21/10/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.003

Χάντμπολ Γυναικών

Μέγα Αλέξανδρος Γιαννιτσά - ΠΑΟΚ -19-32

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, επικρατώντας στα Γιαννιτσά, του τοπικού Μέγα Αλέξανδρου με 19-32.
Ο Δικέφαλος απέδειξε από νωρίς την αγωνιστική του ανωτερότητα, ανεβάζοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού και λειτουργώντας πολύ σωστά στην άμυνα. Έτσι, η διαφορά αυξήθηκε από νωρίς, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ mαteco προηγούμενο στο σκορ με 8-15.
Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Δικέφαλο να αυξάνει όλο και περισσότερο την διαφορά, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό του. Ο Δημήτρης Πελεκίδης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στις αθλήτριές του, με το τελικό 19-32 να δίνει τη νίκη στον Δικέφαλο.

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-5, 3-9, 3-12, 6-13, 8-15 (ημχ), 10-17, 12-21, 14-25, 17-26, 19-24, 19-32

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 4, Κερλίδη 3, Μεντεσίδου 3, Βράντσιτς 2, Μπουλάτοβιτς, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 1, Μουράτοβιτς 7, Σεβδίλη 4, Σίλβα 2, Ζενέλι 1, Μποριζόφσκα, Κουλούρη 2, Μπουράτο 4, Μιλόγεβιτς.

Χάντμπολ Ανδρών Game 2 του Round 2 του EHF European Cup

ΠΑΟΚ - HC Linz AG (Αυστρία) -25-25

Ισόπαλος με 25-25 αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ κόντρα στην HC Linz AG, στο πλαίσιο του Game 2 του Round 2 του EHF European Cup, μένοντας εκτός συνέχειας της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, 2-2, και τον ΠΑΟΚ να παίρνει μεγάλη βοήθεια επιθετικά από την περιφέρεια του. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να πήραν μικρό προβάδισμα, 5-8, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και με επιθετικούς πρωταγωνιστές τους Ελευθεριάδη και Λαδάκη «έτρεξε» 4-0 σερί, ανακτώντας το προβάδισμα, 9-8. Στη συνέχεια με Τζωρτζίνη και Τσαμουρίδη ο Δικέφαλος αύξησε το προβάδισμα του, 13-11, το οποίο διατήρησε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, 14-12.

«Φουριόζος» ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο, ο οποίος πήρε πολύτιμη ενέργεια από την... καυτή Μίκρα, αυξάνοντας το προβάδισμά του, 18-15. Με γκολ του Τζωρτζίνη ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό του, 20-16. Σ' εκείνο το σημείο οι «Αυστριακοί» αντέδρασαν και μείωσαν στο γκολ, 20-19, με τον Καλόμοιρο να βάζει τέλος στο σερί, 21-19, και τον Νικολαΐδη να δίνει και πάλι προβάδισμα τριών γκολ στον ΠΑΟΚ, 22-19. Η HC Linz μείωσε στο γκολ, 22-21, ωστόσο Μποτσκάρεφ και Παπάζογλου έκαναν το 25-23, δίνοντας και πάλι σκορ πρόκρισης στον ΠΑΟΚ, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι «Αυστριακοί» βρήκαν δύο γκολ, ισοφαρίζοντας το σκορ, 25-25, δίνοντας χαρακτήρα «θρίλερ» στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο ΠΑΟΚ έψαξε το «χρυσό» γκολ, ωστόσο δεν το βρήκε, με το τελικό 25-25 να μην του δίνει την πρόκριση.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Παναγιώτη Γούσιου, την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου και ώρα 18:00, εκτός έδρας, κόντρα στον Ζαφειράκη Νάουσας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Handball Premier.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκιγκόφ, Λαδάκης 4, Ελευθεριάδης 4, Τσαμουρίδης 3, Παπαγεωργίου 1, Νικολαΐδης 1, Παπάζογλου 4, Κουκμίσης Κ., Τσαναξίδης 1, Κουκμίσης Ν., Μπάτζιος, Καλόμοιρος 1, Μποτσκάρεφ 4, Δάιος, Τζωρτζίνης 2.