ΠΑΟΚ-αεκ -1-1
Δεν μπορείτε να μας σταματήσετε. Την επόμενη φορά θα κερδίσουμε και τη διαιτησία.
Δυνατός ο ΠΑΟΚ, παρά την ισοπαλία έδειξε ότι είναι ικανός για μεγάλα πράματα.
Δολοφόνος πραγματικός ο Μουσλίμοβιτς. Ο ΠΑΟΚ στο πρόσωπό του βρίσκει έναν πραγματικό φορ.
Σε ένα παιχνίδι όπου ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του πρώτου ημιχρόνου και η σύγχυση ήταν ο mvp του δευτέρου μέρους, ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος με την ΑΕΚ στην κατάμεστη Τούμπα από περίπου 30.000 φίλους του ΠΑΟΚ με σκορ 1-1, σκορ το οποίο δεν αφήνει ικανοποιημένο σε καμία περίπτωση τον ΠΑΟΚ, ο οποίος θα μπορούσε να πάρει εύκολα το παιχνίδι, αν δεν δεχόταν γκολ σε μια στιγμή αδράνειας στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και αν ο κύριος Παμπορίδης έπαιζε τουλάχιστον 50-50.Η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ αρκετές ώρες πριν το παιχνίδι ήταν ιδανική και αυτό μεταδόθηκε στην ομάδα, η οποία μπήκε πολύ δυνατά με σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ.Στο 5ο λεπτό από λάθος του Γεωργέα, ο Μουσλίμοβιτς βρέθηκε απέναντι από τον Σάχα, τον πέρασε αλλά το πλασέ του Βόσνιου σταμάτησε πάνω στην γραμμή ο Κυργιάκος που είχε καλύψει την έξοδο του τερματοφύλακα του.Ότι δεν έγινε στο 5ο λεπτό, έγινε 10 λεπτά αργότερα, με τον Ζλάταν Μουσλίμοβιτς να πετυχαίνει ένα φανταστικό γκολ και να βάζει φωτιά στην Τούμπα πανηγυρίζοντας, μπροστά στη θύρα 4.Το γκολ όπως ήταν φυσικό έβαλε φωτιά στις εξέδρες και ψύχωσε ακόμα περισσότερο τους παθιασμένους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ.Εδώ όμως, ο κύριος Παμπορίδης ο οποίος άφησε το σκληρό παιχνίδι εις βάρος του ΠΑΟΚ και σφυρίζοντας πολλές φορές ανάποδα, δεν άφησε τον «Δικέφαλο» να συνεχίσει την πίεση που ασκούσε μέχρι τότε στην ΑΕΚ και κατάφερε να βγάλει την ΑΕΚ από την περιοχή της.Και ενώ όλα έδειχναν πως το ημίχρονο θα τελειώσει με 1-0, στο 47’ μετά από ασυνεννοησία του Μάρκος Αντόνιο με τον Χαλκιά, ο Μπλάνκο κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 και να «παγώσει» την Τούμπα.Στο 2ο ημίχρονο ο Δώνης έκανε δύο αλλαγές και πέρασε στο παιχνίδι τον Πελετιέρι και τον Τζιμπούρ, αλλά η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, φάουλ που δεν σφυρίχθηκαν, με τον κύριο Παμπορίδη να έχει χάσει τον έλεγχο του αγώνα.Ο Σάντος πέρασε στο παιχνίδι τον Μπακαγιόκο και έπειτα τον Λάκη, χωρίς όμως να καταφέρουν αμφότεροι να απειλήσουν ουσιαστικά, ενώ κι ο Μπιζέρα πέρασε στη θέση του Κοντρέρας ο οποίος παρά την κόπωσή του λόγω υποχρεώσεων με την Εθνική Χιλής, έκανε έναν πολύ καλό αγώναΧαρακτηριστικό της ανάπτυξης του ΠΑΟΚ ήταν η σύγχυση, με την ομάδα να μην μπορεί να αναπτυχθεί όπως στο πρώτο μέρος και να αναλώνεται σε παιχνίδι κέντρου, όχι απειλητικό για την εστία της ΑΕΚ και με πολλά λάθη.Όσες φορές πήγαινε να δημιουργηθεί κάποια καλή ευκαιρία, η τελική πάσα τα χαλούσε όλα, δείγμα της έλλειψης συγκέντρωσης. Αξιοσημείωτο, ένα καλό σουτ του Βιερίνια που έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.Τη μεγάλη ευκαιρία έκανε η ΑΕΚ, με τον Σκόκο να εκμεταλλεύεται λάθος του Δάρλα και να σουτάρει από πλεονεκτική θέση, όμως ο Χαλκιάς με την απόκρουση του αγώνα κράτησε το 1-1.Το παιχνίδι έλειξε, με τον κόσμο να χειροκροτεί την ομάδα και ταυτόχρονα με συνθήματα κατά του Παμπορίδη, ο οποίος κατάφερε να μετατρέψει ένα ματς που ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς σε «σούπα». Αφήνοντας το σκληρό παιχνίδι υπέρ της ΑΕΚ και μη σφυρίζοντας τις παραβάσεις των «κιτρινόμαυρων», κατάφερε να αποσυντονίσει την ομάδα του ΠΑΟΚ, που έχασε γρήγορα την αυτοσυγκέντρωσή της. Κανείς Παοκτσής δεν ζήτησε ποτέ την εύνοια της διαιτησίας, αλλά ζητάμε ίση μεταχείρηση τουλάχιστον. Ο κύριος Παμπορίδης όχι μόνο δεν έπαιξε "έδρα" όπως συνηθίζεται, όχι μόνο δεν έπαιξε 50-50, αλλά έπαιξε ενοχλητικά υπέρ της ΑΕΚ στα περισσότερα μαρκαρίσματα.
Το φιλμ του αγώνα:

Στο 5′ ο Ίβιτς πέρασε ασίστ στον Μουσλίμοβιτς, αυτός πέρασε τον Σάχα, πλάσαρε, αλλά ο Κυργιάκος έδιωξε λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή της “κιτρινόμαυρης” εστίας.
Στο 15′ ο Βερόν πέρασε εκπληκτική κάθετη μπαλιά για τον Μουσλίμοβιτς, ο οποίος πλάσαρε υπέροχα τον Σάχα, βάζοντας… φωτιά στην Τούμπα, 1-0!
Στο 25′ εκτέλεση φάουλ του Μπασινά, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.
Στο 45+ πολλαπλά λάθη της άμυνας του ΠΑΟΚ, τα εκμεταλλεύτηκε ο Μπλάνκο και ισοφάρισε σε 1-1.
Στο 58′ φάουλ του Σκόκο από δεξιά, κεφαλιά του Κυργιάκου, άουτ.
Στο 60′ σέντρα του Μουσλίμοβιτς από δεξιά, ο Βιερίνια μόνος του στο ύψος της μεγάλης περιοχής, γλίστρησε και το σουτ που επιχείρησε, ανακόπηκε από τους αμυνόμενους.
Στο 75′ ο Σκόκο έκλεψε την μπάλα από τον Δάρλα, σούταρε από ευνοϊκή θέση, απέκρουσε σωτήρια ο Χαλκιάς.
Στο 84′ μακρινό σουτ του Λαγού, μπλόκαρε ο Χαλκιάς.
Διαιτητής: Παμπορίδης (Κιλκίς).
Κίτρινες: Εντίνιο, Δάρλας, Βερόν, Γεωργέας.
ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Μάρκος Αντόνιο, Κοντρέρας (78′ Μπιζέρα), Δάρλας, Σνάουτσνερ, Μπαλάφας, Βερόν, Ίβιτς (69′ Μπακαγιόκο), Βιερίνια (85′ Λάκης), Κονσεϊσάο, Μουσλίμοβιτς.
ΑΕΚ: Σάχα, Μαϊστόροβιτς, Κυργιάκος, Χουανφράν, Γεωργέας, Μπασινάς, Πλιάτσικας (46′ Τζιμπούρ), Ρίκκα (46′ Πελετιέρι), Εντίνιο (64′ Λαγός), Μπλάνκο, Σκόκο.

Ζλάταν Μουσλίμοβιτς:

"Το σκορ δεν μας αφήνει ικανοποιημένους αφού θέλαμε τη νίκη μπροστά σε ένα τέτοιο κόσμο. Πολεμήσαμε για 90' αλλά το ότι χαλαρώσαμε λίγο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μας κόστισε. Θα πρέπει να συνεχίσουμε την σκληρή δουλειά. Σε ένα τέτοιο παιχνίδι με ένα τέτοιο κοινό είναι σαν ήττα. Θα πρέπει όμως να κοιτάξουμε μπροστά, να μάθουμε από τα λάθη μας και να τα διορθώσουμε".

Φερνάντο Σάντος:

"Νομίζω ότι έγινε ένα καλό παιχνίδι με 45΄ πολύ καλά από την δικιά μου την ομάδα και ανεξήγητα στο ημίχρονο το σκορ ήταν 1-1. Νομίζω ότι ήταν καθοριστικό σημείο στην εξέλιξη του παιχνιδιού γιατί ανύψωσε το ηθικό των παικτών της ΑΕΚ με τους δικούς μου να ήταν νευρικοί στην ανάπαυλα. Ψάξαμε να μπούνε ήρεμοι στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες μου προσπαθήσανε με το παιχνίδι να ήταν πιο ισορροπημένο. Νομίζω ότι το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η νίκη για μας. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου και ξεκάθαρα είμαστε στον σωστό δρόμο. Τα ντέρμπι είναι πάντα δύσκολα παιχνίδια και κρύβουν ιδιαιτερότητες. Κι αν οι στόχοι μας περνάνε και από τα ντέρμπι πιο σημαντικά είναι και τα μη ντέρμπι".
Σε ερώτηση για το αν η ομάδα του θα μπορούσε να είχε τελειώσει μετά το 1-0 το παιχνίδι τόνισε: "Πράγματι υπήρχανε τρεις τέσσερις φάσεις που θα έπρεπε να τις τελειώσουμε καλύτερα όταν βρεθήκαμε τρεις εναντίον δύο και τέσσερις εναντίον δύο και εκεί νομίζω ότι έλειψε το να πάρει κάποιος πάνω του την ευθύνη της τελικής προσπάθειας. Κάτι το πολύ σημαντικό. Εκεί νομίζω ότι θα μπορούσαμε να τα είχαμε πάει καλύτερα. Θα το δουλέψουμε στις προπονήσεις και θα προσπαθήσουμε να το διορθώσουμε. Όλα τα πράγματα δεν είναι τέλεια όπως είχαμε πει και πριν το παιχνίδι και θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε".
Σε ερώτηση για το επεισόδιο στην φισούνα όπως φάνηκε από την κάμερα του συνδρομητικού να έχει μετά την λήξη με τον Χουανφράν ο τεχνικός του ΠΑΟΚ απάντησε λέγοντας: "Δεν νομίζω. Ο Ροζάριο ο βοηθός μου προσπάθησε να ηρεμήσει τον Χουανφράν που δεν καταλαβαίνει όμως καλά πορτογαλικά με όλα αυτά να είναι παρελθόν".
Κι όσο για την αλλαγή του Ίβιτς τόνισε: "Όταν ήταν να μπει μέσα ο Μπακαγιόκο δεν ήταν μπει στην θέση του Βλάνταν. Όλη την εβδομάδα είχε πρόβλημα με την ίωση και άλλαξα την αλλαγή μου αφού δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του παιχνιδιού".

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.194

Europa Conference League φάση των «8»  ΠΑΟΚ -  Μπριζ -0-2 Για τον επαναληπτικό προημιτελικό του Κόνφερενς Λιγκ, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με ...