23/11/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.045

Μπάσκετ Γυναικών 7η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - ΟΣΦΠ -55-74

Για την 7η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ υποδέχτηκε το μεσημέρι του Σαββάτου 25 Νοεμβρίου, τον ΟΣΦΠ, από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 55-74.

Δυναμικά ξεκίνησε στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες επιθετικά από τις Ουόκερ και Τζόουνς, 14-11. Ο Δικέφαλος είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου, 21-17. Στα τελευταία λεπτά, οι «ασπρόμαυρες» κράτησαν την διαφορά, με το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 23-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ «πλήρωσε» το κλειστό ροτέισον, λόγω των προβλημάτων, κάτι το οποίο οδήγησε σε κούραση. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να ανατρέψουν το σκορ, με τις «ασπρόμαυρες» να προσπαθούν για το καλύτερο δυνατό. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 29-40.

Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος «πληγώθηκε» από την επιθετική του αδυναμία, η οποία έφερε παράλληλα και σταδιακή αύξηση της διαφοράς, 33-50. Το πρόβλημα του κλειστού ροτέισον παρέμενε, με τον Άγγελο Αγγελίδη να προσπαθεί να βρεις τις λύσεις, ωστόσο οι ατυχίες δεν του το επέτρεπαν, 38-64,

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, με διαρκή αντεπίθεση, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ξεκίνησε μ' ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 17-2, το οποίο μείωσε αισθητά την διαφορά, 55-66. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, με τις φιλοξενούμενες να βγάζουν αντίδραση, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 55-74.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Άγγελου Αγγελίδη, την Κυριακή 3 Δεκεμβρίου και ώρα 16:00, εκτός έδρας, απέναντι στον Ηρακλή, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1.

Δεκάλεπτα: 23-22, 29-40, 38-64, 55-74

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης): Γουόκερ 23(3), Κιλαζίδου 7, Ράις 5, Τόλη, Κουμαντσιώτου, Μυλωνάκη, Μιχαηλίδου 2, Σταματάκη, Τζόουνς 18.