ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.844

ΑΟΚ - Αεκ -78-72

21η αγωνιστική, Basket League

ΠΑΟΚ - Αεκ -78-72

Ο ΠΑΟΚ έκανε άλμα τετράδας, νικώντας με 78-72 την ΑΕΚ, Δε γινόταν, ήταν αδύνατο να χάσει ο ΠΑΟΚ από την ΑΕΚ, σε ένα τέτοιο βράδυ μεγαλείου με όσα συνέβησαν με τον Μπάνε Πρέλεβιτς πριν το τζάμπολ και σε ένα Παλατάκι, που έβγαζε “φωτιές” με 8.500 κόσμο. Ακόμα κι όταν τα πράγματα ζόρισαν στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ρένφρο έδωσε το έναυσμα, ο Χαντς πήρε τη σκυτάλη και μαζί με τη “σκυλίσια” άμυνα του Καμπερίδη στον Γουΐλιαμς στην τέταρτη περίοδο, ο “Δικέφαλος του Βορρά” έφτασε σε μία νίκη… χρυσάφι για την πρώτη τετράδα.

Ο Χαντς ήταν πρώτος σκόρερ με 23 πόντους, μεγάλα σουτ στα τελευταία λεπτά και 7/12 εντός παιδιάς, όπως και 7/9 βολές, ενώ για τον Ρένφρο, ήταν ένα από εκείνα τα παιχνίδια, που ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν παντού! Τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους (6/6 δίποντα), 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και στο τέλος, κάλυψε τα πάντα στην άμυνα, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθοριστική ήταν η άμυνα του Καμπερίδη πάνω στον Γουΐλιαμς, ο οποίος με 12 συνεχόμενους πόντους “κουβαλούσε” την ΑΕΚ, αλλά από τη στιγμή που μπήκε ο Έλληνας φόργουορντ, ο Αμερικανός έχασε την επαφή με το καλάθι.

Ο ΠΑΟΚ πλέον, έβαλε από κάτω του την ΑΕΚ, ανέβηκε στην τέταρτη θέση και την τελευταία αγωνιστική, πηγαίνει στην έδρα του αδιάφορου Απόλλωνα. Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Ολυμπιακό και η μάχη για την τετράδα θα παιχτεί με τον Προμηθέα, ο οποίος αύριο παίζει με το Περιστέρι στην Πάτρα και την τελευταία αγωνιστική, αντιμετωπίζει τον Άρη στο Αλεξάνδρειο…

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 40-39, 52-55, 78-72.

ΠΑΟΚ: Φράνκε 8 (2), Ράιλι 15 (2), Τσιακμάς, Χαντς 23 (2), Μαργαρίτης 3, Πόλεϊ 6 (2), Σλαφτσάκης, Κωνσταντινίδης, Σάιμπερτ 5 (1), Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης, Ρένφρο 14

ΑΕΚ: Λεμάρ 10 (1), Κόνιαρης 2, Ξανθόπουλος 2, Φλιώνης 4, Οριόλα 9 (1), Γιάνκοβιτς 8, Μάιλς 2, Γόντικας, Μάντσεν, Παπαδάκης, Ουίλιαμς 20 (4), Μίτσελ 15 (1)

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.208

Play-Off, Super League 8η αγωνιστική ΠΑΟΚ - Αεκ - 3-2 Για την 8η αγωνιστική των play offs της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ.....