31/3/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.176

Μπάσκετ Γυναικών 21η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Πρωτέα Βούλας -80-82

Για την 21η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ υποδέχτηκε το μεσημέρι της Κυριακής 31 Μαρτίου, στο PAOK Sports Arena, γνωρίζοντας την ήττα στην παράταση με 80-82.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ στο παιχνίδι, με τον Δικέφαλο να παίρνει το προβάδισμα, 15-12, το οποίο συνέχισε να διατηρεί, 18-16. Στα τελευταία λεπτά οι «ασπρόμαυρες» διατηρούσαν το προβάδισμα τους, 18-16, ωστόσο ένα 0-5 των φιλοξενούμενων, διαμόρφωσε το τελικό για την πρώτη περίοδο, 20-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά των τελευταίων λεπτών της πρώτης περιόδου παρέμενε, με τις παίκτριες του Δικεφάλου να μειώνουν συνεχώς, 28-32. Η ατυχία «χτύπησε» και πάλι τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, καθώς ο Άγγελος Αγγελίδης είδε την Μυλωνάκη να αποχωρεί τραυματίας, προσθέτοντας ακόμα ένα πρόβλημα. Η διαφορά αυξήθηκε στα τελευταία λεπτά, 30-39, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 32-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, έχοντας να διαχειριστεί και το πρόβλημα που δημιουργήθηκε με την Μυλωνάκη, ξεκίνησε «μουδιασμένα» επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να αυξήσουν την διαφορά, 34-50. Οι «ασπρόμαυρες» βρήκαν τα πατήματα τους, έβγαλαν αντίδραση και με σερί 7-0 μείωσαν, 41-50, ενώ στη συνέχεια παίζοντας απολύτως συγκεντρωμένα στην άμυνα και στην επίθεση, μείωσαν ακόμα περισσότερο, 47-52, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ένα 0-7 σερί των φιλοξενούμενων ανέβασε την διαφορά, 47-59, ωστόσο η απάντηση ήταν «ασπρόμαυρη» και με 12-0 σερί το παιχνίδι ισορρόπησε, 59-59. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες πετύχαιναν διαδοχικά καλάθια, τα οποία έφεραν το σκορ στο 68-68. Στα τελευταία δευτερόλεπτα και με το σκορ στο 69-70, ο Δικέφαλος ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές, με το παιχνίδι να οδηγείται σε παράταση, 70-70. Μέσα σε όλα, ο Άγγελος Αγγελίδης είχε να διαχειριστεί και τον τραυματισμό της Ουόκερ, η οποία τέθηκε νοκ-άουτ, κάνοντας το έργο του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ακόμα πιο δύσκολο.

Στην παράταση, οι φιλοξενούμενες μπορεί να ξεκίνησαν καλύτερα, 72-77, ωστόσο με 5-0 σερί ο Δικέφαλος ισοφάρισε άμεσα, 77-77. Σε κομβικό σημείο ο Πρωτέας πήρε προβάδισμα, 78-81. Στην επόμενη επίθεση του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, οι φιλοξενούμενες έκαναν φάουλ, ο Δικέφαλος πέτυχε μία βολή, ωστόσο στην δεύτερη πήρε επιθετικό ριμπάουντ, 79-81. Σ' εκείνο το σημείο οι «ασπρόμαυρες» μπορούσαν να οδηγήσουν το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση, ωστόσο το 1/2 στις βολές έκανε το έργο του δύσκολο, 80-81. Με τον χρόνο να μετρά αντίστροφα, διαμορφώθηκε το 80-82, το οποίο ήταν και τελικό για την αναμέτρηση.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Άγγελου Αγγελίδη, την Τετάρτη 3 Απριλίου και ώρα 15:00, εκτός έδρας, κόντρα στην Ελευθερία Μοσχάτου, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1 Μπάσκετ γυναικών.

Δεκάλεπτα: 20-23, 32-41, 47-52, 70-70 (κ.δ.), 80-82 (παρ.)

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης): Ουόκερ 16, Ράις 19, Κουμαντσιώτου, Μυλωνάκη, Μιχαηλίδου 10(2), Σταματάκη 4, Τζόουνς 31(1).