13/10/19

oxyro N 3.790

3η αγωνιστική, Basket League

Ιωνικός Νίκαιας Affidea - ΠΑΟΚ - 83-66

Για την 3η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας από τον Ιωνικό Νικαίας με 83-66 σε παιχνίδι που έγινε κεκλεισμένων των θυρών...

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 33΄, αλλά ο ΠΑΟΚ πέτυχε μόλις 4 πόντους στην τέταρτη περίοδο και ηττήθηκε με διαφορά που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη προηγήθηκε με 14-6 στο 5΄, ενώ στο 9΄ ήταν μπροστά με 20-14. Ο ΠΑΟΚ, όμως, έτρεξε ένα σερί 0-7 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας προβάδισμα ενός πόντου (20-21), με τον Adam Smith να έχει ήδη 9 πόντους στο 10΄.

Το σερί του ΠΑΟΚ έφτασε στο 0-12 και με ένα τρίποντο του Aaron Best προηγήθηκε με 20-26 στο 12΄. Ο Ιωνικός γύρισε την άμυνά του σε ζώνη και πήρε εκ νέου το προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +5 (43-38).

Με ένα τρίποντο ου Adam Smith στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 48-48. Ο Ιωνικός ξέφυγε και πάλι με διαφορά 7 πόντων (60-53) στο 27΄, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στον πόντο (63-62) με τη λήξη της τρίτης περιόδου).

Το παιχνίδι ήταν στον πόντο μέχρι το 33΄, αλλά ο ΠΑΟΚ κόλλησε στην επίθεση, πετυχαίνοντας 4 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι γνώρισε την ήττα με 83-66.

Κώστας Φλεβαράκης
«Ήταν ένα παιχνίδι απέναντι σε μια ομάδα που ήταν αποφασισμένη να πάρει τη νίκη και το έδειξε με κάθε τρόπο από την αρχή. Εμείς δεν μπορώ να πω ότι δεν ανταποκριθήκαμε στις απαιτήσεις, τουλάχιστον στα πρώτα 30 λεπτά. Για κάποια παιδία ήταν πρωτόγνωρο το γεγονός ότι δεν αντιμετωπίστηκαν με τον ίδιο τρόπο οι κατοχές και οι επαφές μέσα στο παιχνίδι.

Προσπαθήσαμε για 30 λεπτά, παλέψαμε, αλλά στο τέλος εκεί που ήμασταν στον πόντο και είχαμε την ευκαιρία να περάσουμε μπροστά, μας εγκατέλειψαν οι δυνάμεις μας. Δυστυχώς παρατήσαμε ένα παιχνίδι που δεν θα έπρεπε και αδικήσαμε τη συνολική μας προσπάθεια. Σίγουρα, η κούραση έπαιξε τον ρόλο της, όπως και η έλλειψη ετοιμότητας στο βαθμό που θα θέλαμε.

Εμείς θα συνεχίσουμε και θα χρησιμοποιήσουμε πάρα πολύ το παιχνίδι στη συνέχεια. Το μόνο παράπονο που έχω από τα παιδιά είναι ότι στα τελευταία πέντε λεπτά έπρεπε να συνεχίζουμε να παλεύουμε. Συγχαρητήρια στον Ιωνικό, μια ομάδα με πολλές λύσεις σε κάθε θέση. Συνεχίζουμε την προσπάθεια και θα ετοιμαστούμε για το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι την Τρίτη κόντρα στην Besiktas».

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-38, 63-62, 83-66

Ιωνικός: Jones 15 (2), Stith, Χαραλαμπόπουλος 16 (1), Μπατής 3 (1), Lawrence 7 (2), Burtt 14 (1), Μαυροκεφαλίδης 22 (4), Schaftenaar 3, Κώττας, Δημάκος 3 (1)

ΠΑΟΚ: Lewis 11 (2), Smith 18 (1), Σχίζας, Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 1, Best 13 (3), Wiggins 2, Egekeze, Σαρικόπουλος 9, Knowles 9

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.24

7η αγωνιστική των play offs Λαμία - ΠΑΟΚ - 1-1 Για την 7η αγωνιστική των play offs o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τη Λαμία,...