24/10/22

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.661

Χάντμπολ γυναικών 4η αγωνιστική, Α1

ΓΑΣ Καματερού - ΠΑΟΚ -14-27

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, επικρατώντας του ΓΑΣ Καματερού, εκτός έδρας, με 14-27, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ mαteco παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Τσικνάκη, Μεντεσίδου, Ζενέλι, Γκρμπάβσεβιτς, Χατζηπαρασίδου, Μπροκάρντο και Βράνσιτς.

Στο πρώτο μέρος, μπορεί οι γηπεδούχες να πέτυχαν πρώτες δύο γρήγορα τέρματα, ωστόσο ο Δικέφαλος ανέβασε τον ρυθμό του και απάντησε με 0-5 σερί, 2-5. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ mαteco συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα του, με τις γηπεδούχες να βγάζουν μία μικρή αντίδραση, μειώνοντας στο γκολ, 6-7. Οι παίκτριες του Δικεφάλου «έσφιξαν» την άμυνα τους, ενώ παράλληλα κυκλοφόρησαν την μπάλα με ταχύτητα, πετυχαίνοντας ένα 0-6 σερί, 6-13. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα τέρμα, με το 7-14 να είναι και τελικό σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δημήτρης Πελεκίδης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στις αθλήτριες του, θέλοντας να «φρεσκάρει» την ομάδα του. Ο Δικέφαλος μπήκε καλύτερα στο πρώτο τέταρτο, και με γρήγορη ανάπτυξη και καλή άμυνα, πήρε διαφορά οκτώ τερμάτων 12-20. Συνεχίζοντας σε υψηλό τέμπο, ο ΠΑΟΚ mαteco πήρε και διψήφια διαφορά πέντε λεπτά πριν το τέλος, 13-24. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τον Δικέφαλο να παίρνει τη νίκη στο Καματερό με 14-27.

Πλέον, ακολουθεί η διακοπή λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής Ομάδας, με την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη να έχει χρόνο να δουλέψει ενόψει της απαιτητικής συνέχειας σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη, το Σάββατο 12 Νοεμβρίου, εντός έδρας, απέναντι στον Ορφέα Σουρωτής, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 2-4, 4-7, 6-8, 6-10, 7-14 (ημχ.), 8-16, 10-18, 12-20, 13-23, 13-24, 14-27

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 6, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Βράνσιτς, Χριστοφόρις 1, Σαμολαδά, Αμβροσιάδου 2, Καπρινιώτη, Σεβδίλη 5, Γκόμες 3, Ζενέλι 2, Μποριζόφσκα 2, Γκρμπάβσεβιτς 2, Ριμπέιρο, Μπουράτο 4.

4ης αγωνιστικής Handball

ΠΑΟΚ - ΧΑΝΘ - 32-27

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Handball Premier ο ΠΑΟΚ, κερδίζοντας στην 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος την ΧΑΝΘ με 32-27.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Μοϊσίλοφ, Τσαμουρίδη, Παπάζογλου, Λαδάκη, Τζωρτζίνη, Κουκμίση και Αποστόλου.

Στην έναρξη της αναμέτρησης οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν πολύ δυνατά, ανοίγοντας μάλιστα το σκορ στα πρώτα δευτερόλεπτα με γκολ του Κουκμίση και κάνοντας το 2-0 με τέρμα του Λαδάκη. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα και ισοφάρισαν σε 4-4. Όμως, ο ΠΑΟΚ με τις αποκρούσεις του Μοϊσίλοφ πήρε ξανά το προβάδισμα, με τον Τζωρτζίνη να κάνει το 13-9 με το τέταρτο του γκολ στον αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ολοκληρώθηκε με 17-11.

Στην επανάληψη, ανέβηκε ο ρυθμός και από τις δύο ομάδες. Ωστόσο ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει το πάνω χέρι, δημιουργώντας και διατηρώντας μία διαφορά οκτώ τερμάτων, φτάνοντας στο 20-17 με γκολ του Λαδάκη. Μετέπειτα, οι αντίπαλοι βρήκαν απάντηση, με τους «ασπρόμαυρους» να μην χάνουν την συγκέντρωση τους, με τον Τσαναξίδη να ανεβάζει την διαφορά στα δέκα γκολ, κάνοντας το 29-19. Ο αγώνας τέλειωσε με τον πίνακα του σκορ να γράφει 32-27.

Στην 5η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ θα αναμετρηθεί εκτός έδρας το Τετάρτη 26 Οκτωβρίου, με τον Ζαφειράκη Νάουσας.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 7-5, 11-8, 14-10, 17-11 (ημχ), 20-13, 24-18, 28-19, 30-22, 31-24, 32-27

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας 3, Ελευθεριάδης 1, Τσαμουρίδης 3, Παπάζογλου 4, Νικολαΐδης, Αποστόλου 1, Βελισσαρίου, Τριανταφυλλίδης 2, Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης 3, Κουκμίσης 4, Καβουσανάκης 1, Λαδάκης 3, Τζωρτζίνης 7, Γιαβασίδης.