18/3/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.832

Βόλεϊ γυναικών 20η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Λαμία -3-0

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena του ΑΟ Λαμίας με 3-0, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Πριν το πρώτο σερβίς του αγώνα, πραγματοποιήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του «Στρατηγού» της Θύρας 4, Μάκη Μαυρομιχάλη.

Δυναμικά ξεκίνησε στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ, δείχνοντας από νωρίς την διαφορά δυναμικότητα μεταξύ των δύο ομάδων, και με επιθέσεις τις Κάφρεϊ και Στράντζαλη πήρε διαφορά, 9-4. Η ομάδα της Λαμίας μείωσε στον πόντο, 12-11, ωστόσο με καλά σερβίς και μπλοκ, ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι σημαντικό προβάδισμα στην τελική ευθεία, 20-14. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με τον Δικέφαλο με πόντο της Πολυνοπούλου να κάνει το 1-0 με 25-18.

Στο δεύτερο σετ ο Φενόλιο μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τις Ηλιοπούλου, Λιάγκη, Μπιτσακτσή και Τερζόγλου. Η Λαμία μπορεί να μπήκε καλύτερα, 2-7, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβγαλε το καλό του πρόσωπο και έφερε το σετ στα... μέτρα του, 17-10, χάρη στα πολύ καλά σερβίς της Ηλιοπούλου. Σ' εκείνο το σημείο ο Ιταλός τεχνικός του ΠΑΟΚ πέρασε τις Μερτέκη και Αρμουτσή, ανοίγοντας περισσότερο το ροτέισον, με τον Δικέφαλο να κάνει το 2-0 με 25-18.

Σ' ένα ισορροπημένο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, μην αφήνοντας η μία την άλλη να ξεφύγει, 15-15. Σ' εκείνο το σημείο μπορεί η Λαμία να έκανε ένα 0-2 σερί, 15-17, ωστόσο ο Δικέφαλος απάντησε κάνοντας την ανατροπή, 20-17. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και έφεραν το σετ σε... ισορροπία, 21-21, με το τρίτο σετ να αποκτά «άγρια ομορφιά». Ο ΠΑΟΚ απάντησε με 4-0 σερί, 25-21, κερδίζοντας στη συνέχεια το σετ και το παιχνίδι, 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, το Σάββατο 25 Μαρτίου και ώρα 19:00, εκτός έδρας, κόντρα στον ΑΟ Θήρας, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-18, 25-21)

Βόλεϊ ανδρών 18η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - ΟΣΦΠ - 3-0

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Volley League ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena του ΟΣΦΠ, με 3-0.

Κυρίαρχος μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, πιέζοντας αρκετά την υποδοχή του ΟΣΦΠ από την γραμμή του σερβίς, ενώ επιθετικά ήταν σε πολύ καλή μέρα με βασικά «όπλα» τους Βαν Ντεν Ντρις και Ράπτη. Η διαφορά ξέφυγε από την αρχή, 10-2, και συνέχισε να είναι σταθερά σε υψηλά επίπεδα, 18-3. Μέχρι και το 20-6, ο ΟΣΦΠ έπαιρνε πόντους μόνο από λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ, με το τελικό του πρώτου σετ 25-11 να αποτυπώνει πλήρως την συνολική εικόνα του.

Περισσότερο ισορροπημένη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στους πρώτους πόντους, 7-7. Μετά από κείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του, δείχνοντας το καλό του πρόσωπο, κάτι το οποίο αύξησε την διαφορά, 15-11. Η διαφορά συνέχισε να παραμένει σε επίπεδα... ασφαλείας και στην τελική ευθεία, 22-17, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 2-0 με 25-18.

Δίχως προβλήματα κύλησε και το τρίτο σετ για τον ΠΑΟΚ. Η αρχή μπορεί να ήταν ισορροπημένη, 9-9, ωστόσο ο Δικέφαλος ανέβασε και πάλι την απόδοσή του, παίρνοντας προβάδισμα στα μέσα του σετ, 14-10. Οι «ασπρόμαυροι» έλεγχαν πλήρως την διακύμανση του σετ, διατηρώντας σταθερά τον ΟΣΦΠ σε απόσταση ακόμα και στην τελική ευθεία, 19-16. Ο ΟΣΦΠ μπορεί να μείωσε, 19-18, ωστόσο με δύο σερί πόντους του Ράπτη η διαφορά αυξήθηκε και πάλι, 21-18. Επάνω σε αυτό το σερί ο Δικέφαλος «κλείδωσε» την κυριαρχία του, κερδίζοντας το παιχνίδι με 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, την Τετάρτη 22 Μαρτίου και ώρα 19:45, εντός έδρας, απέναντι στον Παναθηναϊκό, για το Game 1 της ημιτελικής φάσης των πλέι-οφ της Volley League ανδρών.