18/4/21

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.153

Σε κλίμα συγκίνησης, ο ΠΑΟΚ αποχαιρέτησε πριν από την έναρξη του παιχνιδιού με τον Παναθηναϊκό τους Ρουσκόπουλο και Ζελομοσίδη, με τους αθλητές των δύο ομάδων να τηρούν ενός λεπτού σιγή.

14η αγωνιστική Basket League

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός - 68-74

Μαχητικό πνεύμα έδειξε η ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ απέναντι στον Παναθηναϊκό, με τον Δικέφαλο να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια απέναντι στους «πράσινους», γνωρίζοντας ωστόσο την ήττα με 68-74, «πληρώνοντας» το κακό του ξεκίνημα στο πρώτο ημίχρονο.

Παρά το αρχικό 5-0 του ΠΑΟΚ η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 7-4 στο 2′ αλλά ένα 11-0 σερί των «πρασίνων» με 3/3 τρίποντα από Ουάιτ, Σαντ-Ρος και Μποχωρίδη άλλαξε άρδην την εικόνα του αγώνα με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 7-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα των παικτών του ΠΑΟΚ ήταν αποτελεσματική. Ο Μάλκολμ Γκρίφιν ανέλαβε δράση στην επίθεση και η διαφορά μειώθηκε, ενώ Τέρνερ και Τσαλμπούρης έδωσαν λύσεις με τρίποντα, μαζεύοντας τη διαφορά για το 47-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη συνέχισαν να πιέζουν μέσα από την άμυνά τους. Ο Μαργαρίτης βγήκε μπροστά, ο Λοβ τον πλαισίωσε και η διαφορά μειώθηκε (56-68, 35′), ωστόσο παρά την βελτιωμένη εικόνα των παικτών του Δικεφάλου δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ολική ανατροπή με το 68-74 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Δεκάλεπτα: 12-16, 29-47, 47-63, 68-74