8/4/22

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.472

Βόλεϊ ανδρών 6η αγωνιστική Play-Off, Volley League

ΑΟΠ Κηφισιάς - ΠΑΟΚ -0-3

Για την 6η αγωνιστική των Play-Off της Volley League ανδρών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου αντιμετώπισε τον ΑΟΠ Κηφισιάς, τον οποίο και κέρδισε με 0-3 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε με τους: Ουόλς, Μπαρνς, Κουμεντάκη, Ούντρις, Μπράουν, Πετρέα και λίμπερο τον Κοκκινάκη, προηγήθηκε με 6-7 και εδραίωσε το προβάδισμά του ανοίγοντας την «ψαλίδα» στο 13-18. Ύστερα, ο Δικέφαλος έδωσε τέλος στο πρώτο σετ με σχετική ευκολία, κάνοντας το 16-25 και το 0-1.

Το δεύτερο σετ είχε ακριβώς την ίδια εικόνα με το πρώτο, οι «ασπρόμαυροι» είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και στα μέσα του σετ βρέθηκαν με διαφορά 10 πόντων, 7-17. Ο Κυπελλούχος Ελλάδος «έκλεισε» το σετ άνετα με 11-25 για το 0-2.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 6-3, ωστόσο ο Δικέφαλος δεν τους άφησε να ξεφύγουν και πήρε κεφάλι στο σκορ με 9-10. Από εκεί κι έπειτα ο ΠΑΟΚ άνοιξε τη διαφορά και έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή παρά την προσπάθεια των παικτών της Κηφισιάς, κάνοντας το 19-25 και το 0-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, την Τετάρτη 13 Απριλίου, εκτός έδρας, κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 16-25

2ο σετ: 5-8, 7-16, 9-21, 11-25

3ο σετ: 8-5, 10-16, 16-21, 19-25

Τα σετ: 0-3 (16-25, 11-25, 19-25)

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 9π. (5/6επ., 4 μπλοκ), Πετρέας 6 (2/5επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Γουόλς 2 (2 μπλοκ), Κουμεντάκης 4 (3/6επ., 1 μπλοκ, 69%υπ., 19%αρ.), Μπαρνς 10 (8/13επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 75%υπ.), Ούντρις 25 (22/31επ., 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 71%υπ., 75%αρ.), Τζιουμάκας, Σωτηρίου 3 (1/5επ., 2 μπλοκ, 62%υπ., 25%αρ.), Γάτσης 2 (2/2επ.), Μπούτος 1 (1/1επ.).

30η αγωνιστική, Betsson Superleague 2

ΠΑΟΚ Β' - Ολυμπιακός Βόλου -2-1

Για την 30η αγωνιστική της super league 2, ο ΠΑΟΚ β´ πήρε τη νίκη με 2-1 επί του Ολυμπιακού Βόλου.

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε… όλα, από δυνατές μονομαχίες,  αποβολή και τρία γκολ, ο ΠΑΟΚ Β κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, επικρατώντας με 2-1 του Ολυμπιακού Βόλου, χάρις στο γκολ του Γιώργου Κούτσια στις καθυστερήσεις.

Υπό… καταρρακτώδη βροχή ξεκίνησε η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ Β με τον Ολυμπιακό Βόλου, με τις καιρικές συνθήκες να δυσκολεύουν τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Χαρακτηριστικό της εικόνας της αναμέτρησης, είναι ότι η πρώτη τελική του παιχνιδιού ήρθε στο 25′ και ήταν για τους φιλοξενούμενους, από μια στημένη μπάλα, με κεφαλιά του Παπακώστα, με τον Μπαλωμένο να μπλοκάρει σταθερά.

Ο ΠΑΟΚ Β είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να έχει την τελική πάσα που θα ξεκλείδωνε την άμυνα τον «ερυθρολεύκων».

Η πρώτη τελική προσπάθεια από πλευράς γηπεδούχων ήρθε στο 31′, με ένα διαγώνιο σουτ του Σπυρίδη από τα δεξιά, περίπου από τα 25 μέτρα, που έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ξενοδόχοφ.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 35′, ήρθε η πρώτη πραγματικά μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού ήρθε για τον ΠΑΟΚ Β. Ο Πανίδης έκλεψε τη μπάλα ψηλά, έφυγε τετ α τετ με τον Ξενοδόχοφ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να πιέσουν για να βρουν το γκολ, στο 43′ ο Πανίδης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά η μπάλα σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών, πριν απειλήσει τον τερματοφύλακα της ομάδας του Βόλου.

Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν χωρίς αλλαγές με τον ΠΑΟΚ Β να δείχνει το καλό του πρόσωπο και να δημιουργεί δύο μεγάλες ευκαιρίες, πριν καλά- καλά συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης.

Στο 47′ ο Τσαούσης βρήκε τον Τσοπούρογλου με εξαιρετική σέντρα, όμως ο δεξιός μπακ χαφ του ΠΑΟΚ Β δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.

Δύο λεπτά αργότερα, Τσαούσης ήταν αυτός που εκτέλεσε με το, κακό του πόδι ,δεξί, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Οι αριθμητικές ισορροπίες του παιχνιδιού άλλαξαν στο 51′, όταν ο Μάνγκα έκανε δυνατό φάουλ στον Σαλαμούρα στο χώρο του κέντρου, και δέχθηκε, σωστά, τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Μαλούτα.

Γρήγορα βρήκε και το γκολ ο Δικέφαλος, με τον Γρόσδη στο 56′ να βγάζει εξαιρετική ασίστ στον Μπράντονιτς, που με όμορφο πλασέ έγραψε το 1-0, σκοράροντας για δεύτερη συνεχόμενη αναμέτρηση.

Λίγο αργότερα, στο 59′, οι φιλοξενούμενοι κόντρα στο «μομέντουμ»  της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός Βόλου βρήκε την ισοφάριση, με τον Σιάφα να εκμεταλλεύεται ένα κενό στην «ασπρόμαυρη» άμυνα και να κερδίζει τον Μπαλωμένο για το 1-1.

Ο ΠΑΟΚ Β συνέχισε να έχει την κυριαρχία και να ψάχνει το γκολ, και να φτάνει μια… ανάσα από αυτό στο 79′, όταν ο Τσοπούρογλου βρέθηκε μόνος του με τον Ξενοδόχοφ, αλλά είδε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Βόλου να τον σταματά.

Ότι δεν έγινε στο 79′, έγινε στο 92′ με τον Γιώργο Κούτσια! Ο Φασίδης έβγαλε τη σέντρα στη μικρή περιοχή και ο Γιώργος Κούτσιας με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 2-1, που έμεινε μέχρι το φινάλε.

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Μπαλωμένος, Μανωλιούδης, Παναγιώτου, Κουλιεράκης, Τσαούσης (64′ Καλουτσικίδης), Γροσδής, Σαλαμούρας (64′ Ουεντραόγκο), Τσοπούρογλου, Μπράντονιτς (60′ λ.τ Φασίδης), Πανίδης (64′ Κούτσιας), Σπυρίδης (74′ λ.τ Κουλούρης).

Ολυμπιακός Βόλου (Καβακάς): Ξενοδόχοβ, Φιλίποβιτς, Μακροπουλιώτης, Σκοπελίτης, Παπακώστας, Μάνγκα, Ντιαμπί, Σιαφά, Κότος (60′ Κουντουριώτης), Βερνάρδος, Ξύδας (68′ Κόλα).