28/2/21

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.100

15η αγωνιστική Basket League

Λάρισα Bread Factory - ΠΑΟΚ -88-91

O ΠΑΟΚ επικράτησε της Λάρισας με 88-91 στην παράταση για την 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, παίρνοντας τη δεύτερη φετινή εκτός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 7-7.

Ο ΠΑΟΚ έκανε μια εκπληκτική ανατροπή στην παράταση, καθώς βρέθηκε στο -6 2΄30΄΄ πριν το φινάλε, αλλά κατάφερε να φέρει το ματς στα μέτρα του και να πάρει τη νίκη.

O ΠΑΟΚ δεν άρχισε πολύ καλά το παιχνίδι, με τη Λάρισα να είναι η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με ένα σερί 7-0 που τους έδωσε προβάδισμα 12 πόντων στο 10 (26-14).

O ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στην δεύτερη περίοδο και με ένα τρίποντο του Elston Turner μείωσε στους 4 (32-28) στο 15΄. Στο 19΄, ο ΠΑΟΚ μείωσε ακόμα και στον πόντο (38-37) με ένα καλάθι του Δημήτρη Κακλαμανάκη, ωστόσο η Λάρισα πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 5 πόντων (43-38).

Ο ΠΑΟΚ άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 6-0 και με 3/3 βολές του Justin Carter προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 43-44 στο 22΄. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Malcolm Griffin να βάζει μπροστά τον ΠΑΟΚ με 55-56 14΄΄ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και τον Wesley Washpun να διαμορφώνει το 57-56 στο 30΄.

Το παιχνίδι δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Με 2/2 βολές, ο Jermaine Love έφερε τον ΠΑΟΚ στο +4 (67-71) στο 36΄, ενώ με ένα κάρφωμα του Sagaba Konate ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 72-75 στο 38΄.

Ο Jerry Smith ισοφάρισε σε 75-75 με ένα τρίποντο, για να απαντήσει ο Beau Beech δίνοντας εκ νέου προβάδισμα 3 πόντων στον ΠΑΟΚ στα 41΄΄. Ο Smith, όμως, ευστόχησε και σε νέο τρίποντο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση, καθώς ο Jermaine Love δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην τελευταία επίθεση.

Η Λάρισα ξεκίνησε καλύτερα στην παράταση, καθώς με συνεχόμενες βολές προηγήθηκε με 84-79 στα πρώτα 35΄΄του έξτρα πενταλέπτου. Η Λάρισα πήρε διαφορά 6 πόντων (86-80), 2΄25΄΄ πριν το φινάλε, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε το σθένος να απαντήσει με δύο καλάθια του Elston Turner και ένα μακρινό τρίποντο του Malcolm Griffin, παίρνοντας προβάδισμα ενός πόντους στα 43΄΄(86-87).

Ο Smith αστόχησε στην επόμενη επίθεση και έτσι το παιχνίδι κρίθηκε στην ευστοχία των παικτών από την γραμμή των βολών. Griffin και Love δεν αστόχησαν και έτσι ο ΠΑΟΚ έφυγε από το κλειστό της Νεάπολης με τη νίκη με 88-91.

Άρης Λυκογιάννης:

«Eίναι μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς. Θεωρώ ότι είναι μια νίκη που μας δίνει τη δυνατότητα να πάψουμε να κοιτάμε προς τα πίσω μας και πλέον να κοιτάξουμε τις πιο ψηλές θέσεις στη βαθμολογία. Είχαμε σημαδέψει αυτό το παιχνίδι, λέγοντας ότι έχουμε ένα πάρα πολύ δύσκολο πρόγραμμα, αφού έχουμε τις ομάδες με υψηλούς στόχους στο γήπεδό μας και όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια με τις ομάδες που βρίσκονται σε μια διαδικασία να αποφύγουν τις τελευταίες θέσεις εκτός έδρας.

Θεωρώ ότι αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο δεκάλεπτο, από εκεί και πέρα ελέγξαμε το παιχνίδι και τον ρυθμό του και αν δεν υπήρχε η πολύ μεγάλη ευστοχία της Λάρισας στα τρίποντα, νομίζω ότι θα είχαμε κερδίσει από την κανονική διάρκεια. Είναι ξεκάθαρο ότι έχουμε κερδίσει τα τρία δεκάλεπτα της κανονικής διάρκειας και το πεντάλεπτο της παράτασης. Δύο πολύ μεγάλα τρίποντα του Jerry Smith και η δική μας αποτυχία στην κανονική διάρκεια, έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, φάνηκε στην αρχή να αλλάζει η ψυχολογία, με τον αντίπαλο να ξεφεύγει με 6 πόντους, βάζοντας δύο μεγάλα σουτ, παρ'όλα αυτά δεν τα παρατήσαμε και αυτό δίνει ακόμα μεγαλύτερη αξία στη νίκη μας. Κάναμε ένα πολύ μεγάλο comeback στα τελευταία λεπτά και πήραμε μία πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια. Εύχομαι καλή συνέχεια στην ομάδα της Λάρισα στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος. Εμείς θα αφήσουμε πίσω μας αυτό το αποτέλεσμα και θα συνεχίσουμε».

Tα δεκάλεπτα: 26-14, 43-38, 57-56, 78-78, 88-91

Λάρισα: Brown 13 (3), Washington 11 (2), Rush 16 (4), Κώττας 5, Smith 27 (4), Washpun 6, Μούρτος, Σπυρόπουλος 3 (1), Παπαδάκης 3, Gordon 4

ΠΑΟΚ: Beech 4 (1), Konate 9, Love 14, Griffin 13 (1), Τσαλμπούρης, Μαργαρίτης 5, Κακλαμανάκης 5, Καμπερίδης 6 (2), Παπαντωνίου, Carter 17 (3), Turner 18 (1)