5/1/22

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.358

Play-Ins 1η αγωνιστική, Basketball Champions League

SIG Strasbourg - ΠΑΟΚ mαteco - 105-78

Τα… μηνύματα για την εικόνα του ΠΑΟΚ Μαteco, ήρθαν από νωρίς (8-0). Με δύο τρίποντα του ΝτιΛίο και πόντους από τον Λοβ, οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά ως το 21-18 και από εκεί μετά, έχασαν κάθε επαφή. Η εικόνα στην άμυνα, ήταν θλιβερή και με Μποχάτσι και τον ασταμάτητο Έντι, η Στρασμπούρ, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +12 (30-18).

Η εικόνα έγινε ακόμα χειρότερη στη δεύτερη περίοδο. Ο ΠΑΟΚ πελαγοδρομούσε στην άμυνα και στις ελάχιστες φορές που οι Γάλλοι αστοχούσαν, έπαιρναν επιθετικό ριμπάουντ (41-22). Αντίδραση δεν ερχόταν με τίποτα και οι Μίτσελ, Λανστνάουν και Ουντάνο ανέλαβαν, για το 57-34 του ημιχρόνου.

Ανάλογο ήταν και το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αλλά αφού ο Έντι πήγε στον πάγκο για ανάσες, ο ΠΑΟΚ Μαteco, με τον Tζόουνς στυλοβάτη και πόντους από ΝτιΛίο, Χριστοδούλου, μείωσε (63-47). Τρία σερί τρίποντα του Τολιόπουλου, πήγαν το σερί στο 0-14 και το σκορ στο 66-56, αλλά οι απαντήσεις ήρθαν από τον Λανσντάουν με τον ίδιο τρόπο και κάποια… περίεργα σφυρίγματα για τους Γάλλους, που χτυπούσαν διαρκώς πάνω στον αδύναμο, γι’ αυτό το επίπεδο, Καμαριανό (75-56). Το 77-59, δεν άφηνε πολλά περιθώρια…

Αυτά τα επτά λεπτά, της τρίτης περιόδου, αποδείχθηκαν εξαίρεση του κανόνα για τον ΠΑΟΚ Μαteco, αφού στις αρχές της τέταρτης, η Στρασμπούρ, έκανε ό,τι ήθελε, για να πάει στο 89-59, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν εικόνα αποσύνθεσης… Το μόνο που έμενε, ήταν το τελικό σκορ, αν και οι διαιτητές, με τέτοιο σκορ, συνέχιζαν να προκαλούν απορίες με τα σφυρίγματά τους και ο Λυκογιάννης, με τη δεύτερη τεχνική ποινή, πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Η Στρασμπούρ, ξεπέρασε και τους 100 πόντους, για το τελικό, 105-78.

Δεκάλεπτα: 30-18, 57-34, 77-59, 105-78