7/4/21

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.133

Βόλεϊ Γυναικών Προημιτελική φάση, Κύπελλο Ελλάδος

ΠΑΟΚ - ΑΟ Λαμίας 20133-0

Στον νοκ-άουτ προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Α.Ο. Λαμίας στο κλειστό της Μίκρας το απόγευμα της Τετάρτης 7 Απριλίου 2021, επί του οποίου και επικράτησε άνετα με 3-0 σετ, παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού.

Στο πρώτο σετ, οι «ασπρόμαυρες», επέβαλαν εξ' αρχής το ρυθμό τους, με ένα σερί 8-0, και άνοιξαν στη συνέχεια τη διαφορά στο +10, 16-6. Με τον έλεγχο να βρίσκεται στα χέρια των κοριτσιών του, ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 σετ με 25-12 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα από την αρχή του σετ, 8-2 και, με σωστή διαχείριση το διατήρησε μέχρι το 16-10, οπότε και ανέβασε ρυθμό, φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-14 σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 10-10, οπότε και ο Δικέφαλος πήρε το προβάδισμα, 12-10. Ωστόσο, οι ομάδες ξαναβρέθηκαν να είναι ισόπαλες στο 13-13. H ισοπαλία συνεχίστηκε μέχρι και το 16-16, οπότε και η ομάδα της Λαμίας βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 16-18 και 17-20. O Δικέφαλος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 21-21, να περάσει μπροστά στο σκορ (22-21) και τελικά να κατακτήσει το σετ με 25-21 σκορ, τη νίκη με 3-0 σετ και την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, στη σημερινή αναμέτρηση, έδειξαν την αγωνιστική τους ποιότητα και ανωτερότητα και κέρδισαν επάξια την πρόκριση στην ημιτελική φάση του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος.

Πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ΕΟΠΕ, το βράδυ της Τετάρτης 7 Απριλίου, η κλήρωση της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος Βόλεϊ γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Άρη, το Σάββατο 10 Απριλίου, με στόχο να πάρει την πρόκριση για τον τελικό του θεσμού

Αναλυτικά τα σετ: 25-12, 25-14, 25-21