25/10/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.009

Χάντμπολ Ανδρών 6η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Ιωνικού Ν.Φ - 31-25

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Handball Premier ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Ιωνικού Ν.Φ. με 31-25, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Γεμάτο ήταν επιθετικά το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν μαζί 16 τέρματα στο πρώτο δεκάλεπτο, 9-7. Ο Δικέφαλος διατήρησε την διαφορά των τριών τερμάτων από το 15' και μετά, πηγαίνοντας προηγούμενος στα αποδυτήρια με 17-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε περισσότερο «στροφές», παίρνοντας σημαντικές αποκρούσεις από τον Παπάζογλου, ενώ βοήθησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου ο Τζωρτζίνης. Το 27-21 που διαμορφώθηκε στο 45' έδωσε ψυχολογία στους «ασπρόμαυρους», οι οποίοι... χτίζοντας επάνω σε αυτό, πήραν τη νίκη με 31-25.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Δικεφάλου το Σάββατο 11 Νοεμβρίου, όπου για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος θα αντιμετωπίσει τον Πανελλήνιο.

Τα πεντάλεπτα: 5-4, 9-7, 11-8, 13-10, 15-12, 17-14 (ημχ.) 19-16, 22-19, 23-20, 27-21, 29-22, 31-25

ΠΑΟΚ (Σκανδάλης): Γκίγκοφ, Τσαμουρίδης 1, Ελευθεριάδης, Παπαγεωργίου 2, Νικολαϊδης 1, Θ. Παπάζογλου 5, Κ. Κουκμίσης 4, Λ. Παπάζογλου, Τσαναξίδης, Μπάτζιος, Ν. Κουκμίσης 4, Καλόμοιρος 6, Μποτσκάρεφ 2, Δάιος, Μαρίνος, Τζωρτζίνης 6.

Χάντμπολ Γυναικών

Αθηναϊκός - ΠΑΟΚ - 17-33

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, επικρατώντας του Αθηναϊκού με 17-33, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Ο Δικέφαλος, επιβεβαίωσε την αγωνιστική ανωτερότητα του, παίζοντας εξαιρετικά και στα δύο μήκη του γηπέδου, άμυνα και επίθεση. Ο ΠΑΟΚ mαteco πήρε διψήφια διαφορά, 9-19, με αυτό να είναι και το τελικό σκορ για το πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στο ίδιο τέμπο, με τον ΠΑΟΚ mαteco να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, αυξάνοντας όλο και περισσότερο την διαφορά. Ο Δημήτρης Πελεκίδης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στις αθλήτριες του, με τον Δικέφαλο να παίρνει τη νίκη με 17-33.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 4-7, 5-10, 7-11, 8-13, 9-19 (ημχ), 10-20, 10-21, 11-25, 13-27, 14-29, 17-33

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 5, Κερλίδη 3, Μεντεσίδου 1, Βράντσιτς 1, Μπουλάτοβιτς 1, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 4, Μουράτοβιτς 3, Σεβδίλη 6, Σίλβα, Ζενέλι 2, Μποριζόφσκα, Κουλούρη 2, Μπουράτο 3, Μιλόγεβιτς 2.