13/4/19

oxyro N 3.670

Βόλεϊ Ανδρών

ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π. Κηφισιά - 3-0

Στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος της Volley League, o ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την Κηφισιά στο PAOK Sports Arena, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη στη σειρά των αγώνων με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Όκολιτς, Μουαγκουτούτια, Φιλίποφ, Τακουρίδη, Κλάπβαικ, Σαφράνοβιτς και λίμπερο τον Εφραιμίδη, πήγε "χέρι-χέρι" με τους φιλοξενούμενους μέχρι το 14-14, σημείο από το οποίο και έπειτα πάτησε "γκάζι" και πήρε ένα προβάδισμα των +4 πόντων, 19-15 και 20-16. Η κατάκτηση του σετ ήταν μονόδρομος με τη λήξη του να βρίσκει τον ΠΑΟΚ προηγούμενο με 1-0 σετ, με σκορ 25-19.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος προηγήθηκε με +2 πόντους, 5-3 και 6-4 και άνοιξε στη συνέχεια τη διαφορά στους +4 πόντους, 10-6. Η ανεβασμένη ψυχολογία των «ασπρόμαυρων» έστειλε τη διαφορά στους +9, 18-9, με το σετ να καταλήγει τελικά στον ΠΑΟΚ με 25-15 τελικό σκορ.

Στο τρίτο σετ, το σκορ βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, 3-3, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει μπροστά στο +3, 7-4. Παρά τις εναλλαγές, ο Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 11-8, οπότε και οι αντίπαλοι με ένα σερί ισοφάρισαν σε 11-11 και πέρασαν μπροστά, 11-12. Οι «ασπρόμαυροι» πέρασαν και πάλι μπροστά με 15-13, με την Κηφισιά να ζητά τάιμ άουτ. Στην επιστροφή, οι παίκτες του Γιούρι Φιλίποφ, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο, προηγήθηκαν με 21-16, κατακτώντας τελικά το σετ με 25-18 και τη νίκη με 3-0 σετ.

Συμπερασματικά, ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται για να φτάσει στην τελική φάση του πρωταθλήματος, ικανοποιώντας παράλληλα με την απόδοσή του.

Ο δεύτερος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τη Δευτέρα 15 Απριλίου 2019 και ώρα 17:00 στο PAOK Sports Arena, όπου ο Δικέφαλος θα χρειαστεί για ακόμη μία φορά τη στήριξη των φίλων του.

Γιούρι Φιλίποφ:
"Να ευχαριστήσω τα παιδιά και όσους ήταν σήμερα στο γήπεδο! Για εμάς, η σημερινή νίκη είναι ένα βήμα. Το χαρήκαμε μέσα στο γήπεδο, αλλά αύριο ξεκινάει μία άλλη μέρα, θα ξεκουραστούμε και θα ξεκινήσουμε την προετοιμασία για το παιχνίδι της Δευτέρας. Μπορεί το σκορ να έδειξε ότι είναι ένα εύκολο παιχνίδι, αλλά δεν ήταν! Παίξαμε πολύ συγκεντρωμένα, είχαμε σταθερότητα σαν ομάδα και πετύχαμε τη νίκη. Η προσοχή μας από εδώ και πέρα στο επόμενο παιχνίδι".

Αναλυτικά τα σετ: 25-19, 25-15, 25-18