1/10/21

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.251

Βόλεϊ Γυναικών τουρνουά «Νομίκεια 2021»

ΠΑΟΚ - (Ουγγρική) Βάσας - 1-3

Για τον πρώτο αγώνα του τουρνουά «Νομίκεια 2021», ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στην Σαντορίνη την ουγγρική, Βάσας, από την οποία και γνώρισε την ήττα με 1-3 σετ.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ χωρίς να καταφέρει η μια να ξεφύγει της άλλης. Το πρώτο καλό προσπέρασμα ήρθε για τον ΠΑΟΚ Morris στο 16-12 με την Κόγιαρ να κάνει καλή δουλειά από το σέρβις, αλλά η αντίπαλη ομάδα με ακριβώς τον ίδιο τρόπο και σερί 3-10 πήρε το προβάδισμα με 22-20. Ο Δικέφαλος δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε σε 25-25, στέλνοντας το σετ σε έξτρα πόντους, εκεί όπου ήταν πιο ψύχραιμος και έκανε το 1-0 με 28-26 με επίθεση της Κυπαρίσση.

Στο δεύτερο σετ και παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και ήλεγχε από νωρίς την κατάσταση του αγώνα με 6-3 και 10-7, ένα «μπλακ άουτ» του έδωσε την ευκαιρία στη Βάσας να περάσει μπροστά στο σκορ με 13-14 και εν συνεχεία με 15-21. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε και μείωσε το 16-24 σε 21-24, χάνοντας εν τέλει το σετ με 21-25.

Στο τρίτο σετ τα πράγματα δεν πήγαν καλά για τον ΠΑΟΚ Morris, καθώς η Βάσας με φόρα από το δεύτερο επέβαλλε τον ρυθμό της και δεν άργησε να ξεφύγει του Δικεφάλου με 8-12 και 11-15 αντίστοιχα. Οι ασπρόμαυρες έβλεπαν τον αντίπαλο τους να ξεφεύγει συνεχώς, με τις Ούγγρες να κάνουν τρομερή δουλειά σε σέρβις μπλοκ και να παίρνουν το προβάδισμα στο σκορ με 17-25 και 1-2.

Και το τέταρτο σετ είχε ανάλογη διακύμανση, με τον Τάκη Φλώρο να κάνει αρκετές δοκιμές ενόψει και της επίσημης πρεμιέρας του πρωταθλήματος. Η Βάσας κατάφερε από νωρίς να πάρει κεφάλι στο σκορ και με 15-25 πήρε το παιχνίδι με 1-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ Morris, την Παρασκευή 1 Οκτωβρίου και ώρα 19:30, κόντρα στον διοργανωτή ΑΟ Θήρας.