28/1/22

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.384

Ποδόσφαιρο γυναικών 10η αγωνιστική

Αελ - ΠΑΟΚ - 0-2

Για την 10η αγωνιστική της Women's Football League, ο ΠΑΟΚ Morris ταξίδεψε στη Λάρισα, όπου και αντιμετώπισε την ΑΕΛ, την οποία και κέρδισε με 0-2.

Ο ΠΑΟΚ Morris παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Χατζηχαριστού, Σμιλίκοβιτς, Χαράλντσντοτιρ, Μήτκου, Γιαννακά, Στράντζαλη, Χαλατσογιάννη, Δοϊρανλή, Βαρδαλή, Ακίντα και Μπαξεβάνου.

Τα είκοσι πρώτα λεπτά του παιχνιδιού δεν είχαν ιδιαίτερη δράση, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων προσπαθώντας να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της ΑΕΛ.

Τη λύση ήρθε να δώσει η Γεωργία Χαλατσογιάννη στο 25' με ψιλοκρεμαστό σουτ λίγο έξω από την περιοχή.

Στη συνέχεια, ο Δικέφαλος ανέβασε στροφές και βρήκε και δεύτερο γκολ δεκαπέντε λεπτά αργότερα με την Θωμαή Βαρδαλή να ξεκλειδώνει την Μαρία Μήτκου στα αριστερά , εκείνη με την σειρά της σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, απ' όπου η Έσε Ακίντα έγραψε το 0-2 με πανέμορφη καρφωτή κεφαλιά.

Στην επανάληψη, η αναμέτρηση είχε την ίδια εικόνα μ'αυτή του πρώτου ημιχρόνου με τις ομάδες να παίζουν επιφυλακτικά τη μπάλα.

Στο 68ο λεπτό η Βαρδαλή άφησε τη θέση της στην Μαρία Μπασούρη, η οποία έκανε το ντεμπούτο της με τα ασπρόμαυρα.

Στο 80ο λεπτό η Φανή Δοϊρανλή παραχώρησε τη θέση της στην Αναστασία Σιδηροπούλου, με την νεαρή και ελπιδοφόρα μέσο να κάνει κι αυτή με τη σειρά της, το ντεμπούτο της με τον Δικέφαλο στο στήθος.

Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, ο ρυθμός ήταν χαμηλός. Η ΑΕΛ απείλησε στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι στο 83' από στημένη φάση. Τελικά, η αναμέτρηση έληξε με το Δικέφαλο να κρατάει το clean sheet και να κερδίζει με 0-2.

Συμπερασματικά, ο ΠΑΟΚ Morris κυριάρχησε του αντιπάλου του και συνέχισε την ξέφρενη πορεία του στο πρωτάθλημα για ένατο παιχνίδι, διατηρώντας το αήττητο.

Στα άξια αναφοράς, η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου, ο οποίος ήταν σε τραγική κατάσταση για αναμέτρηση Α' Εθνικής και δεν βοήθησε καμία από τις δύο ομάδες να κάνουν το παιχνίδι τους.

Ημίχρονο: 0-2

Τελικό: 0-2

ΠΑΟΚ Morris (Λευτέρης Κανάτας): Χατζηχαριστού, Σμιλίκοβιτς, Χαράλντσντοτιρ, Μήτκου, Γιαννακά, Στράντζαλη, Χαλατσογιάννη, Δοϊρανλή (80' Σιδηροπούλου), Βαρδαλή (68' Μπασούρη), Ακίντα, Μπαξεβάνου

Μπάσκετ γυναικών 10η αγωνιστική, Α1

ΠΑΟΚ - Χανιά -83-72

Νίκη για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε του Ο.Α. Χανίων το απόγευμα του Σαββάτου 29 Ιανουαρίου 2022 στο PAOK Sports Arena με 83-72.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τις Holivay, Madden, Makitalo, Καρλάφτη και Quinones και κατάφερε να προηγηθεί με 3-0 και 5-2. Στη συνέχεια, οι αντίπαλες μείωσαν σε 5-4, ενώ η ισοπαλία ήρθε στο 6-6 και διατηρήθηκε μέχρι το 10-10. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά στο σκορ με 10-12, με το εύστοχο τρίποντο της Ρένιας Καρλάφτη να δίνει και πάλι το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 13-12. Παρ’ ότι ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 15-14, το εύστοχο δίποντο του ΟΑ Χανίων διαμόρφωσε το 15-16 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος, δεν διατήρησε τον έλεγχο, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 17-22 και στη συνέχεια με 17-25. Παρ’ ότι οι φιλοξενούμενες είχαν χτίσει ένα προβάδισμα των +8 πόντων (19-27), οι «ασπρόμαυρες» δεν αποθαρρύνθηκαν, μειώνοντας, με ένα σερί 6-0, σε 25-27. Η συνέχεια βρήκε τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 28-29 και τελικά να περνάει μπροστά στο σκορ (30-29), με εύστοχο δίποντο της Χαιριστανίδου. Στη συνέχεια, οι «ασπρόμαυρες» έχτισαν μία διαφορά των +6 πόντων (35-29), την οποία σταδιακά εκτόξευσαν στους +7 πόντους (39-32), σκορ με το οποίο και πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, τα κορίτσια του Δικεφάλου, έχοντας πάρει τις κατάλληλες ανάσες, μπήκαν δυνατά, με αποτέλεσμα να «ανοίξουν» τη διαφορά στους +11 πόντους (43-32). Η συνέχεια, βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με +12 πόντους (46-34 και 48-36). Το προβάδισμα του Δικεφάλου, άγγιξε τους +14 πόντους στο 53-39, και τους +16 πόντους στο 55-39. Σε εκείνο το σημείο, οι αντίπαλες προσπάθησαν να βγάλουν τη δική τους αντίδραση, μειώνοντας σε 55-49 με ένα σερί 10-0, με την λήξη της περιόδου να βρίσκει τον ΠΑΟΚ προηγούμενο με +8 πόντους (57-49).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ έδωσε το δικαίωμα στις αντιπάλους του να μειώσουν σε 57-51, ωστόσο η εύστοχη βολή της Quinones και το εύστοχο δίποντο της Makitalo, διαμόρφωσαν το σκορ σε 60-51. Ο Ο.Α. Χανίων μείωσε σε 60-56, με τις Madden και Quinones να ανοίγουν και πάλι τη διαφορά στους +8 πόντους (64-56). Η διαφορά ανήλθε και πάλι σε 10 πόντους (66-56), μετά τις δύο εύστοχες βολές της Καρλάφτη, ωστόσο, οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν μειώνοντας σε 66-61. Οι «ασπρόμαυρες» πήραν και πάλι προβάδισμα +8 πόντων (69-61), ενώ λίγα λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν διαμορφωμένο σε 71-66. Το εύστοχο δίποντο της Stephanie Madden έδωσε και πάλι προβάδισμα +7 πόντων στον ΠΑΟΚ (73-66). Το εύστοχο τρίποντο της Καρλάφτη μόλις 01:34 πριν το τέλος, έδωσε αέρα +8 πόντων στον Δικέφαλο (76-68), ενώ στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε στους +9 πόντους (80-71). Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή με σκορ 83-72.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ, εμφάνισε πολύ καλή λειτουργία τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά και τελικά έφτασε στη νίκη. Ντεμπούτο έκανε και η Stephanie Madden, η οποία έχει αγωνιστεί ξανά την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο με τα «ασπρόμαυρα».

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 15-16, 39-32, 57-49, 83-72

ΠΑΟΚ (Κεραμυδάς): Hollivay 7, Madden 16, Χαιριστανίδου 6, Makitalo 15, Στεφανάκη Ε., Κατσαμούρη 4, Στεφανάκη Ι., Τόλη, Καρλάφτη 14, Κιλαζίδου 6, Quinones 15