13/11/21

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.305

Basket League 7η αγωνιστική

ΟΣΦΠ - ΠΑΟΚ -86-68

Για την 7η αγωνιστική της Basket League, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στον Πειραιά από τον Ολυμπιακό με 86-68 ...

Ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε 86-68 από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Η ομάδα μας έκανε μεγάλη προσπάθεια, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων στο δεύτερο και ηττήθηκε, με διαφορά ωστόσο που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Με καλάθι του David DiLeo ο ΠΑΟΚ mateco πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (10-11 στο 4'30'') και με αρκετές εναλλαγές στο σκορ ως τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ήρθε ο Marvin Jones να ευστοχήσει με σε σουτ τριών πόντων! Ο Αμερικανός έδωσε προβάδισμα (20-21) στον ΠΑΟΚ mateco και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Carter με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 22-24. Στα μέσα της περιόδου οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 9-0 και προηγήθηκαν 38-30, για να ισοφαρίσει ο ΠΑΟΚ mateco (38-38). Ο Γιώργος Καμπερίδης, που πέτυχε 5 πόντους σε αυτό το διάστημα, αστόχησε και σε τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου (41-38).

Με τρίποντο του Vezenkov, ο Ολυμπιακός ξέφυγε 49-40 (25') και με νέο τρίποντο του Dorsey προηγήθηκε 54-44, o ΠΑΟΚ mateco μείωσε με 3/3 βολές του Carter για το 54-47, αλλά η συνέχεια δεν εξελίχθηκε καλά. Οι γηπεδούχοι με σερί 10-0, ξέφυγαν με 17 (64-47), αναγκάζοντας τον κόουτς Λυκογιάννη να πάρει time out. Η διαφορά έπεσε στους 14 (66-52) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Μετά από τρία λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά είχε πέσει στους 10 (66-56), αλλά σε εκείνο ακριβώς το σημείο οι γηπεδούχοι πίεσαν, με σερί 5-0 προηγήθηκαν 71-56 (34'30''). Ο ΠΑΟΚ mateco δεν άφησε το παιχνίδι. Μείωσε 73-66 με τρίποντο του Carter και με 3'30'' για τη λήξη του αγώνα. Η προσπάθεια της ομάδας μας ωστόσο δεν είχε συνέχεια, για να έρθει το τελικό 86-68.

Άρης Λυκογιάννης:

«Κάναμε ένα αρκετά καλό και έξυπνο παιχνίδι. Η διαφορά δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού. Τηρήσαμε αυτά που είπαμε και θέλαμε στο παιχνίδι μας, ήμασταν ανταγωνιστικοί, στο τέλος όμως έπαιξε ρόλο και η κούραση που έφερε αυτό το αποτέλεσμα.

Πίεση υπάρχει σε κάθε ομάδα. Υπάρχουν αιτίες που έχουμε μία νίκη στο πρωτάθλημα και πρέπει να διορθώσουμε κάποια πράγματα γρήγορα για να το αλλάξουμε αυτό».

Για τον Μάντζαρη: «Έρχεται τη Δευτέρα, έχει προγραμματιστεί μια προπόνηση για αυτόν για να μάθει τα συστήματα και θα ενσωματωθεί άμεσα στην ομάδα».

Τα Δεκάλεπτα: 20-21, 41-38, 66-52, 86-68