3/4/21

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.126

Βόλεϊ Γυναικών Προκριματική Φάση 2ος αγώνας, Κύπελλο Ελλάδος

Θέτις Βούλας - ΠΑΟΚ - 1-3

Στη ρεβάνς της προκριματικής φάσης του Κυπέλλου Βόλεϊ Γυναικών, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας το απόγευμα του Σαββάτου 3 Απριλίου 2021 τη Θέτιδα Βούλας, της οποίας και επικράτησε με 1-3 σετ, παίρνοντας την πρόκριση για τους «8» του θεσμού.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, αν και προσπάθησε, δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (8-4), με τη διαφορά να διατηρείται και στην συνέχεια της εξέλιξης του σετ (16-13). Παρ’ όλτι οι ασπρόμαυρες προσπάθησαν να μειώσουν σε 21-19, δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, με το σετ να ολοκληρώνεται με 25-22.

Διαφορετική ήταν η εξέλιξη του δευτέρου σετ, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει από νωρίς το προβάδισμα με 1-5, το οποίο σταδιακά άνοιξε στο +8, 5-13. Με τα κορίτσια του Δικεφάλου να μη χάνουν στιγμή τον ρυθμό τους, αλλά και τον έλεγχο του παιχνιδιού, το σετ ολοκληρώθηκε με 15-25 υπέρ των ασπρόμαυρων, οι οποίες ισοφάρισαν σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος, αν και έμεινε πίσω στο σκορ, 8-7, πήρε στα χέρια του τον έλεγχο και με ένα σερί 9-0, έκανε το 8-16. Η διαφορά σταδιακά ανέβηκε στο +10, με τον ΠΑΟΚ να κατακτά το σετ με 14-25 σκορ.

Στο τέταρτο σετ, τα κορίτσια του Δικεφάλου πήραν ένα προβάδισμα +3 πόντων, 4-7 και 8-11, και, έπειτα, με το πόδι πατημένο στο "γκάζι", εκτόξευσαν τη διαφορά στο +6, 10-16 και στο +7, 12-19, για να φτάσουν τελικά στην κατάκτηση του σετ με 16-23 και της νίκης με 1-3 σετ.

Στο διά ταύτα, ο Δικέφαλος, παρά τη μεγάλη αγωνιστική απραξία και την έλλειψη ρυθμού, έδειξε την αγωνιστική του ποιότητα και πήρε επάξια την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 15-25, 14-25, 16-25)

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Γεωργιάδου 12 (5/10 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Χατζηγρηγορίου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Σιρίνινα 12 (10/31 επ., 2 μπλοκ), Δραγουμάνου 12 (11/40 επ., 1 άσος, 32% υπ. - 25% άριστες), Αποστολάκη 9 (8/27 επ., 1 άσσος, 41% υπ. - 31% άριστες), Παπαγεωργίου 9 (6/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Καράμπαλη (λ, 24% υπ. - 12% άριστες), Οικονόμου (λ), Παναγοπούλου, Μπόκη, Μαραθοκαμπίτου 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Λάβδα, Παπαδεράκη.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 13 (8/15 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ηλιοπούλου, Μερτέκη 15 (12/30 επ., 3 μπλοκ, 55% υπ. - 45% άριστες), Κούμπουρα 17 (13/30 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πότοκαρ 11 (11/23 επ., 50% υπ. - 41% άριστες), Τσιόγκα 8 (3/7 επ., 5 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 42% υπ. - 17% άριστες), Γεωργιάδου (λ), Κλέπκου, Κυπαρίση 7 (5/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).