, Σύρρα, Καρλάφτη, Μάγιο και Μάντεν.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα της πρώτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ μπορεί να μπήκε «μουδιασμένα» επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με οκτώ, 10-2, ωστόσο στη συνέχεια αντέδρασε μειώνοντας στους τρεις, 16-13. Το τελικό 18-14 της πρώτης περιόδου βρήκε τον Δικέφαλο πίσω με τέσσερις.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Δικέφαλος με τρίποντο της Μάγιο μείωσε στον πόντο 18-17. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι και το 21-19, με τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ να επιτρέπει στους γηπεδούχους ένα σερί 8-0 που έκανε το σκορ 29-19. Οι «ασπρόμαυρες» απάντησαν με ένα 0-4, 29-23, με το τελικό σκορ του ημιχρόνου να είναι 33-26.

Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ έψαχνε τρόπους να μειώσει την διαφορά η οποία κινούνταν σε διψήφια επίπεδα, 45-33. Μετά από εκείνο το σημείο, ο Δικέφαλος βγάζοντας αντίδραση, με την Ακλ να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση του παιχνιδιού, μείωσε στους τέσσερις με ένα δικό του 0-8 σερί, 45-41, το οποίο ήταν και τελικό σκορ της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο, οι παίκτριες του Βασίλη Μασλαρινού ήταν εκείνες που μπήκαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά, και με ένα 0-5 σερί πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο παιχνίδι. 45-46. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό «ντέρμπι» στα τελευταία λεπτά, με τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ να κυνηγάει στα ίσια τη νίκη τρία λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού, 53-50. Με ένα 5-0 σερί ο Δικέφαλος επέτρεψε στους γηπεδούχους να ανοίξουν την διαφορά στους οκτώ, 58-50. Η αντίδραση ήρθε γρήγορα με 0-5 σερί του Δικεφάλου ενάμιση λεπτό πριν την λήξη του παιχνιδιού, 58-53. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ προσπάθησε να μειώσει, όμως δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα με 64-57.

Στο δια ταύτα, ο Δικέφαλος, έχοντας να αντιμετωπίσει και την αγωνιστική απραξία, στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και διεκδίκησε μέχρι τέλους το «διπλό» από το βοηθητικό του ΣΕΦ. Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ απέδειξε πως η διαφορά δυναμικότητας των ομάδων είναι μικρή, στο φετινό ενδιαφέρον πρωτάθλημα της Α1 Μπάσκετ γυναικών.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, την Τετάρτη 31 Μαρτίου και ώρα 14:00, στο PAOK Sports Arena κόντρα στη Νίκη Λευκάδας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 33-26, 45-41, 64-57

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Ακλ 13, Μάγιο 9(2), Κιλαζίδου 3(1), Σύρρα, Στεφανάκη, Τόλη Ε., Τόλη Κ. Λέξα 11(2), Καρλάφτη 2, Τσαβόνι, Μάντεν 17

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.208

Play-Off, Super League 8η αγωνιστική ΠΑΟΚ - Αεκ - 3-2 Για την 8η αγωνιστική των play offs της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ.....