17/10/20

oxyro N 4.030

Βόλεϊ ανδρών 3η αγωνιστική Α' Φάση, League Cup «Νίκος Σαμαράς»

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας - ΠΑΟΚ - 0-3

Στο δεύτερο παιχνίδι της Α' Φάσης του θεσμού του Λιγκ Καπ, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον Φίλιππο Βέροιας, του οποίου επικράτησε με 0-3 σετ και πετυχαίνοντας το 2x2 των νικών πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του θεσμού.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε με τους: Άγκανιτς, Κουμεντάκη, Τακουρίδη, Ντεσποτόφσκι, Σωτηρίου, Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη, μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε προβάδισμα +2 πόντων, 2-4. Ο πόντος του Κουμεντάκη άνοιξε τη διαφορά στο +3, 4-7, με τους «ασπρόμαυρους» να τη διατηρούν ως το 7-10, οπότε και οι γηπεδούχοι έβγαλαν τη δική τους αντίδραση, μειώνοντας σε 10-11 και 11-12. Σε εκείνο το σημείο, η ισοπαλία ακολούθησε, 12-12, με τον αντίπαλο Φίλιππο Βέροιας να καταφέρνει να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα, 13-12. Ο Δικέφαλος ακολουθούσε στο σκορ μέχρι το 17-17, όταν πήρε και πάλι το προβάδισμα, 17-18 και έχτισε μία διαφορά των +2 πόντων, 17-19, την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος, κάνοντας το 0-1 σετ με 24-26 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος δεν διατήρησε τον ίδιο ρυθμό με το πρώτο, επιτρέποντας στον αντίπαλο να πάρει ένα προβάδισμα +3 πόντων, 5-2. Αν και οι «ασπρόμαυροι» επανέφεραν άμεσα την ισορροπία 5-5, δεν κατάφεραν να την κρατήσουν, με τον Φίλιππο Βέροιας να εκμεταλλεύεται και πάλι τις συνθήκες και να περνάει μπροστά στο +3, 9-6 και 10-7. Ο Δικέφαλος ανέβασε το ρυθμό του και κατάφερε να ισοφαρίσει, στη συνέχεια, σε 12-12, με τη συνέχεια να είναι ιδιαίτερα απαιτητική, αφού και οι δύο ομάδες ήταν πολύ ανταγωνιστικές, πορευόμενες ισόπαλες μέχρι το 20-20. Στην εκπνοή, το ξέσπασμα των παικτών του Δικεφάλου διαμόρφωσε το τελικό 22-25 και το 0-2 σετ για τον ΠΑΟΚ.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος πήρε ένα προβάδισμα +2 πόντων, 1-3, το οποίο άνοιξε στο +3, 2-5. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ, παραμένοντας σταθεροί, άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς στο +4, 5-9 και 7-11, ενώ στη συνέχεια προηγήθηκαν με +5 πόντους, 9-14. Οι "ασπρόμαυροι" διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 11-16, όταν με ένα σερί 3-0, οι αντίπαλοι μείωσαν σε 14-16. Η διαφορά των δύο πόντων διατηρήθηκε μέχρι το 16-18, σημείο στο οποίο ο Δικέφαλος άνοιξε την ψαλίδα στο +4, 16-20 και 17-21 και διατηρώντας το προβάδισμα έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 21-25 και της νίκης-πρόκρισης με 0-3 σετ.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ, με μία πολύ καλή εμφάνιση στους δύο αγώνες που έδωσε στη Βέροια, απέναντι στον Ηρακλή και τον Φίλιππο, κατάφερε να πετύχει το στόχο του, που δεν ήταν άλλος από την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού του Λιγκ Καπ.

Πλέον, ο προπονητής Κώστας Δεληκώστας και οι αθλητές στρέφουν την προσοχή τους στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος της Volley League 2020-2021, η οποία είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2020.

Αναλυτικά τα σετ: 24-26, 22-25, 21-25

Βόλεϊ γυναικών 2η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Θέτις Βούλας -  3-0

Στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο κλειστό της Μίκρας το απόγευμα του Σαββάτου 17 Οκτωβρίου 2020 τη Θέτιδα Βούλας, της οποίας επικράτησε με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ, τα κορίτσια του Δικεφάλου, αν και μπήκαν δυναμικά, παίρνοντας ένα προβάδισμα των +4 πόντων, 6-2, επέτρεψαν στις φιλοξενούμενες να ισοφαρίσουν σε 6-6, κάτι που δεν τις πτόησε, αφού πήραν και πάλι το προβάδισμα, 9-7, για να ανοίξουν τη διαφορά στο +5, 14-9. Ένα σερί των φιλοξενουμένων, έφερε τη διαφορά στον πόντο, 15-14, κάτι που οι «ασπρόμαυρες» δεν άφησαν έτσι… και με ένα σερί 10-0, έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-14 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ πορευόταν «χέρι-χέρι» με την αντίπαλη Θέτιδα Βούλας μέχρι το 7-6, οπότε και πάτησε το… πόδι στο «γκάζι», χτίζοντας σταδιακά μία διαφορά των +6 πόντων, 13-7, την οποία και διατήρησε στη συνέχεια, 19-13, φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 25-19 σκορ.

Στο τρίτο σετ, με ένα σερί 4-0, ο Δικέφαλος βρέθηκε μπροστά στο σκορ, εκτοξεύοντας τελικά τη διαφορά στο +7, 10-3 και 12-5.  Οι «ασπρόμαυρες», αν και βρίσκονταν στο +5, 17-12, έδωσαν το δικαίωμα στις αντιπάλους να αντιδράσουν, μειώνοντας στους δύο πόντους, 19-17. Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, ακολουθώντας σωστά το πλάνο τους, με ένα σερί 5-0, άνοιξαν και πάλι την ψαλίδα της διαφοράς, 24-17, κατακτώντας τελικά το σετ με 25-18 σκορ και τη νίκη με 3-0 σετ.

Αναλυτικά τα σετ: 25-14, 25-19, 25-18

ΠΑΟΚ (Μίχαλ Μάσεκ): Πολυνοπούλου 9 (4/5 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μερτέκη 10 (6/11 επ., 4 μπλοκ, 53% υπ. - 40% άριστες), Κούμπουρα 18 (16/35 επ., 2 μπλοκ), Βεργίδου 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ποτόκαρ 8 (5/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 18% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 10% υπ. - 10% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση (33% υπ. - 33% άριστες).

Βόλεϊ ανδρών 2η αγωνιστική Α' Φάση, League Cup «Νίκος Σαμαράς»

ΠΑΟΚ - Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 - 3-0

Με νίκη επί του Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015 ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και το 10-10. Μετά από εκείνο το σημείο, ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοση του, παίρνοντας μία διαφορά της τάξεως των τριών πόντων με 14-11. Στα τέλη του σετ ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά πέντε πόντων 20-15, η οποία ήταν και κομβική, αφού οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν. Έτσι, οι «ασπρόμαυροι» έκαναν εύκολα το 1-0 με 25-20.

«Καρμπόν» το ξεκίνημα του δεύτερου σετ με αυτό του πρώτου, καθώς οι πρώτοι πόντοι ήταν μοιρασμένοι, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 9-9. Ίδιο ήταν το «έργο» και μέχρι τα μέσα του δεύτερου σετ με το σκορ να είναι στο 16-16. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Δικέφαλος έκανε ένα 3-0 σερί παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα, 19-16. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν, με το δεύτερο σετ να καταλήγει και πάλι στον ΠΑΟΚ, με τους «ασπρόμαυρους» να κάνουν το 2-0 με 25-20.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που πήρε από νωρίς μία διαφορά ασφαλείας τριών πόντων, 8-5. Τα πράγματα ισορρόπησαν στην συνέχεια, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες, 11-11. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος... πάτησε γκάζι, εκτοξεύοντας την διαφορά στους έξι σε κομβικό σημείο του αγώνα, 20-14. Ο Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 δεν κατάφερε να επιστρέψει, με το τρίτο σετ να καταλήγει και εκείνο στον ΠΑΟΚ με 25-18.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Κώστα Δεληκώστα την Κυριακή 18 Οκτωβρίου και ώρα 20:00, απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας, αναμέτρηση η οποία θα κρίνει και την πρωτιά στον όμιλο.

Τα σετ: 25-20, 25-20, 25-18

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας):  Αγκάνιτς 7π. (5/9επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (8/18επ., 1 άσσος, 76%υπ., 53%αρ.), Σωτηρίου 7 (6/15επ., 1 μπλοκ, 69%υπ., 31%αρ.), Τακουρίδης 2 (2 μπλοκ), Ντεσποτόφσκι 2 (2 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 14 (11/28επ., 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 62%υπ., 46%αρ.), Παπαλεξίου 2 (1/3ςπ., 1 μπλοκ), Μπούτος.