10/12/13

oxyro N2.148

Bόλεϊ φάσης των "16" του CEV Cup

ΠΑΟΚ - Ραντνίτσκι Κρακούγεβατς - 3-1

H ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ επικράτησε της Ραντνίτσκι Κρακούγεβατς με 3-1 σετ και σε συνδυασμό με την εκτός έδρας νίκη του με 2-3 στο πρώτο ματς, πήρε την  πρόκριση, για πρώτη φορά στην ιστορία του στους προημιτελικούς του CEV Cup του βόλεϊ.
Η γερμανική Μπουλ έκανε την έκπληξη καθώς νίκησε την ιταλική Κούνεο στο χρυσό σετ και έτσι θα βρεθεί στο δρόμο του ΠΑΟΚ στην προημιτελική φάση του CEV Cup του βόλεϊ.

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Αριστείδης Γιαμακίδης

«Είναι μια ιστορική πρόκριση για τον ΠΑΟΚ στις 8 καλύτερες ομάδες του CEV Cup και είμαι χαρούμενος που συμμετείχα κι εγώ σ’ αυτή την επιτυχία. Δεν είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση που κάναμε σήμερα, αλλά σίγουρα έπαιξε μεγάλο ρόλο και η κούραση που έχει η ομάδα. Τα παιδιά όμως έκαναν υπερπροσπάθεια, υπερέβαλλαν εαυτούς και πήραν τη νίκη-πρόκριση».

Αινείας Τζελάτης
"Αφιερώνω την ιστορική νίκη στον πρόεδρο μας κ.Γιώργο Ανδρέου για την προσπάθειες κάνει για την ομάδα αλλά και στον κόσμο που ήταν σήμερα στο Παλατάκι. Θα δουλέψουμε σκληρά για να έχουμε και άλλες επιτυχίες για να κρατήσουμε τον κόσμο στο πλευρό μας . Θέλουμε ακόμα μια καλύτερη πορεία στην Ευρώπη αλλά και στο ελληνικό πρωτάθλημα. Σίγουρα η ομάδα με αυτές τις νίκες φτιάχνει ψυχολογία. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι με την απόδοση αλλά αντίπαλος μας σήμερα ήταν η κούραση αλλά και ο ίδιος μας ο εαυτός. Ακολουθεί ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με τον Φοίνικα αλλά πιστεύω ότι αυτή η ομάδα εάν παίξει σύμφωνα με τις δυνατότητες της μπορεί να κερδίσει οποιοδήποτε αντίπαλο».

Τα σετ: 17-25, 25-21, 25-23, 26-24.

ΠΑΟΚ (Γιαμακίδης): Παντακίδης 7 (2/5 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ποτότσνικ 6 (5/19 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 33% άριστες), Χαραλαμπίδης 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μίλκοφ 10 (9/17 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 17% άριστες), Ντάμποβιτς 6 (2/2 επ., 4 μπλοκ), Τζελάτης 19 (19/44 επ.), Μπαμπαλιούτας –λ (70% υπ. – 50% άριστες) / Νικηφορίδης 10 (8/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 73% υπ. – 32% άριστες), Στίγγας 6 (2/5 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ)

Ράντνιτσκι (Μάτιτς): Τσίροβιτς 12 (10/26 επ, 1 άσο, 1 μπλοκ, 69% υπ. – 43% άριστες), Στεβάνοβιτς 8 (3/6 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ίλιτς Ογ. 18 (18/39 επ.), Γιοβάνοβιτς 2, Μπλαγκόγεβιτς 10 (6/12 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βούλοβιτς 16 (13/30 επ, 3 μπλοκ, 38% υπ. – 29% άριστες), Πάντελιτς –λ (79% υπ. – 57% άριστες) / Πρότιτς –λ (67% υπ. – 33% άριστες), Πρέμοβιτς 1, Ίλιτς Μ.

Φάσης των ομίλων του Eurocup

KhimikΠΑΟΚ - 70-58

Ο ΠΑΟΚ έχασε και στην Ουκρανία από την Khimik με 70-58 για την 9η και προτελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Eurocup, έχασε άλλη μια ευκαιρία για να περάσει στην επόμενη φάση του Γιούροκαπ και τώρα θέλει ήττα των Τούρκων από την Νίζνι

Σούλης Μαρκόπουλος
«Ήταν ένα παιχνίδι πολύ κρίσιμο και για τις δύο ομάδες. Το ήθελαν πάρα πολύ και οι δύο. Ξεκινήσαμε άσχημα το παιχνίδι, μετά όμως από το 7ο λεπτό βελτιωθήκαμε, παίξαμε πολύ καλή άμυνα στο πρώτο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Είχαμε καλές επιλογές στην επίθεση και εκεί πήραμε μία διαφορά, την οποία ίσως πιστέψαμε ότι έτσι θα είναι και το δεύτερο ημίχρονο. Ξεκινήσαμε άσχημα και το δεύτερο ημίχρονο, όπως ακριβώς και στο πρώτο. Βρήκε την ευκαιρία η αντίπαλος ομάδα να μπει στο παιχνίδι, όταν εμείς προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε, είχαμε ορισμένες λάθος επιλογές και 2-3 σφυρίγματα που επηρέασαν το παιχνίδι. Και μετά ήταν δύσκολο να επανέλθουμε, όπως είχαμε επανέλθει στο πρώτο ημίχρονο. Η Khimik είχε βρει λύσεις στην επίθεση και αυτό κράτησε το ρυθμό του αγώνα ως το τέλος του αγώνα. Η Khimik πίεσε περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο στην άμυνα, αλλά κι εμείς δεν είχαμε το καθαρό μυαλό που θα έπρεπε στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρουμε τις σωστές αποφάσεις στο παιχνίδι. Συγχαρητήρια στην Khimik για τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε το αυριανό παιχνίδι της Nizhny και να δούμε εάν έχουμε ελπίδες κερδίζοντας την επόμενη εβδομάδα να πάρουμε την πρόκριση».

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 23-33, 48-44, 70-58

Χιμίκ: Ποπόφ 3 (1), Γκέιτενς 15 (2), Κοβαλένκο 1, Σούλερ 15 (2), Φρεϊμάνις, Τράβις 15, Ζαβάτσκι 3, Ντιλέινι 16 (1), Πούστοβι 2, Ριάμπτσουκ, Κόνιεφ

ΠΑΟΚ: Πέιν 6, Κούπερ 12 (4/7 διπ., 1/5 τριπ., 7 ριμπ., 7 ας.), Χαραλαμπίδης 2, Τσόχλας 2, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 17 (7/10 διπ., 5 ριμπ. 6 λ.), Δέδας 7 (1/6 τριπ.), Μαργαρίτης 7 (1), Μπόγρης 2, Κασελάκης 3 (1)

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.191

Play Out Basket League  3η αγωνιστική  ΠΑΟΚ - Καρδίτσα - 85-70  Για την 3η αγωνιστική των Play Out της Basket League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 85...