2/12/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.057

Χάντμπολ Γυναικών 7η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Αεκ - 43-26

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, επικρατώντας της ΑΕΚ με 43-26, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι και δημιούργησε ένα προβάδισμα τριών τερμάτων, 7-4, το οποίο οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν στο εικοσάλεπτο, 12-12. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ mαteco αύξησε τον ρυθμό του αγώνα, έβγαλε άμυνες, σκόραρε στην επίθεση, και πήρε το προβάδισμα, 20-15, το οποίο ήταν και τελικό σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Υπερπρωταθλήτριες Ελλάδος μπήκαν «φουριόζες» στο γήπεδο, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό τους. Με την Καπρινιώτη να δίνει σημαντικές επεμβάσεις, και Χατζηπαρασίδου-Σεβδίλη να ηγούνται επιθετικά, ο Δικέφαλος... εκτόξευσε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 29-19. Μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στις παίκτριες της «Ένωσης», ο ΠΑΟΚ mαteco αύξανε όλο και περισσότερο την διαφορά, φτάνοντας στην επικράτηση με 43-26.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Δημήτρη Πελεκίδη, την Κυριακή 12 Δεκεμβρίου και ώρα 15:30, εκτός έδρας, απέναντι στον ΓΑΣ Καματερού, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 7-5, 11-9, 13-12, 17-14, 20-15 (Ημ.), 23-17, 27-19, 30-21, 34-23, 38-23, 43-26.

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου 8, Κερλίδη 6, Μεντεσίδου 1, Βράντσιτς 5, Μπουλάτοβιτς 2, Καπρινιώτη, Σαμολάδα 1, Μουράτοβιτς 5, Σεβδίλη 9, Ζενέλι, Γρμπάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μπουράτο 4, Τσικνάκη, Σίλβα.

Χάντμπολ Ανδρών 10η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Διομήδης Άργους -27-26

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Handball Premier ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε του Διομήδη Άργους με 27-26, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Δικέφαλος ξεκίνησε «μουδιασμένα», δείγματος της νευρικότητας και της σημαντικότητας του παιχνιδιού, 7-11. Οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν ρυθμό, και με αντεπίθεση διαρκείας έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, 12-12. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, σβήνοντας η μία τα προβαδίσματα της άλλης. Στο 28:30 του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ έχασε τον Λαδάκη με κόκκινη κάρτα, κάνοντας ακόμα πιο απαιτητικό το έργο του Στέλιου Σεϊρεκίδη. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 16-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ έβγαλε χαρακτήρα, και παίρνοντας πολύτιμες βοήθειες από τον τερματοφύλακα του, Λευτέρη Παπάζογλου, δημιούργησε προβάδισμα, 22-19. Οι φιλοξενούμενοι, αντέδρασαν σ' εκείνο το σημείο, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια, 22-22. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την διπλή δίλεπτη αποβολή του Διομήδη, και με 2-0 σερί πήρε σημαντικό προβάδισμα στις αρχές του τελευταίου πεντάλεπτου, 25-23. Σ' εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 0-2 σερί, καθώς εκμεταλλεύτηκαν την δίλεπτη αποβολή στον Δικέφαλο, 25-25. Σ' ένα δραματικό φινάλε, οι δύο ομάδες σκόραραν από ένα τέρμα, 26-26, δίνοντας στο παιχνίδι... άγρια ομορφιά. Το φινάλε της αναμέτρησης επιφύλασσε δύο «ασπρόμαυρους» ήρωες. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Παπάζογλου κέρδισε οφθαλμοφανέστατο πέναλτι, το οποίο υποδείχτηκε μάλιστα με την βοήθεια του VAR. Ο Ελευθεριάδης ευστόχησε πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος, και χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 27-26.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Στέλιου Σεϊρεκίδη, το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00, εκτός έδρας, απέναντι στον ΟΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 5-6, 7-11, 12-13, 14-15, 16-16 (ημχ), 16-16, 19-18, 22-20, 22-22, 25-24, 27-26

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Λαδάκης, Ελευθεριάδης 2, Τσαμουρίδης 1, Παπαγεωργίου, Θ. Παπάζογλου 7, Κ. Κουκμίσης 4, Λ. Παπάζογλου, Τσαναξίδης 3, Μαρίνος, Ν. Κουκμίσης, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 4, Μποτσκάρεφ 2, Δαϊος, Τζωρτζίνης 4.