9/4/21

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.141

Βόλεϊ ανδρών 4η αγωνιστική Play-Off

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός - 2-3

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι-οφς της Volleyleague ανδρών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο «Παλατάκι» τον Παναθηναϊκό, το Σάββατο 10 Απριλίου 2021, από τον οποίο έχασε με 2-3.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε με τους Μπραμ Φαν ντεν Ντρις, Ραφαήλ Κουμεντάκη, Δημήτρη Κομητούδη, Άντρι Άγκανιτς, Γιώργο Τακουρίδη, Εβάντρο ντε Σόουζα και λίμπερο τον Μενέλαο Κοκκινάκη, πήρε το προβάδισμα εξ’αρχής με 3-1. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήρθε ισόπαλο, 4-4, με τον Δικέφαλο να παίρνει εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 10-6. Ακόμα και μετά τα δύο τεχνικά τάιμ-άουτ του αντιπάλου τους οι «ασπρόμαυροι» παρέμειναν καταιγιστικοί, ανεβάζοντας τον δείκτη της διαφοράς στο +10, 19-9. Η ομάδα του Ματιάσεβιτς πήρε το πρώτο σετ με 25-14 και έκανε το 1-0 στην σειρά.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 5-3 και 7-5 για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι με 10-10. Από εκεί κι έπειτα οι ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ, 14-14, τον αντίπαλο του Διικέφαλου να παίρνει προβάδισμα με 17-20 και το σετ να τελειώνει με 20-25, 1-1.

Το τρίτο σετ, ξεκίνησε αμφίρροπο, 5-5 με τον Δικέφαλο να παίρνει ψυχολογία στο 9-7 για να κάνει ένα σερί 4-0 για το 12-7, το οποίο είχε ως συνέπεια το 15-10. Στην συνέχεια, ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμά του, κρατώντας την διαφορά στους 3 πόντους μέχρι και το 19-16, εκεί ο Δικέφαλος είχε ένα κενό διάστημα που έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν και να φέρουν το σετ στα ίσα, 23-23. Εκεί μετά από 5 συνολικά σετ-πόιντ, ο ΠΑΟΚ πήρε παληκαρίσια το σετ με 29-27.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες και πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 12-12. Ύστερα, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 3 πόντων, 13-16 και 16-19. Έπειτα, ο ΠΑΟΚ, με ένα μεγάλο κενό διάστημα έδωσε δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ανεβάσουν κι'άλλο την διαφορά με το σετ να τελειώνει 18-25, και το ματς να πηγαίνει στο τάι,μπρέικ, 2-2.

Στο τάι μπρέικ, οι δύο ομάδες έδειξαν ότι είναι ισοδύναμες πηγαίνοντας πόντο πόντο για άλλη μια φορά στην αναμέτρηση μέχρι και το 7-7. Εκεί ο Δικέφαλος έχασε τον έλεγχο του παιχνιδιού με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν 12-15 και άρα 2-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Νίκολα Ματιάσεβιτς, την Δευτέρα 12 Απριλίου, εκτός έδρας, με αντίπαλο τον Φοίνικα ΟΝΕΧ Σύρου.

1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-11, 25-14

2ο σετ: 8-6, 14-16, 17-21, 20-25

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 29-27

4ο σετ: 8-7, 13-16, 17-21, 18-25

5ο σετ: 5-4, 8-10, 12-15

Τα σετ: 2-3 (25-14, 20-25, 29-27, 18-25, 9-15)

ΠΑΟΚ (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Παπαλεξίου, Πριγιέν, Κομητούδης, Τερζής, Άγκανιτς, Αντωνιάδης, Κοκκινάκης, Κουμεντάκης, Σωτηρίου, Τακουρίδης, Κανέλλος, Εβάντρο, Καπετανίδης, Φαν ντεν Ντρις, Μπούτος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μούχλιας 8 (5/16 επ., 3 μπλοκ, 45% υπ. - 36% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 18 (11/15 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 20 (16/34 επ., 4 άσσοι, 48% υπ. - 33% άριστες), Ράπτης 19 (15/33 επ., 4 άσσοι), Πελεκούδας 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 77% υπ. - 59% άριστες), Συναδινός (λ), Μπαρμπούνης, Πανταλέων.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.208

Play-Off, Super League 8η αγωνιστική ΠΑΟΚ - Αεκ - 3-2 Για την 8η αγωνιστική των play offs της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ.....