ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.348

Χάντμπολ ανδρών 13η αγωνιστική

Σπίτι του Χάντμπολ 18:00

ΠΑΟΚ - Φίλιππος Βέροιας - 33-32

Για την 13η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο Σπίτι του Χάντμπολ τον Φίλιππο Βέροιας, τον οποίο και κέρδισε με 33-32.

Στα πρώτα 15 λεπτά το σκορ ήταν ισόπαλο στο 10-10. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι «Μάγκες με τα ασπρόμαυρα» κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και βρέθηκαν προηγούμενοι στην ανάπαυλα με τρία τέρματα διαφορά, 18-15.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο και ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να ξεφύγει ξανά. Δέκα λεπτά πριν το τέλος ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 28-25, όμως ο Φίλιππος επανήλθε μειώνοντας σε 28-27. Τελικά οι «ασπρόμαυροι» πήραν την νίκη με 33-32 σε ένα ματς για γερά νεύρα με τον Παναγιώτη Γούσιου να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Παναγιώτη Γούσιου την Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου στις 18:00, με αντίπαλο τον ΑΕΣΧ Πυλαίας, για την 14η αγωνιστική της Α’ φάσης της Handball Premier.

Ημίχρονο: 18-13

Τελικό: 33-32

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-7, 10-10, 13-11, 16-12, 18-15 (ημίχρονο), 20-16, 21-20, 24-22, 27-25, 30-29, 33-32

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκιγκόφ, Τσαμουρίδης 4, Παπάζογλου 2, Νικολαΐδης, Μέντουριτς 5, Δεληζάνος 2, Μπάρμπας, Σεϊρεκίδης 4, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης 3, Τριανταφυλλίδης 5, Γιορανίδης 2, Στογιάνοβιτς 2, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης 1, Βελισσαρίου

Χάντμπολ γυναικών 2ος γύρος, Κύπελλο Ελλάδος

Εθνικός Κοζάνης - ΠΑΟΚ mαteco - 15-41

Την πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος Χάντμπολ γυναικών, πήρε ο ΠΑΟΚ mαteco επικρατώντας στην Κοζάνη του τοπικού Εθνικού με 15-41.

Οι «Νταμπλούχες» στον δρόμο τους για την υπεράσπιση των κεκτημένων της περσινής αγωνιστικής περιόδου, θα δώσουν ακόμα ένα παρών σε Final-4 Κυπέλλου, με τον στόχο να είναι ξεκάθαρος για όλους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, τα κορίτσια του Δημήτρη Πελεκίδη επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί, ανοίγοντας τον ρυθμό και κλείνοντας την άμυνα, πήραν σημαντικό προβάδισμα από την αρχή. Ανεβάζοντας όλο και περισσότερο την απόδοση τους, οι «ασπρόμαυρες» πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενες στο σκορ με 5-21 σκορ.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, ο ΠΑΟΚ mαteco συνέχισε να έχει το προβάδισμα, με τον Δημήτρη Πελεκίδη να έχει την ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής σε περισσότερες αθλήτριες. Το τελικό 15-41 αποτυπώνει την εικόνα του αγώνα, με τον Δικέφαλο να πανηγυρίζει την πρόκριση του σε ακόμα ένα Final-4 Κυπέλλου.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη, στις 15 Ιανουαρίου, στην Βέροια, κόντρα στην τοπική Βέροια 17, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των Play-Off της Α1 Χάντμπολ γυναικών.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 2-7, 2-12, 2-15, 3-19, 5-21 ( ημίχρονο ) 7-24, 9-25, 10-29, 10-33, 12-38, 15-41

Εθνικός Κοζάνης: Στεφανίδου 2, Σουμτάκη , Φλώρου Αικ., Φλώρου Αθανασία 2, Φλώρου Β. 2, Καραγιαννίδου 5, Αθανασιάδου 1, Χατζησαββίδου 2, Καραδήμου, Ανεστάκη 1, Καραγιώργου, Ασλανίδου, Τσαπτζή , Χατζησαββίδου Λ., Κωτίδου

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 3, Μπατσακαρούδη 5, Μεντεσίδου 3,  Βινιούκοβα 3, Γκλομπάρεβιτς 3, Καραχαρίση 2, Αμβροσιάδου 4, Tασέφσκα 2, Σεβδίλη 4, Βέτκοβα 5, Νίκολιτς 3, Καγιούμοβα 1, Αργυροπούλου 3, Μπουράτο, Mαυροσαββίδου

Διαιτητές: Πατιός-Πήτας Δίλεπτα: 1/2, Πέναλτι: 3/5, 1/1