25/10/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.007

Handball 5η αγωνιστική

Ζαφειράκης Νάουσας - ΠΑΟΚ - 24-23

Για την 5η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στη Νάουσα, προκειμένου να αντιμετωπίσει το απόγευμα της Τετάρτης 25 Οκτωβρίου, τον τοπικό Ζαφειράκη, γνωρίζοντας την ήττα με 24-23.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα στο σκορ στα πρώτα λεπτά, 1-2. Ο Ζαφειράκης μπορεί να ισοφάρισε, 5-5, ωστόσο με νέο σερί ο Δικέφαλος πήρε και πάλι το προβάδισμα, 6-9. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ισορρόπησε, 10-10, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα, 12-11, το οποίο με σερί 3-0 επέκτειναν, 15-11, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μπορεί οι γηπεδούχοι να διατηρούσαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά, 18-14, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με αντεπίθεση διαρκείας και έχοντας την απόλυτη στήριξη του Κόσμο του, μείωσε την διαφορά, 19-18, ενώ στη συνέχεια έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 20-20. Με γκολ του Καλόμοιρου ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα στο τελευταίο πεντάλεπτο, 20-21, με τον Ζαφειράκη να ισοφαρίζει με αμφισβητούμενο πέναλτι, αφού ο Δικέφαλος διαμαρτυρήθηκε για επιθετικό φάουλ, 21-21. Ο Δικέφαλος πήρε και πάλι το προβάδισμα με Μποτσκάρεφ, 21-22, ωστόσο ο Ζαφειράκης Νάουσας πήρε και πάλι το προβάδισμα, με το 23-22 ωστόσο να ελέγχεται για πάτημα στην περιοχή του Δικεφάλου πριν την εκτέλεση. Με Τζωρτζίνη ο ΠΑΟΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 23-23, ωστόσο ο Ζαφειράκης με γκολ επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος πήρε το προβάδισμα, 24-23, με αυτό να είναι και το τελικό σκορ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Παναγιώτη Γούσιου, την Κυριακή 29 Οκτωβρίου και ώρα 16:00, απέναντι στον Ιωνικό Ν.Φ., εντός έδρας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-5, 6-7, 9-10, 12-11, 15-11 (ημχ.) 17-14, 18-15, 19-17, 20-18, 21-21, 24-23

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Λαδάκης 3, Τσαμουρίδης 1, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Θ. Παπάζογλου 4, Κ. Κουκμίσης 2, Λ. Παπάζογλου, Τσαναξίδης 3, Μπάτζιος, Ν. Κουκμίσης 2, Καλόμοιρος, Μποτσκάρεφ 3, Δάιος, Κυριακίδης, Τζωρτζίνης 5.