5/12/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.063

Βόλεϊ Γυναικών 2ος  αγώνας των «16» του CEV Women's Challenge Cup

ΠΑΟΚ - Ντιναμό Ζάγκρεμπ - 0-3  «χρυσό» σετ με 15-6

Την πρόκριση στους «8» του CEV Women's Challenge Cup πήρε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο «χρυσό» σετ με 15-6 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, με την «κανονική διάρκεια» να τελειώνει 0-3.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βίγκαρς, Μιλάνοβα, Ουίλιαμς, Οικονομίδου, Πολυνοπούλου, Τερζόγλου και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος ο οποίος ξεκίνησε καλύτερα, 8-5, ωστόσο με σερί 0-6, η Ντιναμό έκανε την ανατροπή, 8-11. Στη συνέχεια του σετ, οι φιλοξενούμενες πήραν ψυχολογία, διατηρώντας την διαφορά υπέρ τους, 13-17. Ο Δικέφαλος βρέθηκε σε δύσκολο σημείο στην τελική ευθεία, 15-22, προσπάθησε να αντιδράσει, 19-24, ωστόσο δεν τα κατάφερε με το 19-25 να διαμορφώνει το 0-1 στα σετ.

Παρόμοια ήταν η εικόνα του δευτέρου σετ, με αυτή του πρώτου, με τον ΠΑΟΚ να ξεκινάει καλύτερα, έχοντας το προβάδισμα, 8-4. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενες έβγαλαν αντίδραση και έκαναν την ανατροπή, 11-12. Από κείνο το σημείο και έπειτα, η Ντιναμό διατηρούσε το προβάδισμα της, 14-17. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση, ανέβασε την απόδοσή του και έφερε το σετ στα ίσια, 19-19, Στην τελική ευθεία, οι φιλοξενούμενες βρήκαν προβάδισμα, 20-24, το οποίο τις έδωσε τέσσερα σετ-μπολ. Ο Δικέφαλος «έσβησε» τα δύο, 22-24, ωστόσο δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο, με το 22-25 να διαμορφώνει το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ παρουσίασε καλή εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος της διάρκειας του, θέλοντας να μειώσει στα σετ και να διεκδικήσει την πρόκριση από την «κανονική διάρκεια». Οι «ασπρόμαυρες» δημιούργησαν διαφορά υπέρ τους στην αρχή, 12-9, την οποία στη συνέχεια ισοφάρισαν οι «Κροάτισσες», 15-15. Στην τελική ευθεία ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοσή του, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα, 22-18. Κάπου εκεί ήρθε ένα ολικό «μπλακ-άουτ», το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενες και με σερί 0-6, πήραν εκείνες ξεκάθαρο προβάδισμα, 22-24. Κάνοντας τα εύκολα, δύσκολα, οι παίκτριες του Δικεφάλου δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, με το 22-25, να κάνει το 0-3 στα σετ, στέλνοντας την πρόκριση σε «χρυσό» σετ.

Στο «χρυσό» σετ, ο ΠΑΟΚ έβγαλε το καλό του πρόσωπο, έπαιξε κυριαρχικά, και εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική αρχή του, 8-0, έβαλε δύσκολα στο έργο των «Κροατών». Οι παίκτριες του Δικεφάλου δεν άφησαν κανέναν περιθώριο αντίδρασης στις φιλοξενούμενες και με 15-6 κατέκτησαν το «χρυσό» σετ, παίρνοντας την πρόκριση στους «8» του CEV Women's Challenge Cup.

Στους «8» του ευρωπαϊκού θεσμού, ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Γαλατασαράϊ – Βισμπάντεν (πρώτο ματς 2-3 σετ νίκη οι Γερμανίδες).

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Ντάρκο Ζάκοτς, το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00, εντός έδρας, κόντρα στον Άρη, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

1ο σετ: 8-5, 12-16, 14-21, 19-25

2ο σετ: 8-4, 13-16, 19-21, 22-25

3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-17, 22-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Ντινάμο Ζάγκρεμπ προήλθαν από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 22-25, 22-25, χρυσό σετ: 15-6) σε 93'

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Βίγκαρς 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πολυνοπούλου 5 (2/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 8 (8/26 επ.), Τερζόγλου 5 (1/2 επ., 4 μπλοκ), Μιλάνοβα 8 (8/22 επ., 29% υπ. - 24% άριστες), Κλέπκου (0/7 επ., 29% υπ. - 14% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 52% υπ. - 48% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Γουίλιαμς 16 (15/29 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Τσιόγκα 7 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ).

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Ιγκόρ Σίμουντσιτς): Νίντσεβιτς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ντέακ 7 (3/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μλίναρ 10 (9/24 επ., 1 άσσος, 46% υπ.-23% άριστες), Τρίτσολ 10 (4/13 επ., 6 μπλοκ), Βρίμπανιτς 17 (16/38 επ., 1 άσσος, 45% υπ.-39% άριστες), Μπάμπιτς 12 (11/35 επ., 1 μπλοκ) / Στόσιτς (λ, 50% υπ. - 31% άριστες), Κρουχόνια.

Πόλο Ανδρών 14η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Αεκ - 12-8

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Πόλο ανδρών ο ΠΑΟΚ Domus Ergo, ο οποίος επικράτησε στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο την ΑΕΚ με 12-8, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1.

Στο πρώτο οκτάλεπτο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα το παιχνίδι, πετυχαίνοντας από δύο τέρματα εναλλάξ, 2-2. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα, 2-3, ωστόσο ο Τσολακούδης ισοφάρισε προς στιγμή, 3-3, με το τελικό σκορ να είναι 3-4.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο ο ΠΑΟΚ Domus Ergo έφερε το παιχνίδι στα ίσια με γκολ του Ντελιτς, 4-4, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα, 4-5. Με γκολ του ο Σαλέχ διαμόρφωσε το τελικό, 5-5, για το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος κράτησε την καλή του εμφάνιση και πήρε «κεφάλι» στην αναμέτρηση, με τρία σερί γκολ από τους Ντέλιτς, Τσολακούδη και Κόουπμαν, κάνοντας το 8-5. Η ΑΕΚ μείωσε σε 8-7, με τον Ντελιτς να ανοίγει ξανά την διαφορά, 9-7. Με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 10-8.

Στο τέταρτο, τελευταίο και καθοριστικό οκταλεπτο, ο ΠΑΟΚ Domus Ergo κράτησε την ΑΕΚ στο μηδέν ενώ πέτυχε και δύο σερί γκολ με τους Ντελιτς και Τσολακουδη και κλείδωσε την «ασπρόμαυρη» επικράτηση, με το τελικό 12-8.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου δεν έχει γίνει γνωστή ακόμα, καθώς η ομάδα περιμένει να μάθει το πρόγραμμα της Β' φάσης του πρωταθλήματος.

Οκταλεπτα: 3-4, 2-1, 5-3, 2-0

ΠΑΟΚ Domus Ergo (Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Νταλάπας, Λασκαρίδης, Προσινικλής Νίκος, Καπράγκος, Κεχαλάρης 2, Τσολακούδης 2, Ξυλάς, Ντέλιτς 5, Προσινικλής Πολυμέρης, Κούπμαν 2, Κουγιούνης, Σιορδίλης, Σάλεχ 1, Καρατζάς.