24/1/22

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.382

Χάντμπολ γυναικών 5η αγωνιστική Β' Φάση, Α1

ΠΑΟΚ mαteco - Αναγέννηση Άρτας -10-0 ('Ανευ αγώνα)

Τη νίκη, χωρίς να αγωνιστεί, πήρε ο ΠΑΟΚ mαteco επί της Αναγέννησης Άρτας, στο «Σπίτι του Χάντμπολ», στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Β' Φάσης της Α1 Χάντμπολ γυναικών, λόγω μη προσέλευσης της φιλοξενούμενης ομάδας.

Έτσι το φύλλο αγώνος έκλεισε με νικητή τον ΠΑΟΚ mαteco με 10-0.

Χάντμπολ ανδρών 2ος Γύρος, Κύπελλο Ελλάδος

Διομήδης Άργους - ΠΑΟΚ - 27-33

Μεγάλη νίκη πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε στο Άργος του τοπικού Διομήδη με 27-33

Σ' ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 6-6, με την ένταση και το πάθος να είναι τα κυρίαρχα στοιχεία. Με τον Στογιάνοβιτς σε «κέφια», ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα, έχοντας παράλληλα και τον τερματοφύλακα του, Γκιγκόφ, σε καλή μέρα. Ο Δικέφαλος στο τελευταίο πεντάλεπτο πήρε μικρό προβάδισμα 11-13, με αυτό να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος μπήκε «φουριόζος», παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων με γκολ του Στογιάνοβιτς, 13-17. Στην συνέχεια, ο ΠΑΟΚ έκανε μία πραγματική κατάθεση ψυχής, δίνοντας παράλληλα ένα επιθετικό ρεσιτάλ. Οι «Μάγκες» έδειξαν την αγωνιστική τους ανωτερότητα στον «παρκέ», παίρνοντας μεγάλη νίκη-πρόκριση με 27-33.

Στην φάση των «16», ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τον Αερωπό Έδεσσας, εκτός έδρας, την Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου ή το Σαββατοκύριακο 5-6 Φεβρουαρίου.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Παναγιώτη Γούσιου, το Σάββατο 29 Ιανουαρίου και ώρα 18:00 στο «Σπίτι του Χάντμπολ», κόντρα και πάλι στον Διομήδη Άργους, για την 2η αγωνιστική της Β' Φάσης της Handball Premier.

Ημίχρονο: 11-13

Τελικό: 27-33

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-6, 8-8, 9-9, 11-11, 11-13 (ημχ), 12-15, 15-19, 19-22, 22-23, 26-27, 27-33

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκιγκόφ 1, Τσαμουρίδης, Παπάζογλου 2, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 4, Αποστόλου 1, Μπάρμπας, Βαφείδης 1, Σεϊρεκίδης 5, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 8, Τζωρτζίνης 5, Μισαηλίδης 4

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.209

Χάντμπολ Γυναικών Τρίτος Ημιτελικός ΠΑΟΚ mαteco - ΑΕΣΧ Πυλαίας - 26-19 Την πρόκριση στους τελικούς της Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, ε...