31/3/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.175

Βόλεϊ Γυναικών Δεύτερος προημιτελικός

Αεκ - ΠΑΟΚ - 3-0

Για τον δεύτερο προημιτελικό της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, προκειμένου να αντιμετωπίσει το απόγευμα του Σαββάτου 30 Μαρτίου, την ΑΕΚ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ντέακ, Πολυνοπούλου, Τσιόγκα, Ουίλιαμς, Φανγκ, Κλέπκου και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Στο πρώτο σετ, το «μουδιασμένο» ξεκίνημα των παικτριών του Δικεφάλου, επέτρεψε στις γηπεδούχες να πάρουν προβάδισμα, 10-4. Η διαφορά συνέχισε να παραμένει σε υψηλά επίπεδα και στα μέσα, 15-7, με τις παίκτριες του Δικεφάλου να βγάζουν αντίδραση και να μειώνουν, 16-14. Ένα 3-0 σερί των γηπεδούχων αύξησε την διαφορά, 19-4, οι «ασπρόμαυρες» δεν είχαν απάντηση στη συνέχεια, με το 25-21 να διαμορφώνει το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ήταν εκείνες που ξεκίνησαν δυναμικά, παίρνοντας το προβάδισμα, 1-6. Η διαφορά συνέχισε να υπάρχει, 4-9, ωστόσο με 5-0 σερί το σετ... ισορρόπησε, 9-9. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες πηγαίναν χέρι-χέρι έως το 19-18. Οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ανέβασαν ρυθμό και πήραν το προβάδισμα, 22-23, ωστόσο με 3-0 σερί οι αντίπαλοι έκαναν το 25-23 και το 2-0.

Στο τρίτο σετ, και με την πρόκριση να έχει κριθεί, ο Θάνος Τερζής μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες της ομάδας του. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ από την αρχή έως το 10-9. Σ' εκείνο το σημείο οι γηπεδούχες δημιούργησαν σερί και αύξησαν το προβάδισμα τους, 14-10. Η διαφορά των τεσσάρων πόντων παρέμεινε έως την τελική ευθεία, 21-17, οι παίκτριες του Δικεφάλου δεν μπόρεσαν να μειώσουν, με το τελικό 25-21 να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Πλέον, το τμήμα Βόλεϊ γυναικών ξεκινάει τον σχεδιασμό της επόμενης αγωνιστικής περιόδου, αφήνοντας πίσω του όσα συνέβησαν στην φετινή περίοδο, με στόχο ο ΠΑΟΚ να πρωταγωνιστεί.

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-15, 25-21

2ο σετ: 4-8, 16-14, 21-19, 25-23

3ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-21

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-23, 25-19) σε 79'.

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 8 άσσους, 41 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 35 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Αεκ (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 9 (5/8 επ., 2 άσσοι, 2  μπλοκ), Στράντζαλη 7 (6/26 επ., 1 άσσος, 45% υπ.-15% άριστες),  Τσάριτς 14 (10/26 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (0/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Καλαντάτζε 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Σολέ 8 (6/20 επ., 2 άσσοι, 25% υπ.-17% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 72% υπ.-44% άριστες), Κοσμά (λ), Τσιτσιπλάμη 2 (2/2 επ.), Στάικου, 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Παπαναστάση, Τσίρκοβιτς 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ.-25% άριστες).

Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 3 (1/8 επ., 2 μπλοκ), Φανγκ 5 (5/12 επ., 45% υπ.-27% άριστες), Κλέπκου 5 (5/16 επ., 33% υπ.-00% άριστες), Ντέακ 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Τσιόγκα 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Γουίλιαμς 6 (5/26 επ., 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 50% υπ.-38% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου, Οικονομίδου 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ), Αρμουτσή, Κυπαρίσση 7 (6/17 επ., 1 άσσος, 57%-21% άριστες), Τερζόγλου 2 (2/5 επ.).