4/4/21

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.130

20η αγωνιστική της Basket League

Ιωνικος Νίκαιας - ΠΑΟΚ - 83-84

Ένα μεγάλο, ένα τεράστιο τρίποντο από τον Malcolm Griffin ήταν αυτό που έδωσε μία σπουδαία νίκη στον ΠΑΟΚ, μέσα στη Νίκαια με 83-84 επί του Ιωνικού.

Hellenic Coin. Jermaine Love, Josh Carter και Beau Beech έβαλαν τη δική τους σφραγίδα στο παιχνίδι και σε διαφορετικά χρονικά σημεία του. Αυτή ήταν η τέταρτη εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα και μία ακόμη επιβεβαίωση του χαρακτήρα της ομάδας, που δεν τα παρατά ποτέ!

Με τον Jermaine Love να πετυχαίνει 9 πόντους πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 6-14 (4'08'') και είχε τον έλεγχο στη ροή του παιχνιδιού. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο, με τρίποντο του Carter προηγήθηκε 17-24 στο 8ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6-0 και μείωσαν στον πόντο (23-24) στην λήξη του δεκαλέπτου.

Με συνεχόμενα τρίποντα από Τολιόπουλο και Hollowell, ο Ιωνικός προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά 5 πόντων (32-27, στο 13') και στα μισά του δεκαλέπτου (15'), ξέφυγε με 8 (37-29). Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (37-36) με σερί 0-7 και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Konate, αλλά οι γηπεδούχοι, που εκτέλεσαν 13 βολές (έναντι μόλις 5 του ΠΑΟΚ) στο πρώτο ημίχρονο, έκλεισαν το πρώτο 20λεπτο με διαφορά 9 πόντων (45-36).

O Josh Carter έκανε εκπληκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο και με 11 συνεχόμενους πόντους σε λιγότερο από δύο λεπτά, μείωσε τη διαφορά στους 3 (50-47). Με καλάθι του Griffin ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 53-53 (25'20''), αλλά έχασε τον Carter, ο οποίος τραυματίστηκε και δεν μπορούσε να βοηθήσει πλέον την ομάδα.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε και πάλι στο -8, με τρίποντο του Τολιόπουλου (63-55) αλλά κατάφερε να μειώσει και πάλι τη διαφορά (66-63) με τη λήξη του δεκαλέπτου!

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Beau Beech έκανε τη διαφορά και με... τετράποντο, έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (73-75 στο 32'30''). Με καλάθι του Turner ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 3 πόντους (78-81), αλλά ο Ιωνικός επανήλθε και το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο σουτ. Ο Griffin το πήρε, το έβαλε και ο ΠΑΟΚ επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη με μία μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-36, 66-63, 83-84

Ιωνικός Νίκαιας: Πετρόπουλος 2, Pridgett 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 10 (1), Hollowell 16 (2), Mustafa 12 (2), Τολιόπουλος 13 (2), Χουγκάζ 14, Holyfield 5.

ΠΑΟΚ: Beech 14 (3), Konate 2, Love 18 (1), Griffin 18 (4), Μαργαρίτης 2, Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης 6 (2), Παπαντωνίου, Carter 18 (4), Turner 2.