1/10/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.978

Δεύτερος Ημιτελικός του Super Cup

ΠΑΟΚ mateco – Παναθηναϊκός - 64-77

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε με 64-77 από τον Παναθηναϊκό στον δεύτερο ημιτελικό του Super Cup και θα διεκδικήσει την 3η θέση της διοργάνωσης, σε αγώνα απέναντι στο Περιστέρι bwin το απόγευμα του Σαββάτου (24/9 στις 17:00).

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, έμεινε πίσω (18-22) στο πρώτο δεκάλεπτο και παρά την αστοχία του από τα 6,75 (0/6 στο πρώτο 20λεπτο και 3/23 συνολικά), κατάφερε να είναι μέσα στο παιχνίδι. Προηγήθηκε 26-25, με τον McNeace να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας μας, που έμεινε όμως πίσω στο σκορ με διαφορά 5 πόντων (33-38), με τον Kyle Guy να ευστοχεί σε τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος δεν εξελίχθηκε καλά για τον ΠΑΟΚ mateco, που πέτυχε μόλις 12 πόντους και οι «πράσινοι», με επί μέρους σκορ 12-27, ξέφυγαν με διαφορά 20 πόντων (45-64) στο 30ό λεπτό. Ο ΠΑΟΚ mateco έκανε την τελευταία προσπάθεια να επιστρέψει στο παιχνίδι, μείωσε ως τους 12 (62-74), αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 33-38, 45-65, 64-77

ΠΑΟΚ mateco: Flatten, Gilmore 7, McNeace 19, Harrison 13 (1), Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 8, Fridriksson 5, Μαργαρίτης 3 (1), Αρσενόπουλος 7 (1), Σωτηρίου, Beliauskas 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καλαϊτζάκης 1, Vildoza 11 (3), Guy 14 (4), Μωραΐτης, Σλούκας 8 (1), Σαμοντούροφβ, Grant 6, Lesort 20, Αντετοκούνμπο 4, Grigonis 3, Hernagomez 10 (2), Μαντζούκας.