1/4/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.845

Βόλεϊ Γυναικών 22η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Αεκ - 3-1

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια της Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena της ΑΕΚ, με 3-1 σετ.

Έχοντας να διαχειριστεί τις απουσίες των Βεργίδου, Κάφρεϊ και Στράντζαλη, ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ηλιοπούλου, Μπλάνκο, Πολυνοπούλου, Κλέπκου, Μερτέκη, Κρολ και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα του Δικεφάλου στο πρώτο σετ, επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, 3-7. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και μείωσε, 9-11, η ΑΕΚ απάντησε και αύξησε την διαφορά, 11-15, ωστόσο και πάλι με «ασπρόμαυρο» σερί η διαφορά μειώθηκε στον πόντο, 15-16. Από κείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Δικέφαλο να τα δίνει όλα για την κατάκτηση του σετ, αλλά την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα του ενός πόντου. Σ' ένα άκρως οριακό πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ με μπλοκ στην Σίλβα μείωσε, 23-24, ωστόσο η ΑΕΚ με 23-25 έκανε το 0-1.

Σετ με δύο όψεις ήταν το δεύτερο. Η ΑΕΚ μπορεί να ήταν εκείνη που ξεκίνησε καλύτερα και πήρε σημαντική διαφορά στα μέσα του, 9-16, ωστόσο από το 12-19 και μετά το... σκηνικό άλλαξε. Με την Λιάγκη να δημιουργεί τρομερά προβλήματα στην υποδοχή της «Ένωσης», ο Δικέφαλος έτρεξε τρομερό σερί 8-0 και πήρε το προβάδισμα, 20-19. Με πραγματική κατάθεση ψυχής, ο ΠΑΟΚ πήρε την ψυχολογία υπέρ του, κατακτώντας με άσσο της Μπλάνκο το δεύτερο σετ με 25-21, 1-1.

Με ψυχολογία από την κατάκτηση του δεύτερου σετ, ο Δικέφαλος έκανε ό,τι ήθελε στο... τάραφλεξ, έχοντας σε τρομερή μέρα την αρχηγό του, Ευαγγελία Μερτέκη, η οποία πήρε επάνω της τις δύσκολες επιθέσεις. Ο ΠΑΟΚ «έχτιζε» το προβάδισμά του από το 14-11 και έπειτα, βάζοντας δύσκολα στις παίκτριες της ΑΕΚ, οι οποίες έμοιαζαν... χαμένες. Στην τελική ευθεία οι «ασπρόμαυρες» είχαν σαφές προβάδισμα, 22-17, το οποίο τις έδωσε «φτερά» για το τελικό 25-21, πράγμα που έκανε το 2-1 και έδωσε την πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας στον ΠΑΟΚ και μαθηματικά.

Κατάθεση ψυχής και στο τέταρτο σετ για τις παίκτριες του ΠΑΟΚ, οι οποίες μπήκαν στο σετ με σκοπό να τελειώσουν την... δουλειά. Με ώριμες αποφάσεις στις επιθετικές επιλογές και πίεση στην υποδοχή της ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι από τα μέσα του σετ διαφορά, 14-10, την οποία στην τελική ευθεία την αύξησε, 18-12. Οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση, και έκαναν ένα σερί 0-9, 18-21, ωστόσο ο Δικέφαλος πάλεψε και έστειλε το σετ σε... παράταση, 24-24. Εκεί, ο ΠΑΟΚ έβγαλε μέταλλο, πίεσε την ΑΕΚ και πήρε το σετ με 26-24, κάνοντας το 3-1.

1ο σετ: 3-8, 13-16, 19-21, 23-25

2ο σετ: 5-8, 9-16, 21-20, 25-21

3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-21

4ο σετ: 8-4, 16-11, 18-21, 26-24

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-21, 25-21, 26-24) σε 104'.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 56 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρολ 5 (5/21 επ.), Μερτέκη 22 (19/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 33% υπ.-24% άριστες), Ηλιοπούλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλέπκου 13 (11/25 επ., 2 άσσους, 53% υπ.-44% άριστες), Μπλάνκο 15 (11/13 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 56% υπ.-44% άριστη), Αρμουτσή 2 (2/3 επ,.), Λιάγκη 8 (6/22 επ., 2 άσσους).

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 7 (5/25 επ., 2 άσσους, 38% υπ.-35% άριστες), Καλαντάτζε 7 (3/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλντερόν 10 (9/22 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σίλβα 24 (24/41 επ.), Κουλίκοβα 10 (6/12 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 41% υπ.- 32% άριστες), Διάλλα, Ξηντάρα, Βλαχάκη 3 (3/6 επ., 17% υπ.-17% άριστες), Ξανθοπούλου.

1η αγωνιστική Play-Off, Women's Football League

ΟΦΗ - ΠΑΟΚ - 2-3

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο ΠΑΟΚ Morris στα Play-Off της Women's Football League, επικρατώντας του ΟΦΗ με 2-3, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ Morris παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Μιλγιόγια, Γκούνη, Δοϊρανλή, Γιαννακά, Μήτκου, Γκορνέλα, Χαλατσογιάννη, Καλέση, Βαρδαλή, Ακίντα και Σάπσον.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, οι οποίες μπήκαν πολύ δυναμικά στον αγώνα.

Λίγο πριν την συμπλήρωση του δεύτερου δεκάλεπτου ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοση του, πατώντας στην αντίπαλη περιοχή φτάνοντας έτσι στο γκολ. Στο 19ο λεπτό ένα γέμισμα της Μήτκου είχε αποδέκτη την Γιαννακά, αλλά  η προσπάθεια της από την περιοχή εξουδετερώθηκε από την  αντίπαλη άμυνα. Τρία λεπτά μετά, η Καλέση με ένα μακρινό και δυνατό σουτ προσπάθησε να ανοίξει το σκορ, όμως η τερματοφύλακας του ΟΦΗ το απέκρουσε. Στο 24ο λεπτό η Γιαννακά μοίρασε στην Σάπσον και αυτή με συρτό σουτ σκόραρε κάνοντας το 0-1 για τον ΠΑΟΚ Morris.

Στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός του αγώνα όμως ο ΠΑΟΚ Morris παίζοντας ορθολογικό ποδόσφαιρο κράτησε τον ΟΦΗ στα καρέ του. Στο 24ο λεπτό η Σάπσον πίεσε την αντίπαλη τερματοφύλακα και έκανε το λάθος, η Ακίντα πήρε την κατοχή και έδωσε την μπάλα στην Βαρδαλή, αυτή με την σειρά της διπλασίασε τα τέρματα του Δικεφάλου και με δυνατό σουτ έκανε το 0-2 για τον ΠΑΟΚ Morris.

Στο 39ο λεπτό η Γκούνη προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ της Μήτκου, αλλά η μπάλα πέρασε για λίγο άουτ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχες προσπάθησαν να μειώσουν με μακρινή εκτέλεση φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο έδαφος και κατέληξε στην αγκαλιά της Μιλγιόγια η οποία είχε τον έλεγχο.

Ενώ στο επόμενο λεπτό η Σάπσον μοίρασε στα δεξιά στην Γιαννακά αυτή πάτησε περιοχή και σούταρε όπως απέκρουσε η τερματοφύλακας των κρητικών, στη συνέχεια η Γκούνη απείλησε και πάλι με κεφαλιά όμως «είπε όχι» η γκολκίπερ του ΟΦΗ. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 0-2.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο αγώνας συνεχίστηκε με υψηλό και δυνατό τέμπο.

Στο 48ο λεπτό οι γηπεδούχες μείωσαν σε 1-2 με την Ριμπάνσκα, δίνοντας έτσι ένα παραπάνω ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Στο 57ο λεπτό η Μήτκου με εκτέλεση κόρνερ βρήκε την Γιαννακά, η οποία προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό οι «ισόβιες πρωταθλήτριες» κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο, μετά από κομπίνα των Βαρδαλή, Μήτκου και Χαλατσογιάννη, η μπάλα κατέληξε στην τελευταία η οποία σούταρε όμως βρήκε τα κορμιά των αμυντικών και η μπάλα βγήκε έξω. Στην εκτέλεση του κόρνερ, η Βαρδαλή έστειλε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και η Γκούνη προσπάθησε να πάρει μία κεφαλιά αλλά δεν πρόλαβε.

Στο 63ο λεπτό ο Δικέφαλος έκανε την πρώτη του αλλαγή, με την Καλέση να παραχωρεί την θέση της στην Μπασούρη.

Τρία λεπτά μετά, οι γηπεδούχες κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο, με την Μιλγιόγια με ωραία και σταθερή έξοδο να εξουδετερώνει τον κίνδυνο.

Στο 70ο λεπτό ο ΠΑΟΚ Morris έκανε και δεύτερη αλλαγή, με την Σάπσον να δίνει την θέση της στην Κατσάνου.

Δέκα λεπτά μετά, η Κατσάνου δέχθηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή και ο διαιτητή της αναμέτρησης έδειξε, ορθώς, την λευκή βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε η Βαρδαλή και από τα έντεκα μέτρα έκανε το 1-3 για τον ΠΑΟΚ Morris στο 81ο λεπτό.

Εννέα λεπτά μετά, οι αλλαγές έκλεισαν με την Ακίντα να βγαίνει και την Ζώτου να περνά στην αναμέτρηση αλλά και την Βαρδαλή να παραχωρεί την θέση της στην Στράντζαλη.

Στο 91ο λεπτό οι γηπεδούχες απείλησαν ξανά, με την Μιλγιόγια με μία απαιτητική απόκρουση να τους «λέει όχι». Δύο λεπτά μετά, ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι μετά από αμφισβητούμενο! χέρι της Γκούνη, η Ριμπάνσκα ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 2-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Λευτέρη Κανατά, την Κυριακή 23 Απριλίου, εντός έδρας, κόντρα στον Εργοτέλη για την 2η αγωνιστική των Play-Off της Women's Football League,

ΠΑΟΚ Morris (Κανάτας): Μιλγιόγια, Γκούνη, Δοϊρανλή, Γιαννακά, Μήτκου, Γκορνέλα, Χαλατσογιάννη, Καλέση (63’ Μπασούρη), Βαρδαλή (91’ Στράντζαλη), Ακίντα (91’ Ζώτου), Σάπσον (70’ Κατσάνου).