15/1/09

oxyro N758

paok-oxyro - KYΠΕΛΟ - ΠΑΟΚ-αρης-0-0
Φασεις του αγώνα
2`: Ο Μουσλίμοβιτς ευνοείται από τις κόντρες και μπαίνει μέσα στην περιοχή, όμως το δυνατό σουτ που επιχειρεί είναι από αρκετά πλάγια (δεξιά) με αποτέλεσμα ο Σηφάκης να απομακρύνει σε κόρνερ.
6`: Ατομική ενέργεια του Νέτο που μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει με τον Μαλεζά να βάζει την προβολή για το κόρνερ.
8`: Ενταση στις κερκίδες και τον αγωνιστικό χώρο. Ο Σιστόν πάει να εκτελέσει κόρνερ, όμως κατά πάνω του φεύγουν πολλά αντικείμενα. Στη συνέχεια, παίκτες των δύο ομάδων συμπλέκονται έπειτα από μερικές αψιμαχίες. Μίνι διακοπή στο ματς
27`: Εκτέλεση φάουλ του Πάμπλο Γκαρσία από αριστερά, ο Σηφάκης πραγματοποιεί άστοχη, έξοδο, η μπάλα μετά από κόντρες φτάνει στον Μουσλίμοβιτς, ο οποίος προσπαθεί να πιάσει το γυριστό σουτ όμως οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων, απομάκρυναν σωτήρια
37`: Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Αραμπατζής παίρνει τη θέση του Μίροσλαβ Σνάουτσνερ που τραυματίστηκε
43`: μπροστινή μπαλιά για τον Κόκε που βγαίνει μόνος με τον Χαλκιά, όμως ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ έχει διαβάσει την φάση και μπλοκάρει
48`: Σουτ του Χαβίτο, η μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χαλκιά
64`: Ο Καράμπελας μπαίνει ωραία μέσα στην περιοχή από τα αριστερά, προχωράει και πιάνει το σουτ (από ελαφρώς αριστερά), με τον Χαλκιά να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα
67`: Αξιόλογη φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Μουσλίμοβιτς Σέντρα του Μουσλίμοβιτς στον χώρο μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής ο Μάρκος Αντόνιο πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της τελευταίας και αριστερά, αλλά ο Σηφάκης πέφτει στην (αριστερή του) γωνία και διώχνει σε κόρνερ
68`: Ο Πάμπλο Γκαρσία εκτελεί κόρνερ, αποδέκτης της μπάλας γίνεται ο Μάρκος Αντόνιο, που με κεφαλιά μέσα από την περιοχή στέλνει τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Αρη
Φερνάντο Σάντος.
«Το παιχνίδι ήταν δύσκολο σε έναν πραγματικά άσχημο αγωνιστικό χώρο. Και ήταν βαρύς κυρίως για την ομάδα που θα κυνηγούσε περισσότερο το παιχνίδι για να βάλει ένα γκολ. Στα πρώτα δέκα λεπτά μπήκαμε πολύ καλά, αλλά δυστυχώς μετά τις διαφωνίες που υπήρχαν σε εκείνο το κόρνερ, το παιχνίδι γέμισε με νευρικότητα και πολλές φορές η μπάλα σταματούσε και πολλές διαφωνίες μεταξύ των παικτών.Μπήκαμε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στα πρώτα 20 λεπτά. Ο Άρης έπαιξε καλή άμυνα. Είχαμε δύο καλές ευκαιρίες με τον Μάρκος Αντόνιο και η ομάδα του Άρη είχε ένα συγκεκριμένο πλάνο με καλή άμυνα και αντεπιθέσεις, αλλά δεν μας δημιούργησε ανησυχίες. Θεωρώ σ' έναν τέτοιο αγωνιστικό χώρο δύσκολα θα μπορούσε παραπάνω ευκαιρίες. Θέλαμε να κερδίσουμε και ο στόχος μας παραμένει να πάρουμε τη πρόκριση, αλλά πλέον στο γήπεδο του Άρη», είπε και συμπλήρωσε αναφερόμενος στα αγωνιστικά προβλήματα:«Είχαμε πολλά προβλήματα στα άκρα. Με την ΑΕΚ είχαμε αντίστοιχο πρόβλημα με τον Λάκη. Σήμερα κάναμε δύο αναγκαστικές αλλαγές χωρίς να έχουμε αλλαγές. Οι παίκτες θεωρώ ότι έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Από νωρίς μείναμε χωρίς τον Σνάουτσνερ και δεν ήταν εύκολο να σκοράρεις σ' έναν τόσο βαρύ αγωνιστικό χώρο. Κάτι ανάλογο ισχύει και με τον Κονσεϊσάο που ένιωσε ενοχλήσεις και κρίθηκε απαραίτητο να αντικατασταθεί για να μην επιδεινωθεί η κατάστασή του. Εμείς γυρίσαμε με το μυαλό μας να βάλουμε το γκολ, απέδιδε μέχρι ενός σημείου. Μετά από ένα σημείο ο Άρης ήλεγχε το κέντρο και αναγκαστήκαμε σε εσωτερικές αλλαγές».
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τ. Κάκος (Κέρκυρα)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 10` Μπακαγιόκο, 12` Σνάουτσνερ-10` Λέμπο, 12` Βιτόλο, 44` Γιάχιτς, 66` Σιστόν, 85` Νέτο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:-
ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Μάρκος Αντόνιο, Μαλεζάς, Δάρλας, Σνάουτσνερ (39' Αραμπατζής), Βερόν, Γκαρσία, Ιβιτς, Μουσλίμοβιτς, Κονσεϊσάο (78' Αθανασιάδης), Μπακαγιόκο (69' Κωνσταντινίδης).
αρης: Σηφάκης, Λέμπο, Γιάχιτς, Νέτο, Καράμπελας, Βιτόλο, Γκαρσία (88' Λαμπριάκος), Χαβίτο, Ρεγκέιρο (90' Ρομπέρζ), Σιστόν (87' Μπατιόν), Κόκε.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.24

7η αγωνιστική των play offs Λαμία - ΠΑΟΚ - 1-1 Για την 7η αγωνιστική των play offs o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τη Λαμία,...