26/10/19

oxyro N 3.808

3η αγωνιστική, League Cup «Νίκος Σαμαράς»

Α.Σ. Ελπίς Αμπελοκήπων - ΠΑΟΚ - 0-3

Στην 3η αγωνιστική του League Cup, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων το βράδυ της Κυριακής 27 Οκτωβρίου 2019 την Ελπίδα Αμπελοκήπων, της οποίας επικράτησε με 0-3 σετ και διατηρώντας το αήττητο, προκρίθηκε στα ημιτελικά του θεσμού.

Ο Δικέφαλος, ο οποίος παρατάχθηκε στην αναμέτρηση με τους: Φιλίποφ, Ιλίνιχ, Μάρσαλ, Άλμπο, Χαραλαμπίδης και Τακουρίδη στην αρχική του σύνθεση, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-3, αντεπιτέθηκε άμεσα, ισοφαρίζοντας σε 5-5 και πέρασε μπροστά στο σκορ, 6-10. Οι «ασπρόμαυροι», βρίσκοντας επιθετικές λύσεις και παίζοντας σκληρά στην άμυνα, ανέβασαν σταδιακά το δείκτη του σκορ στο +8, 12-20, σημείο στο οποίο, οι αντίπαλοι έβγαλαν τη δική τους αντίδραση, μειώνοντας σε 16-20. Οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα δεν άφησαν περιθώρια, όμως, και, έκαναν το 0-1 σετ με 21-25 τελικό σκορ.

Στα ίδια πλαίσια κύλησε και το δεύτερο σετ, στο οποίο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 4-4, όταν ο Δικέφαλος, εκμεταλλευομένος τα λάθη της Ελπίδας προηγήθηκε με 4-7, αρχικά, και ανέβασε τη διαφορά στη συνέχεια στο +10, 5-15. Τα λάθη των αντιπάλων “έστειλαν” τη διαφορά στο +12, 8-20, με τον ΠΑΟΚ να αναδεικνύεται νικητής και του δεύτερου σετ, με 14-25 τελικό σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτες του Δικεφάλου διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό με τα δύο προηγούμενα, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα, 3-6 και διατηρώντας το μέχρι και το 6-9, οπότε και η Ελπίδα έβγαλε τη δική της αντίδραση, ισοφαρίζοντας σε 9-9. Οι «ασπρόμαυροι» ξαναπήραν το προβάδισμα, 9-12 και 10-13 και, σταδικά, ανέβασαν το δείκτη του σκορ, 12-18, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 19-25 και της νίκης με 0-3 σετ.

Ο Δικέφαλος, με σοβαρότητα και συγκέντρωση, πραγματοποίησε στη σημερινή αναμέτρηση μία πολύ καλή εμφάνιση και ολοκλήρωσε επιτυχώς την παρουσία του στα προημιτελικά του League Cup.

Στη σημερινή αναμέτρηση, ο ΠΑΟΚ είχε δίπλα τους πιστούς οπαδούς του, οι οποίοι του έδωσαν την ώθηση να φτάσει εύκολα στη νίκη!

Πλέον, ο ΠΑΟΚ στρέφει την προσοχή του στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος, όπου υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο PAOK Sports Arena.

Αναλυτικά τα σετ: 21-25, 14-25, 19-25

2η αγωνιστική, VolleyLeague / Βόλεϊ Γυναικών

ΓΣ Ηλιούπολης - ΠΑΟΚ - 0-3

Την πρώτη νίκη στη μεγάλη κατηγορία πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 0-3 του Γ.Σ. Ηλιούπολης.

Η ομάδα του Μιχάλ Μάσεκ, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, φτάνοντας άνετα στην νίκη, που αποτελεί και την πρώτη στην ιστορία του τμήματος, στην πρώτη κατηγορία.

Οι ασπρόμαυρες κατέκτησαν το πρώτο σετ, αρκετά άνετα (9-25). Στο δεύτερο σετ του αγώνα, οι γηπεδούχος ομάδα είχε διαφορετική εικόνα και προηγήθηκε του δικεφάλου με 8-7. Εκεί οι παίκτριες του ΠΑΟΚ αντέδρασαν και παίζοντας ποιοτικό βόλεϊ πέρασαν μπροστά στο σκορ (12-20), κερδίζοντας και αυτό το σετ με 15-25.

Ανάλογη εικόνα με το πρώτο, είχε το τρίτο σετ της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ να κάνει εντυπωσιακό ξεκίνημα (0-5), να αυξάνει σταδιακά τη διαφορά (4-12) και να κερδίζει το σετ (8-25), γεγονός που του χάρισε το πρώτο τρίποντο στην Volley League Γυναικών.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε ο διοικητικός υπεύθυνος του γυναικείου τμήματος του ΠΑΟΚ, κ. Κώστας Αμοιρίδης.

Διαιτητές: Βελώνης, Μαύρος.

Τα σετ: 0-3 (09-25, 15-25, 08-25)

*Οι πόντοι της Ηλιούπολης προήλθαν από 2 άσσους, 14 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 36 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μεμετζή): Εικοσπεντίδου 5 (3/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λέγκρος 3 (3/16 επ., 38% υπ. – 25% άριστες), Μαρκάκη 1 (1/5 επ.), Σπυριδάκη 2 (1/8 επ., 1 άσσος), Πασσιά, Φωκιανού 3 (2/15 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 25% άριστες) / Κανέλου (λ, 50% υπ. – 38% άριστες), Κοντούδη, Γεωργακοπούλου 3 (3/12 επ.), Παπασταύρου 1 (1/2 επ.), Σταυροπούλου.

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Πολυνοπούλου 7 (4/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Ηλιοπούλου 6 (1/1 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κλέπκου 10 (7/16 επ., 3 μπλοκ, 46% υπ. – 31% άριστες), Έρτσεν 10 (9/26 επ., 1 άσσος), Κατσορόφσκα 8 (8/13 πε., 50% υπ. – 50% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 50% υπ. – 50% άριστες), Καραφουλίδου 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Κυπαρίσση 2 (2/3 επ.).

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.207

Basket League  5η αγωνιστική Γ’ Φάσης  ΠΑΟΚ - Μαρούσι - 77-62  Πλησιάζοντας ξανά το triple-double ο Αμερικανός, ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση στα...