4/4/21

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.128

Μπάσκετ Γυναικών 7η αγωνιστική

Εσπερίδες Καλλιθέας - ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ - 65-66

Στην Αθήνα ταξίδεψε ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, όπου και αντιμετώπισε το μεσημέρι της Κυριακής για την 7η αγωνιστική του Πρωταθλήματος τις Εσπερίδες Καλλιθέας, των οποίων και επικράτησαν με 65-66.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος κατάφερε να προηγηθεί με 1-5, με τις αντιπάλους να ισοφαρίζουν σε 5-5. Οι "ασπρόμαυρες" κατάφεραν και πάλι να πάρουν ένα προβάδισμα, 5-9, και παρ' ότι οι Εσπερίδες μείωσαν σε 8-9, ξανάνοιξαν τη διαφορά +6 (8-14). Αν και με ένα σερί, οι Εσπερίδες ισοφάρισαν σε 16-16, οι παίκτριες του Δικεφάλου δεν το άφησαν έτσι, κλείνοντας την περίοδο προηγούμενες με 16-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος, με το πόδι στο "γκάζι" έχτισαν μία διαφορά των +8 πόντων, 18-26, ανοίγοντάς την αργότερα στο +9 (26-35) και στο +11 (28-39). Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι αντίπαλες με ένα σερί 8-0, μείωσαν σε 36-39, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι "ασπρόμαυρες" διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 39-44, οπότε και επέτρεψαν στις γηπεδούχες να ισοφαρίσουν και να περάσουν μπροστά στο σκορ (45-44).  Η ισοπαλία ήρθε στο 48-48, με τον Δικέφαλο να παίρνει ένα προβάδισμα +4 πόντων (48-52) και το κλείσιμο της περιόδου να τον βρίσκει προηγούμενο με 50-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το 61-63, οπότε και επέτρεψε στις αντίπαλες με εύστοχο τρίποντο να περάσουν μπροστά στο σκορ με 65-63. Mία εύστοχη βολή και ένα σουτ έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στον Δικέφαλο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 65-66.

Ο ΠΑΟΚ, έδειξε να έχει ανάγκη να βρει ρυθμό, λόγω της μακρόχρονης αγωνιστικής απραξίας, ωστόσο κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο του αγώνα και να πάρει την εκτός έδρας νίκη.

Στην επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ υποδέχεται την Ελευθερία Μοσχάτου στο PAOK Sports Arena την Τετάρτη 7 Απριλίου 2021

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-39, 50-52, 65-66

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Ακλ 9, Μάγιο 30(4), Κιλαζίδου, Σύρρα 3, Στεφανάκη, Τόλη Ε., Τόλη Κ., Λέξα, Καρλάφτη 4, Τσαβόνι 4, Μάντεν 16

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.208

Play-Off, Super League 8η αγωνιστική ΠΑΟΚ - Αεκ - 3-2 Για την 8η αγωνιστική των play offs της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ.....