27/9/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.310

Πόλο Ανδρών 1η αγωνιστική 2ος Προκριματικος Γύρος του LEN Euro Cup

Ντούισμπουργκ, (Γερμανία) - ΠΑΟΚ -12-10

Για την 2η αγωνιστική του 2ου προκριματικού γύρου του LEN Euro Cup, ο ΠΑΟΚ Domus Ergo αντιμετώπισε στην Σλοβενία την γερμανική, Ντούισμπουργκ, γνωρίζοντας την ήττα με 12-10.

Δυναμικά ξεκίνησε στο πρώτο οκτάλεπτο ο Δικέφαλος, καθώς με τα γκολ των Ντέλιτς και Μυρίλου προηγήθηκε με 0-2. Οι «Γερμανοί» μείωσαν σε 1-2, με τον Καρατζά να πετυχαίνει γκολ στον παραπάνω, διαμορφώνοντας το τελικό για το οκτάλεπτο, 1-3.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, καθώς το πρώτο «ασπρόμαυρο» γκολ ήρθε από τον Καρατζά στον παραπάνω, 1-4. Ένα 2-0 σερί μείωσε το σκορ, 3-4, με τους «ασπρόμαυρους» με τον Μπιτσάκο να κάνουν το 3-5. Ο Σίμιτς μείωσε για την Ντούισμπουργκ, 4-5, ωστόσο με γκολ των Καρατζά και Ντέλιτς, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 4-7.

Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν πολύ κακό για τους παίκτες του ΠΑΟΚ Domus Ergo, τόσο στο επιθετικό κομμάτι, όσο και στο αμυντικό. Με 2-0 σερί οι «Γερμανοί» μείωσαν, 6-7, με τον Τσολακούδη να απαντά, 6-8. Ένα νέο σερί, αυτή την φορά 3-0, έβαλε την Ντούισμπουργκ μπροστά στο σκορ, 9-8, το οποίο ήταν και τελικό για το οκτάλεπτο.

Στο τέταρτο και πιο καθοριστικό οκτάλεπτο, οι αντίπαλοι πέτυχαν πρώτοι γκολ, 10-8, ενώ στη συνέχεια επέκτειναν το προβάδισμα τους, 11-8. Οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στο γκολ με Τσολακούδη και Ντέλιτς, 11-10. Σε μία καθοριστική φάση, η Ντούισμπουργκ βρήκε γκολ, 12-10, το οποίο ωστόσο δεν θα έπρεπε να μετρήσει καθώς ήταν εκπρόθεσμο. Οι παίκτες του Δικεφάλου προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε, με το τελικό 12-10 να τους αφήνει εκτός συνέχειας στην Ευρώπη.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου, την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου και ώρα 13:00, απέναντι στην Τρίγκλαβ Κραν, στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 3-4, 5-1, 3-2

ΠΑΟΚ Domus Ergo (Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Μπιτσάκος 1, Λασκαρίδης, Προσινικλής Ν., Χρυσοσπάθης, Κεχαλάρης, Τσολακούδης 2, Μυρίλος 1, Ντέλιτς 3, Προσινικλής Π., Κόουπμαν, Καρατζάς 3, Σιορδίλης.

Ορτίτζια (Ιταλια) - ΠΑΟΚ - 15-13

Για την πρώτη αγωνιστική του δεύτερο προκριματικού γύρου του LEN Euro Cup, ο ΠΑΟΚ Domus Ergo αντιμετώπισε στην Σλοβενία, την ιταλική, Ορτίτζια, γνωρίζοντας την ήττα με 15-13.

Το πρώτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με 2-0 από τους «Ιταλούς», με τον Κόουπμαν να μειώνει σε 2-1. Σ' ένα γεμάτο επιθετικά οκτάλεπτο, η Ορτίτζια έκανε το 3-1, με τον Κόουπμαν να απαντά και πάλι, 3-2. Ένα ακόμα 2-0 σερί, αύξησε την διαφορά, 5-2, ο Τσολακούδης μείωσε, 5-3, με την Ορτίτζια να διαμορφώνει το τελικό 6-3.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι τυπικά γηπεδούχοι πέτυχαν πρώτοι τέρμα, 7-3, με Κεχαλάρη να μειώνει, 7-4, τους αντιπάλους να σκοράρουν, 8-4, και τον Πόλυ Προσινικλή να... απαντά, 8-5. Με 2-0 σερί από την Ορτίτζια, διαμορφώθηκε το τελικό για το πρώτο ημίχρονο 10-5.

Εμφανώς καλύτερη ήταν η εικόνα του ΠΑΟΚ Domus Ergo στο δεύτερο ημίχρονο, και ειδικότερα στο τέταρτο οκτάλεπτο. Στην επανάληψη, οι Κόουπμαν και Κεχαλάρης μείωσαν την διαφορά, ύστερα από το γκολ των «Ιταλών», 11-7, με την Ορτίτζια να βρίσκει τέρμα στον παραπάνω, 12-7, και τον Καρατζά να μειώνει και πάλι, 12-8. Το τρίτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 13-8.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, οι αντίπαλοι με πέναλτι έκαναν το 14-8, ωστόσο ένα σερί 0-4 με δράστες τους Λασκαρίδη (δις), Μπιτσάκο και Τσολακούδη, μείωσε αισθητά την διαφορά, 14-12. Με τον χρόνο να μην είναι σύμμαχο στην προσπάθεια ανατροπής του ΠΑΟΚ Domus Ergo, οι «Ιταλοί» αύξησαν την διαφορά, 15-12, με τον Λασκαρίδη να διαμορφώνει το τελικό 15-13.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου, το Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου και ώρα 18:30, απέναντι στην γερμανική, Ντούισμπουργκ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 2ου προκριματικού γύρου του LEN Euro Cup.

Τα οκτάλεπτα: 6-3, 4-2, 3-3, 2-5

ΠΑΟΚ Domus Ergo (Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Μπιτσάκος 1, Λασκαρίδης 3, Ν. Προσινικλής, Χρυσοσπάθης, Κεχαλάρης 2, Τσολακούδης 2, Μυρίλος, Ντέλιτς, Π. Προσινικλής 1, Κόουπμαν 3, Καρατζάς 1, Σιορδίλης.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.312

Χά ντμπολ Γυναικών 1η αγωνιστική  Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου και ώρα 16:00 ΓΑΣ Καματερού - ΠΑΟΚ -