28/1/21

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.073

6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League

Αεκ - ΠΑΟΚ -76-56

Την εκτός έδρας ήττα με 76-56 από την ΑΕΚ γνώρισε ο ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Ο ΠΑΟΚ έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς και δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να φανεί ανταγωνιστικός.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ κακός στο πρώτο δεκάλεπτο και έχασε την επαφή του στο σκορ από τα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να προηγείται με 22-2 στο 9΄ και να κλείνει την πρώτη περίοδο, έχοντας το προβάδισμα με 26-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά. Με τον Sagaba Konate να βρίσκει σκορ, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 31-14 στο 14΄, ενώ με ένα καλάθι του Malcolm Griffin διαμορφώθηκε το 40-23 στο 18΄, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με την ΑΕΚ να είναι μπροστά με 44-27.

O ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να κρατάει τη διαφορά κοντά ή και πάνω από τους 20 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να είναι μπροστά με 61-39. Στην τέταρτη περίοδο, η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 27 πόντους (76-49), με το σκορ στο τέλος του αγώνα να είναι στο 76-56.

Άρης Λυκογιάννης

«Δεν είναι πολλά που μπορούμε να πούμε. Ο αντίπαλος έδειξε μεγαλύτερη διάθεση κι επιθυμία για τη νίκη. Για κάποιον ανεξήγητο λόγο φανήκαμε χωρίς ενέργεια και το πιο αρνητικό για μένα, χωρίς επιθυμία να νικήσουμε.

Βγάλαμε ένα πολύ κακό πρόσωπο το οποίο από τη μία, πρέπει να μας προβληματίσει έντονα, από την άλλη όμως, μας δίνει και ένα μήνυμα για τη συνέχεια. Είχα πει ότι οι απουσίες της ΑΕΚ θα ενεργοποιήσουν τους υπάρχοντες παίκτες τη ΑΕΚ και το είχαμε επισημάνει και στους παίκτες μας. Η εικόνα μας έδειξε ότι δε μπήκαμε με τη σωστή νοοτροπία και το σωστό σκεπτικό στο παιχνίδι»

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 44-27, 61-39, 76-56

Αεκ: Moreira 4, Langford 14, Maciulis 18 (3), Ζήσης 6, Γόντικας, Μωραΐτης 5, Lojeski 11, Ρογκαβόπουλος 9 (1) Kingsley 6, Slaughter 3

ΠΑΟΚ: Beech 7 (1), Konate 13, Love 9, Griffin 8, Τσαλμπούρης, Μαργαρίτης 4, Κακλαμανάκης 6, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 2, Turner 3 (1), Mitrou-Long 4

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.208

Play-Off, Super League 8η αγωνιστική ΠΑΟΚ - Αεκ - 3-2 Για την 8η αγωνιστική των play offs της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ.....