28/11/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.054

Βόλεϊ Ανδρών ευρωπαϊκός αγώνας

ΠΑΟΚ - Μλάντοστ -3-0

Την πρόκριση στους «16» του CEV Cup πήρε ο ΠΑΟΚ, κερδίζοντας την Μλάντοστ με 3-0 στο PAOK Sports Arena, στο πλαίσιο του δεύτερου αγώνα της φάσης των «32».

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Μούχλια, Φαν Χάρντερεν, Μπλάνκεναου, Γάτση, Τακουρίδη, Βαν Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Σ' ένα άκρως ισορροπημένο πρώτο σετ, στο οποίο οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι και τα μέσα του, ο Δικέφαλος προσπαθούσε να ανεβάσει ρυθμό για να ανοίξει την διαφορά. Βάζοντας στο παιχνίδι του το μπλοκ, ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντική διαφορά σε κομβικό σημείο, 18-14, μεταφέροντας το άγχος στους Κροάτες. Με σταθερά καλή απόδοση, οι «ασπρόμαυροι» κράτησαν την Μλάντοστ σε απόσταση ασφαλείας σε όλη την τελική ευθεία, κάνοντας το 1-0 με 25-18.

Το δεύτερο σετ «σημαδεύτηκε» από τα σκαμπανεβάσματα των δύο ομάδων, οι οποίες είχαν καλά διαστήματα από... ξεσπάσματα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν καλύτερα στο σετ, 6-8, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και έκανε την ανατροπή στα μέσα, 14-11. Η Μλάντοστ έβγαλε αντίδραση και ανέτρεψε το σκορ, 17-18, με τον ΠΑΟΚ να δείχνει το καλό του πρόσωπο στην τελική ευθεία, δημιουργώντας ξεκάθαρο προβάδισμα, 23-19. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με τον Δικέφαλο να κάνει το 2-0 με 25-21, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή του στους «16».

Στο τρίτο σετ, ο Γιόσκο Μιλενκόσκι μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε περισσότερους αθλητές του, θέλοντας να δώσει αγωνιστικό ρυθμό στην ομάδα του. Ακόμα ένα ισορροπημένο σετ, ήταν το τρίτο, στο οποίο ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα, και το διατηρούσε, 17-14. Δίχως να απειληθεί ιδιαίτερα από τους Κροάτες, ο Δικέφαλος με 25-20 έκανε το 3-0, και πήρε τη νίκη.

Ο Δικέφαλος στην φάση των «16» θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες νοκ-άουτ, την ιταλική, Μιλάνο. Οι αγώνες συμφώνα με το επίσημο καλεντάρι της CEV στις 12-14/12 (εντός έδρας) και 19-21/12 (εκτός έδρας).

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι, το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου και ώρα 18:30, εκτός έδρας, απέναντι στον Άθλο Ορεστιάδας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών.

Βόλεϊ Γυναικών ευρωπαϊκός αγώνας

Ντιναμό Ζάγκρεμπ ΠΑΟΚ - 0-3

Μεγάλο βήμα πρόκρισης για τους «8» του CEV Women's Challenge Cup έκανε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας της Ντιναμό Ζάγκρεμπ με 0-3 σετ, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της φάσης των «16» του θεσμού.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βίγκαρς, Πολυνοπούλου, Τερζόγλου, Οικονομίδου, Μιλάνοβα, Ουίλιαμς και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στους πρώτους πόντους, με τις γηπεδούχες να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα, 8-7. Στα μέσα του σετ, οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν την αδυναμία των παικτριών του Δικεφάλου στην υποδοχή, αυξάνοντας το προβάδισμα τους, 16-12. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση στην τελική ευθεία, και έχοντας ως επιθετικές πρωταγωνίστριες τις Ουίλιαμς και Οικονομίδου, έκανε την ανατροπή, 19-21, παίρνοντας ψυχολογία. Σε κρίσιμο σημείο οι «ασπρόμαυρες» πήραν διαφορά, δημιούργησαν τρία σετ μπολ, 21-24, κατακτώντας το πρώτο σετ με 22-25, 0-1.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ, έχοντας τη ψυχολογία υπέρ του, ξεκίνησε δυναμικά, έχοντας από την αρχή το προβάδισμα, 7-8. Με καλύτερη αποτελεσματικότητα στην επίθεση, και καλό μπλοκ, οι «ασπρόμαυρες» συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα από τα μέσα, 14-16, έως και την τελική ευθεία, 19-21. Παίρνοντας σημαντική βοήθεια από τις Τερζόγλου και Οικονομίδου, ο Δικέφαλος διατήρησε την Ντιναμό σε απόσταση ασφαλείας, κατακτώντας και το δεύτερο σετ, με 21-25, κάνοντας το 0-2.

Το τρίτο σετ ήταν οριακό, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για διαφορετικούς στόχους. Η Ντιναμό για να παραμείνει στο παιχνίδι, και ο ΠΑΟΚ για να πάρει μία «καθαρή» νίκη η οποία θα του δώσει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, καθόλη την διάρκεια του σετ, με τον Δικέφαλο να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα στα μέσα, 15-16, το οποίο ανέτρεψε η Ντιναμό στη τελική ευθεία, 21-20. Με τις δύο ομάδες να είναι σε κοινή αφετηρία σε κομβικό σημείο, 23-23, ο ΠΑΟΚ με σερί 0-2 έκανε το 23-25, κερδίζοντας τις «Κροάτισσες» με 0-3 σετ.

Ο επαναληπτικός αγώνας στο PAOK Sports Arena, είναι προγραμματισμένος για την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Ντάρκο Ζάκοτς, το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου και ώρα 19:30, εκτός έδρας, απέναντι στον Ηλυσιακό, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

1ο σετ: 8-7, 16-12, 19-21, 22-25

2ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 21-25

3ο σετ: 7-8, 15-16, 21-20, 23-25

*Οι πόντοι της Ντιναμό Ζάγκρεμπ προήλθαν από 5 άσσους, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 22-25, 21-25, 23-25) σε 76'

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Ιγκόρ Σίμουντσιτς): Νίντσεβιτς 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντικ 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Μλίναρ 8 (6/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 41% άριστες), Τρικόλ 7 (4/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βρμπάνιτς 7 (7/22 επ., 40% υπ. - 24% άριστες), Μπάμπιτς 13 (11/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στόσιτς (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Ντούγκι, Κριχόνια.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Βίγκαρς, Πολυνοπούλου, Οικονομίδου 14 (13/28 επ., 1 μπλοκ), Τερζόγλου 10 (5/7 επ., 5 μπλοκ), Μιλάνοβα 11 (10/24 επ., 1 άσσος, 39% υπ. - 28% άριστες), Ουίλιαμς 8 (7/23 επ., 1 άσσος, 25% υπ. - 17% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 67% υπ. - 58% άριστες), Ηλιοπούλου 3 (3 μπλοκ), Κλέπκου 4 (2/9 επ., 2 μπλοκ, 27% υπ. - 27% άριστες), Τσιόγκα 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).