3/10/21

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.260

Βόλεϊ Ανδρών τουρνουά Αριστοτέλη Σκύδρας

Αριστοτέλη ΣκύδραςΠΑΟΚ - 0-3

Το τουρνουά του Αριστοτέλη Σκύδρας κατέκτησε ο ΠΑΟΚ, νικώντας και το δεύτερο παιχνίδι, απέναντι στους διοργανωτές αυτή τη φορά με 0-3.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας πολύ με τα σερβίς του την υποδοχή των γηπεδούχων. Με τον Κουκλίνσκι να δημιουργεί πρόβλημα στην υποδοχή του Αριστοτέλη, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε γρήγορα στο σκορ, 9-16. Με τον Τζιουμάκα να συνεχίζει και εκείνος τις καλές εμφανίσεις, ο Δικέφαλος με 16-25 έκανε το 0-1.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ για μεγάλο διάστημα. Σε ένα πολύ όμορφο σετ με εναλλαγές στο σκορ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι και το 21-21. Σε εκείνο το σημείο, ο Τζιουμάκας από την γραμμή του σερβίς δημιούργησε «πονοκέφαλο» στον Αριστοτέλη, δίνοντας συνεχόμενους πόντους στον ΠΑΟΚ. Αυτός ήταν και ο λόγος, όπου ο Δικέφαλος με 0-4 σερί έκανε το 0-2 στα σετ με 21-25.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο Γιάννης Καλμαζίδης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του. Φυσικά, η διαφορά ποιότητας των ομάδων φάνηκε και στο τρίτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να ανοίγει την διαφορά του σκορ από νωρίς, 11-16, διατηρώντας της μέχρι και τους τελευταίους πόντους, 14-21. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε δραματικά, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 0-3 με 19-25.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 9-16, 13-21, 16-25

2ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21,  21-25

3ο σετ: 7-8, 11-16, 14-21, 19-25

Βόλεϊ Γυναικών τουρνουά «Νομίκεια 2021»

Απόλλωνα Λεμεσού - ΠΑΟΚ Morris - 0-3

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στα «Νομίκεια 2021» ο ΠΑΟΚ Morris, επικρατώντας του Απόλλωνα Λεμεσού με 0-3 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από τους Κύπριους, παίρνοντας από νωρίς διαφορά ασφαλείας, 9-16. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τον ΠΑΟΚ Morris να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στις τυπικά γηπεδούχες, παίρνοντας το σετ με 19-25, 0-1.

Το δεύτερο σετ ήταν ένα πραγματικό «ντέρμπι» το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι τυπικά γηπεδούχες ήταν εκείνες που άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς, με τον ΠΑΟΚ Morris να ακολουθεί, 16-12. Οι Κύπριοι έφτασαν μία «ανάσα» από την ισοφάριση του σετ, ωστόσο ο Δικέφαλος δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Με την Φιντόν-Λεμπλού να επιστρατεύει τα σερβίς της και την Μερτέκη να είναι ασταμάτητη στις κόντρα επιθέσεις, ο ΠΑΟΚ Morris ανέτρεψε το 23-20, κάνοντας με 23-25, το 0-2.

Παρόμοια εικόνα είχε το τρίτο σετ με αυτή του δευτέρου, με τον Απόλλωνα να προηγείται στο σκορ από την αρχή, ωστόσο ο ΠΑΟΚ Morris να ανατρέπει το σκηνικό. Δείχνοντας χαρακτήρα και θέληση για τη νίκη, ο Δικέφαλος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 24-22, οδήγησε το σετ στην «παράταση» με δύο άσσους της Κογιάρ, 24-24, για να το κατακτήσει στη συνέχεια με 24-26, 0-3.