10/11/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.029

Βόλεϊ Ανδρών 3η αγωνιστική

ΑΟΝΣ Μίλωνα - ΠΑΟΚ - 3-1

Για την 3η αγωνιστική της Volley League ανδρών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε τον ΑΟΝΣ Μίλωνα, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1.

Έχοντας να διαχειριστεί την απώλεια του Ρούσο, ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Μπλάνκεναου, Φαν Χάρντερεν, Κοκκινάκη, Βαν Ντεν Ντρις, Λινάρδο, Παπαλεξίου και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Το «μουδιασμένο» ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ εκμεταλλεύτηκε ο Μίλωνας, ο οποίος πήρε ένα μικρό προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 7-3. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να μειώσει, ωστόσο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα, το οποίο στα μέσα του σετ αυξήθηκε, 16-11. Σ' ένα σετ στο οποίο οι «ασπρόμαυροι» δεν πήραν ποτέ το προβάδισμα, εκείνο κατέληξε στον Μίλωνα με 25-20, 1-0.

Κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, βγάζοντας αντίδραση από νωρίς. Οι παίκτες του Δικεφάλου πήραν σημαντικό προβάδισμα από νωρίς, 4-11, στο οποίο «έχτισαν» την κυριαρχία τους. Έχοντας καθόλη την διάρκεια του σετ τα... ηνία, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την διαφορά στην τελική ευθεία, 15-21, κατακτώντας με 18-25 το σετ, 1-1.

Στο τρίτο σετ, η αρχή ήταν ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, 11-11. Σ' ένα σετ στο οποίο ήταν πολύ οριακό, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν γινόταν, με την απόλυτη ισορροπία να συνεχίζεται έως και το τέλος, 21-21. Με το σκορ στο 22-22, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 3-0, κατακτώντας το σετ με 25-22, 2-1.

Στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος φάνηκε επηρεασμένος από το τέλος του τρίτου σετ, κάτι το οποίο επέτρεψε στον Μίλωνα να πάρει την διαφορά από νωρίς, 13-8. Οι «ασπρόμαυροι» δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση, με τον Γιόσκο Μιλενκόσκι να προσπαθεί να... ανακατέψει την τράπουλα, ωστόσο να μην αλλάζει την εικόνα. Έτσι, με 25-17 το παιχνίδι τελείωσε στο 3-1.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι, την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου και ώρα 20:00, εκτός έδρας, απέναντι στην Μλάντοστ, για τον πρώτο αγώνα της φάσης των «32» του CEV Men's Cup.

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-17, 25-20

2ο σετ: 4-8, 10-16, 15-21, 18-25

3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-20, 25-22

4o σετ: 8-7, 16-10, 21-12, 25-17

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 5 άσσοι, 55 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ οι πόντοι προήλθαν: 9 άσσοι, 40 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 18-25, 25-22, 25-17) σε 110΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 5π. (3/5επ., 2 μπλοκ), Μπάσης 9 (6/11επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Γιορντάνοφ 19 (16/33επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μολίνα 19 (16/25επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 74%υπ., 37%αρ.), Πολουγιάν 14 (13/23επ., 1 άσσος, 57%υπ., 39%αρ.), Χερ 1 (1 άσσος) / Χανδρινός λ. (75%υπ., 65%αρ.), Σουσούνης (λ), Κοντοστάθης, Νανόπουλος 1 (1/1επ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Παπαλεξίου 1π. (1/3επ.), Φαν Χάρντερεν 13 (9/22επ., 4 άσσοι, 52%υπ., 16%αρ.), Μπλάνκεναου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ, 0/2επ.), Βαν ντε Ντρις 14 (12/28επ., 2 άσσοι), Λινάρδος, Κοκκινάκης 12 (11/20επ., 1 άσσος, 70%υπ., 30%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 60%υπ., 47%αρ.), Μούχλιας, Σαλταφερίδης 1 (1/3επ.), Σιδηρόπουλος 2 (2 μπλοκ), Γάτσης 2 (2/4επ.), Τακουρίδης 7 (4/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος).

Βόλεϊ Γυναικών 4η αγωνιστική

Πρωταθλητές Πεύκων - ΠΑΟΚ - 3-0

Για την 4η αγωνιστική της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τους Πρωταθλητές Πεύκων, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0.

Ο ΠΑΟΚ, μην έχοντας στην διάθεση του τις δύο διαγώνιες, Τσούμπα και Οικονομίδου, παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βίγκαρς, Πολυνοπούλου, Τερζόγλου, Μιλάνοβα, Κλέπκου, Ουίλιαμς και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

«Μουδιασμένα» ξεκίνησε στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν προβάδισμα, 11-6. Ο Δικέφαλος δεν προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει στο σκορ, με την διαφορά να αυξάνεται στην τελική ευθεία, 21-14. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με το 25-20 να διαμορφώνει το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, το ξεκίνημα ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, 7-6. Οι «ασπρόμαυρες» στο καλό τους διάστημα πήραν το προβάδισμα, 12-14, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ίδια, καθώς ένα 8-0 σερί των γηπεδούχων, έφερε το 20-14. Σ' εκείνο το σημείο οι γηπεδούχες πήραν ψυχολογία, κάνοντας με 25-20 το 2-0.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ήθελαν να τα δώσουν όλα προκειμένου να επιστρέψουν στο παιχνίδι, με το ξεκίνημα να είναι ισορροπημένο, 8-8. Ένα νέο «μπλακ-άουτ» έδωσε την διαφορά στις γηπεδούχες, 16-11, την οποία διατήρησαν στην τελική ευθεία, 21-17. Οι «ασπρόμαυρες» προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, κάτι τέτοιο δεν ήρθε, με το 25-19 να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Ντάρκο Ζάκοτς, την Πέμπτη 16 Νοεμβρίου και ώρα 19:00, εκτός έδρας, κόντρα στην Πρόστεχοφ, για τον δεύτερο αγώνα της φάσης των «32» του CEV Women's Challenge Cup.

1ο σετ: 8-4, 16-8, 21-11, 25-20

2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-16, 25-20

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-20

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-20, 25-19) σε 78'

*Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 4 άσσους, 41 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

ΑΣ Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Γκραφ 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (0/1 επ., 3 μπλοκ), Νικόλοβα 3 (9/18 επ., 63% υπ.-37% άριστες), Κάντγουορθ 16 (12/33 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.-25% άριστες), Μορένο 16 (11/41 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 75% υπ.-62% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου, Μιχοπούλου.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Βίγκαρς, Πολυνοπούλου 11 (7/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τερζόγλου 1 (1/4 επ.), Κλέπκου 6 (6/17 επ, 50% υπ.-25% άριστες), Γουίλιαμς 12 (11/32 επ., 1 μπλοκ), Μιλάνοβα 5 (5/24 επ., 47% υπ.-37% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 56% υπ.-50% άριστες), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 1 (1/4 επ.), Τσιόγκα 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ).